reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 19" LCD - úvod

7.8.2006, Pavel Kovač, článek
Megatest 19" LCD - úvod
Vaše požadavky na velký srovnávací test byly jasné. Dnes jej začneme a představíme si všechny 19" LCD monitory střední třídy, které se testu zúčastní. Pak budou následovat jejich kompletní recenze a až odezní, bude následovat závěr se souhrnnými hodnoceními.

Proč zrovna 19" LCD panely?


Odpověď je velmi jednoduchá - řekli jste si o ně. Nedávno totiž proběhla anketa v souvislosti s tímto Megatestem a Vy, čtenáři Světa hardware, jste měli možnost hlasovat, jaké monitory byste rádi v testu viděli. Anketa dopadla následovně:Již předem však bylo celkem jasné, jak tato anketa dopadne. Proč? Inu důvod je jednoduchý. Cena. Ano, právě cena rozhoduje nejvíce při nákupu monitoru. Většina uživatelů si pořídí počítač za cenu cca 20 tisíc. Dávat podobnou částku i za monitor se jim prostě zdá příliš, právě proto nejsou nejprodávanější monitory s uhlopříčkou 20", ale 19". Když je uživatel rozhodnut, že si koupí 19", začne bádat po tom, v jaké cenové relaci si monitor pořídí. Nižší třídu vyloučí, protože se jim zdají až příliš levní a podle rčení: "Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci" se začne poohlížet právě po střední třídě 19" LCD.

Jaké však nastavit cenové rozmezí pro tento Megatest? Ceny 19" LCD se pohybují od 6 000 po 35 000 Kč s DPH. Pokud však vyloučíme opravdu drahé monitory v high-end segmentu, tzn. s cenou nad 20 000 Kč s DPH, tak zde máme rozmezí 6 000 až 19 000 Kč. Z toho je nutné zvolit rozmezí tak, aby představovalo právě střední třídu. To sice není zrovna lehký úkol, ale po delším zkoumání internetových obchodů jsme nastavili rozmezí 9 000 až 12 000 Kč s DPH.

Jaké monitory jsme zařadili do testu? Vezměme to pěkně podle abecedy.

Acer AL1923 - (8ms, Prem.MVA)
BenQ FP93GX - (2ms, TN)
Belinea 101915 - (8ms, Prem.MVA)
Fujitsu Siemens P19-2 - (8ms, S-PVA)
HP L1955 - (16ms, Prem.MVA)
Hyundai L19T - (8ms, B-TN)
LG L1970HQ - (4ms, TN)
NEC 1970NX - (18ms, S-IPS)
Samsung 193P+ - (8ms, PVA) - dodatečně doplněn
Samsung 970P (6ms, S-PVA) - dodatečně doplněn
Samsung 931BF (2ms, TN) - dodatečně doplněn
SONY SDM-HS95PR - (8ms, TN) - dodatečně doplněn
ViewSonic VP930 - (8ms, Prem.MVA)
ViewSonic VX922 (původně v seznamu nefiguroval, protože nám tento panel přišel vadný, ale dnes jsme obdrželi nový kus, čili se nakonec testu zúčastní)

Testu se ještě zúčastní jeden nebo dva LCD panely Samsung, avšak momentálně není zatím jisté, o které modely se bude jednat, čili jakmile budeme mít jistotu o dodání, tak tuto informaci doplníme. Budeme se snažit získat ještě nějaký model Philips, ale opět - nebudeme prozatím nic slibovat.

Ve spojitosti s tímto Megatestem jsme oprášili již rok starý článek o technologiích LCD panelů. Článek byl značně rozšířen a to především o popisy variací jednotlivých technologií, čili jej před započetím čtení Megatestu doporučujeme si přečíst, abyste byli v obraze. Jeho publikace připadla na dnešní den společně s tímto úvodem, berem to tedy jako teoretické započetí velkého klání (10 LCD panelů se nemusí zdát jako příliš, nicméně je třeba si uvědomit, že všechny byly otestovány naší současnou testovací metodikou bez jakéhokoli zjednodušení z důvodu velkého srovnávacího testu - a navíc tento počet nakonec není konečný, viz text výše).
reklama