reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Metabolické mapování ukázalo propojení částí lidského mozku

, , aktualita
Metabolické mapování ukázalo propojení částí lidského mozku
Němečtí výzkumníci společně s několika dobrovolníky vytvořili "connectome", čilli komunikační mapu v lidském mozku, která ukazuje, jakými drahami proudí informace a jak jsou jednotlivé jeho části propojeny.
Metabolické mapování ukázalo propojení částí lidského mozku
Slovem Connectome, které snad ani nemá český ekvivalent, označuje tedy mapu lidského mozku ukazující komunikační propojení. Němečtí vědci z Technischen Universitaet Muenchen k jejímu vytvoření použili unikátní kombinaci dvou různých technik pro snímání mozkové aktivity. Výsledkem je barevný model složený z vláken, v němž jsou jasně vidět hlavní komunikační cesty v obou hemisférách.

Získat takové informace z lidského mozku bylo vždy považováno za nesmírně složité, a to i s využitím moderních medicínských technik a nástrojů. Můžeme k tomu použít fMRI, tedy funkční magnetickou rezonanci, díky níž získali jednotlivé vrstvy, s nichž pak složili dohromady 3D model. Ovšem problém je ten, že magnetická rezonance je moc pomalá a jednotlivé snímky od sebe dělí 1 až 2 sekundy a rychlejší snímkování zase nepřináší dostatečné detailly. A to je problém, kvůli němuž bylo dosud zmapování funkčního propojení jednotlivých částí mozku složité, neboť je zřejmé, že 2D snímkováním nelze zachytit neuronovou dráhu v mozku jako 3D objektu.

Vědcům z univerzity v Mnichově se podařilo najít novou cestu pro využití jisté techniky MCM (Metabolic Connectivity Mapping). Základní myšlenka je taková, že ne všechny nervové přenosy v mozku potřebují stejné množství metabolické energie a nejvíce jí je potřeba na přenosy směrem do nervové buňky. A právě zde nastupuje druhá technika zkombinovaná s fMRI, a sice PET (Pozitronová Emisní Tomografie), která dokáže získat informace o metabolismu glukózy. Kombinací výsledků fMRI a PET tak mohli vědci zjistit, jakým směrem se vzruch v mozku ubírá a následně s využitím různých podnětů mohli z těchto drah sestavit celý model.

Využili k tomu přitom 24 dobrovolníků, jejichž mozky byly zaměstnány různými zrakovými vjemy, které byly střídány klidem, tedy zavřenýma očima. Zrak byl tedy zvolen i proto, že jej jako jediný smysl můžeme vědomě a přirozeně zablokovat. Někdo by mohl namítnout, že stejně tak si můžeme zapat uši či nos, ale ono půjde i o to, že právě zrakem získáváme 80 % všech informací.

A k čemu to může být všechno dobré? Je zřejmé, že kromě tvorby hezkých barevných obrázků tak můžeme získat dosud neznámé informace o funkcích lidského mozku, což by mělo pomoci především při vývoji medicíny. Můžeme tak zjistit, zda v mozku neprobíhají změny, které vyústí v nástup Alzheimerovy choroby a půjde také lépe zkoumat různá postižení jako OCD nebo autismus. Tento objev tak může mít velké dopady v chirurgické i nechirurgické medicíně stejně jako v psychologii.

Zdroj: humanconnectomeproject.org
reklama
reklama
reklama