www.svethardware.cz
>
>

MediaTek chycen při podvádění v benchmarcích. Říká, že to dělají všichni

MediaTek chycen při podvádění v benchmarcích. Říká, že to dělají všichni
, , aktualita
Výrobce procesorů MediaTek byl přistižen při podvádění v benchmarcích. Pokud byly detekovány známé aplikace měřící výkon, procesor se přepnul do výkonnějšího režimu a dosahoval až o 30 % vyšších hodnot.
K oblíbeným
reklama
Společnost MediaTek zažívá aféru s výkonem svých procesorů. Server Anandtech totiž zjistil, že jsou detekovány známé benchmarky a při jejich detekci se procesor automaticky nastaví na režim vysokého výkonu, což navyšuje výsledky až o 30 % oproti normálu. Nesrovnalostí si všimli, když vzali evropskou verzi telefonu Oppo Reno3 Pro se starším procesorem Helio P95 s jádry Cortex-A75 a novější čínskou verzi Oppo Reno3 s výkonnějším procesorem Dimensity 1000 s novějšími jádry Cortex-A77. Teoretický vítěz je jasný, ale praktické výsledky ukázaly vítězství staršího procesoru P95, což nedává moc smysl. Dalším šetřením se ukázalo, že s anonymizovanou verzí PCMarku procesor Helio P95 najednou vykazoval o oněch 30 % nižší výkon.
 
MediaTek Helio P95
 
Samotná společnost MediaTek se hájí tím, že podobné chování je průmyslovým standardem a dělají ho všichni. Další vysvětlení dává sice částečně smysl, ale i tak má nemalé mezery. Pojďme si ho tedy rozebrat. MediaTek řekl, že benchmarky takto ukazují schopnosti jejich čipů, proti čemuž nelze nic namítat. Podotýká, že samotní výrobci telefonů a jiných mobilních zařízení si sami mohou zvolit, zda budou procesory provozovat na standardních frekvencích pro snížení spotřeby a zvýšení výdrže na baterii (což je pro mnohé velmi důležité), nebo zvolí některý z výkonnějších režimů za cenu nižší výdrže (což je důležité zase pro jiné zákazníky). Výrobci navíc mohou v určitých zemích nabídnout modely s výkonnějšími režimy, zatímco v jiných nikoli. Aby to nebylo tak jednoduché, firmwary telefonů mohou samy o sobě preferovat vyšší výkon jen u některých aplikací, zatímco u jiných raději zvolí nižší dostupný výkon a vyšší výdrž. Což se v podstatě děje tady s benchmarky.
 
A právě tady je zakopaný pes v tom, proč má dané zdůvodnění mezery. Je sice pravdou, že benchmark takto ukáže schopnosti chipsetu, vysvětlení ale neříká, proč by to vlastně mělo uživatele zajímat. K čemu je mu informace, jakého výkonu dosáhne procesor v jeho telefonu v benchmarku, když v praktických aplikacích dostane nižší výkon? Případně, proč by ho mělo zajímat, jakého výkonu dosáhne jeho typ procesoru v jiném telefonu, který běží ve výkonnostním režimu, když v tomto režimu (a v jemu používaných aplikacích) neběží jeho telefon? Poslední věta zdůvodnění je tak nepravdivá, protože tato strategie opravdu nedává obraz o "skutečném výkonu daného zařízení". Dává totiž jen obraz o maximálním výkonu použitého procesoru, který sice v některých případech může, ale v mnoha případech také nemusí být daným zařízením vůbec nabízen pro praktické využití.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh Procesorům Intel Coffee Lake-S zvoní hrana, přestanou proudit na trh
Jak se dalo očekávat, procesory Intel generace Coffee Lake pro desktopy budou postupně vytlačeny z trhu novou generací. Intel nyní informuje o přesném datu, kdy budou dodány na trh poslední kusy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA Sony tento týden konzoli PS5 nepředstaví, podporuje protesty v USA
Společnost Sony měla ve čtvrtek večer představit svou novou konzoli PlayStation 5, ovšem toho se nedočkáme a není jasné, kdy lze očekávat náhradní termín. Sony totiž tímto krokem podporuje aktuální protesty probíhající v USA.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu Nejbližší exoplaneta byla potvrzena pomocí nového spektrografu
O existenci exoplanety Proxima b se obecně už dávno nepochybuje, ale vždy je dobré mít potvrzení z dalšího nezávislého zdroje. Tím je nový spektrograf ESPRESSO, který potvrdil i hmotnost planety a délku jejího oběhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení Microsoft pozastavil rozšiřování Windows 10 May 2020 na většině zařízení
Čerstvě máme na trhu novou verzi systému Windows 10, kterou označujeme za May 2020 Update, verzi 2004, nebo prostě za letošní velkou jarní aktualizaci. Její rozšiřování ale bylo nyní na většině typů zařízení pozastaveno. Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu Nová éra "taktování"? Ladění výkonu běžných Core slibuje zajímavý růst výkonu
Intel se neodhodlal změnit svůj přístup k taktování desktopových procesorů ani v nejnovější generaci Comet Lake-S. Pomocí změny násobiče můžeme takto ladit výkon pouze procesorů K na sadě Z490, ale do toho vstupují výrobci základních desek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek