Micron a jeho 16nm paměti útočí na dominantní Samsung

Micron a jeho 16nm paměti útočí na dominantní Samsung
, , aktualita
Micron Technology je v současnosti třetím světově největším výrobcem počítačových pamětí typu DRAM a jeho plánem je nyní s využitím nového 16nm procesu zaútočit na vedoucího výrobce těchto pamětí, firmu Samsung.
K oblíbeným
reklama
Samsung Electronics je tedy v současné době největším výrobcem pamětí DRAM na světě a také vedoucí firmou s ohledem na výrobní technologie těchto pamětí. Může totiž využívat pokročilejší výrobní procesy než konkurence, díky čemuž má při jejich výrobě nižší náklady a umí vytvořit výkonnější čipy než Micron Technology a SK Hynix. Však Samsung je v současné době vedle Intelu jedinou společností, která dokáže vyrábět 14nm čipy, ale to sem úplně nepatří.
GDDR5 od Samsungu


Pro výrobu pamětí DRAM totiž Samsung od března 2014 využívá svůj 20nm proces a dle DRAMeXchange firma dosahuje stabilní a vysoké výtěžnosti a do konce roku budou 20nm paměti tvořit 60 % všech, které Samsung vyrábí. Oproti tomu Micron Technology začal se zkušební výrobou 20nm pamětí v posledním kvartálu předchozího roku a teprve nedávno je začal dodávat svým zákazníkům, takže má cca roční zpoždění. Valná většina pamětí Micron je tedy vyráběna 25nm a 30nm procesy, což má své důsledky v ceně a výkoněch takových pamětí.

Micron však doufá, že s nástupem 16nm procesu se situace pro něj zlepší, ačkoliv Samsung nyní jasně vede. CEO Mark Durcan uvedl, že tento náskok Samsungu jeho firma dožene, a to jak technologicky, tak časově. To lze nyní těžko posoudit vzhledem k tomu, že Micron i Samsung zatím mlčí a neposkytují žádné podrobnosti o svých chystaných technologiích pro výrobu budoucích DRAM. Dle šuškandy má ale Samsung využít 18nm technologii, která prý nezajistí oproti 20nm výrazný posun, co se týče poklesu nákladů a zvýšení výkonu.

Zmíněný 16nm proces Micronu je výsledek vůbec první spolupráce této americké společnosti s japonskými inženýry z Elpida Memory, kterou Micron nedávno akvizoval. Firma také na vývoj 16nm technologie uvolnila více prostředků než na jakoukoliv jinou předchozí výrobní technologii, ale to je celkem logické, však náklady na pokročilejší procesy se obecně postupně zvyšují. První 16nm paměti už jsou vyráběny v japonské Hirošimě, ale není zatím jasné, kdy chce Micron najet na výrobu ve velkém.

Nicméně i když Micron dožene, nebo předežene Samsung s ohledem na technologii výroby DRAM, neznamená to, že jej dohoní i svými prodeji. Samsung dnes prodává o polovinu více čipů DRAM než Micron a má podstatně větší výrobní kapacity. Jde především o to, aby výroba pamětí byla pro Micron co nejvíce zisková.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala