www.svethardware.cz
>
>

"Máslo" do baterky: vědci vymysleli hmotu zlepšující solid-state akumulátory

"Máslo" do baterky: vědci vymysleli hmotu zlepšující solid-state akumulátory
, , aktualita
V tomto desetiletí by se už konečně měly ve větším objevit solid-state akumulátory s pevným elektrolytem. Ten přináší vedle lepší bezpečnosti i problémy, které se snaží vyřešit např. vědci v Číně a Švédsku.
K oblíbeným
reklama
Snad každá nová technologie přináší nejen dobré vlastnosti, ale spolu i s nimi i nějaké neduhy, které nemá oproti těm starým (nebo které významněji nezlepšuje). Solid-state akumulátory např. přináší pevný elektrolyt místo tekutého, což výrazně potlačuje zásadní problém dnešních Li-Ion článků, náchylnost ke vznícení. Vedle bezpečnosti mohou být i ekologičtější, jenže zase mívají problém s rychlostmi nabíjení i vybíjení. Tento problém se rozhodli vyřešit vědci na švédské Chalmers a čínské Xi'an Jiaotong University. Problémem je, že keramický elektrolyt LAGP je problematické udržet správně vedle anody a katody, a tak vyvinuli jakousi směs nazvanou LAGP-IL, která je mixem samotného keramického elektrolytu a iontové tekutiny. Výsledkem je něco, co konzistencí připomíná máslo a lépe spojuje jednotlivé vrstvy dohromady.
 
Solid-state elektrolyt LAGP
 
Dle vědců se díky tomuto řešení dá dosáhnout 10násobně rychlejší vyšší proudové hustoty mezi vrstvami, a tedy možnost dosahovat výrazně vyšších proudů, což je stěžejním požadavkem pro rychlé nabíjení i vybíjení (nastává např. při poptávce velkého výkonu). Konkrétně se hovoří o 1,0 mA/cm2, zatímco standardem solid-state akumulátorů je dle vědců spíše 0,1-0,3 mA/cm2. Dále byl naměřen pokles kapacity 0,053 % za nabíjecí cyklus, takže po 200 nabitích by mělo zbýt okolo 90 %. Byla využita anoda z kovového lithia, katoda z LiFePO4 a elektrolyt LAGP s vrstvičkou této hmoty LAGP-IL mezi elektrolytem a oběma elektrodami.
 
Výsledek je stabilnější při vysokých teplotách a poškození, také lépe brání vzniku dendritů, které mohou za pokles kapacity. Bohužel se předpokládá o trochu vyšší cena, která by ale mohla být více než vyvážena lepšími vlastnostmi a měla by se snížit při případné velkosériové výrobě. Stejně jako obvykle, ani zde vědci neprezentují hotový akumulátorový článek připravený ke komerčnímu nasazení, ale cestu, která by se mohla dále zkoumat při vývoji prakticky nasaditelných solid-state akumulátorů s elektrolytem LAGP.
 
Aleksandar Matic z Chalmers University dále předpokládá, že se solid-state akumulátory (např. v elektromobilech) objeví do pěti let. Některé už byly ohlášeny dokonce na dřívější dobu, některé projekty také ztroskotaly jako např. Dyson N526.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku
Operační systém Microsoft Windows 3.0 přišel s hrou Windows Solitaire v roce 1990, tedy už před 30 lety. Před pár dny tak oslavila kulaté 30leté výročí a stále ji hrají desítky milionů lidí každým dnem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma
Modulární robot Pumpkii odmění vašeho mazlíčka pamlskem, vyčistí kočičí toaletu nebo umožňuje oboustrannou komunikaci na dálku. Projekt se brzy objeví na Indiegogo a pro nejrychlejší zájemce bude dostupný za pouhých 99 dolarů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry
V čínských e-shopech se objevil handheld, který připomíná Nintendo Switch. Tím však podobnost téměř končí, neboť tato konzole má výrazně horší parametry a nezvládne spustit hry pro Switch. Přesto se najde pár pozitiv.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu
Nvidia přidává další tituly do své služby GeForce Now. Tentokrát se jedná o 17 her, přičemž několik z nich vyšlo hned po vydání na Steamu. Patří mezi ně sci-fi Observation nebo Hunting Simulator 2, ve kterém se hráč může vydat na virtuální lov.
23.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik