www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Mercury Research: prodeje samostatných GPU vzrostly, AMD už nemá ani pětinu

Mercury Research: prodeje samostatných GPU vzrostly, AMD už nemá ani pětinu
, , aktualita
Souboj na trhu se samostatnými grafickými kartami aktuálně stále probíhá pouze mezi společnostmi AMD a NVIDIA a jak uvádí společnost Mercury Research, ty dokázaly dokonce zvýšit své prodeje. Těžila z toho především NVIDIA.
K oblíbeným
reklama
Mluvíme tu tak pouze o firmách AMD a NVIDIA, neboť ostatní jako Matrox mají zanedbatelnou část trhu a Intel s výrobou svých grafických karet pořádně ještě ani nezačal. Pokud tedy NVIDIA v prvním letošním čtvrtletí ovládala 81 procent trhu, znamená to, že zbylých 19 procent patří firmě AMD, přičemž ještě před rokem to bylo o 5,2 % více.
 
 
Dozvídáme se také, že na začátku tohoto roku bylo na trh vysláno 22 milionů grafických karet, což zahrnuje karty pro desktopy, notebooky, a to samozřejmě včetně těch, které skončily v arzenálu těžařů. To přitom představuje jen mírný jednoprocentní mezikvartální růst, ovšem obvykle sledujeme v mezikvartálním srovnání mezi 1. kvartálem nového a 4. kvartálem starého roku spíše výrazný pokles. Právě loni to byl pokles o 11 procent, čili první letošní kvartál rozhodně nebyl z hlediska prodejů grafických karet obvyklý. 
 
Dle Deana McCarrona, spoluzakladatele Mercury Research, se na tom všem podíleli především těžaři kryptoměn a zvláště pak Etherea. Není ovšem možné říci, jaké procento prodaných karet se používá především k těžbě, ovšem je možné odhadnout, kolik GPU (starých i nových) se do těžby zapojilo, a to prý cca 4,5 milionu. Počet nových karet, které se prodaly během prvního kvartálu právě těžařům, tak McCarron odhaduje na milion až dva. 
 
Mercury Research tak svými údaji potvrzuje naše očekávání o tom, že výroba karet běží, ovšem už dlouho je na svém maximu a není už odkud brát. O vysoké poptávce po PC velice dobře víme (viz data od IDC), IT firmy často mluví o nedostatku čipů na trhu, a tak skutečně není překvapivé, že grafických karet je v této době nedostatek, když ten byl často pociťován i v předchozích letech. Stačí si vzpomenout třeba na RX Vega, Radeon VII či Pascaly na začátku roku 2018. Jednoduše se nám tu spojila vysoká poptávka ze strany běžných zákazníků (hráčů), těžařů a také Wallossekem zmiňované změny v tom, jakým způsobem nové karty proudí na trh, i když jejich reálný dopad na ceny je nejasný. 
 
Z toho všeho vyplývá jedna prostá věc. I kdyby byl repelent na těžaře od NVIDIE skutečně účinný a ti značně omezili nákup herních karet, je tu stále ještě obrovský a už dlouhotrvající zájem hráčů o nové karty, kvůli němuž ceny dolů jen tak nepůjdou. Ale není třeba si zoufat, venku je konečně hezky.
 
Zdroj: Barrons 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows 7: konec aktualizace ovladačů přes Update, upgrade na Windows 11 zdarma Windows 7: konec aktualizace ovladačů přes Update, upgrade na Windows 11 zdarma
Uživatelé, kteří stále používají Windows 7, přišli o možnost instalace nových ovladačů přes službu Windows Update. To se netýká programu ESU. K dispozici nejspíš bude možnost bezplatného přechodu ze „Sedmiček“ na Windows 11.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Preview aktualizací Windows 10 opravují rozmazaný text, VPN a herní výkon Preview aktualizací Windows 10 opravují rozmazaný text, VPN a herní výkon
Microsoft vydal preview dvou kumulativních updatů KB5003690 a KB5003698, které opravují některé chyby z uplynulých měsíců. Třeba problémy s herním výkonem trápí některé uživatele už od března.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Thajsko zakázalo meme coiny, NFT i některé další tokeny Thajsko zakázalo meme coiny, NFT i některé další tokeny
Zatímco některé země se ke kryptoměnám staví pozitivně, to není případ Thajska. To naopak spoustu z nich postavilo mimo zákon, což se týká i různých dalších tokenů včetně stále populárnějších NFT.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici Čína vyslala první astronauty na svou novou vesmírnou stanici
Čína pokračuje v budování své vlastní kosmické stanice na oběžné dráze Země. V dubnu se podařilo na orbitu dopravit základní modul této stanice, nyní k němu zamířili první astronauti, kteří budou čelit náročné misi.
19.6.2021, aktualita, Kateřina Hoferková11 komentářů
The Outer Worlds 2 dostává první trailer, dělá si legraci z vývojářů The Outer Worlds 2 dostává první trailer, dělá si legraci z vývojářů
Vývojáři v Obsidian Entertainment připravují novou hru The Outer Worlds 2 a nyní představují první trailer k ní. Ten je ale poněkud odlišný od typických trailerů. Dělá si z nich totiž legraci, a tedy i ze samotných vývojářů.
19.6.2021, aktualita, Milan Šurkala