www.svethardware.cz
>
>
>

Micron a MediaTek začínají využívat paměti LPDDR5X

Micron a MediaTek začínají využívat paměti LPDDR5X
, , aktualita
Paměti LPDDR5X se začínají dostávat na scénu, přičemž nedávno jejich masovou výrobu ohlásil Samsung a nyní se ozývají také společnosti Micron a MediaTek. O co jde a kdy můžeme očekávat jejich reálný nástup?
K oblíbeným
reklama
LPDDR5X jsou pochopitelně především mobilní záležitost, ale my se na ni z obecného hlediska můžeme podívat i zde. Tyto paměti jsou viděny jako výbava pro mobilní telefony či jiná zařízení příštích generací, která dokáží nabídnout i 64 GB. Právě Samsung si přichystal především 16Gb LPDDR5X, které budou 1,3x rychlejší než LPDDR5, což znamená propustnost až 8,5 Gb/s na pin. 
 
 
Nyní se nedlouho poté ozývá také dvojice firem Micron a MediaTek, kde jde o využití nových pamětí Micronu vedle čipů od MediaTek (konkrétně Dimensity 9000 5G pro chytré telefony). Micron se zde pochlubil, že jako první firma na světě validoval své LPDDR5X pro nasazení v průmyslu, což znamená, že už i dodal první várku pamětí vytvořených pomocí svého procesu 1α (1-alfa).
 
A jak ukazuje grafika, v tomto případě jde konkrétně o 7,5Gb/s verze slibující o třetinu vyšší datovou propustnost a o pětinu nižší latence oproti LPDDR5 na 5,5 Mb/s. A i zde platí, že budoucí LPDDR5X budou pracovat až na 8,533 Gb/s. Reálná výsledná propustnost v rámci nových SoC MediaTek Dimensity 9000 se pak bude pohybovat kolem 60 GB/s. 
 
Kdy ale můžeme nové paměti očekávat na trhu v koncových produktech? V případě firmy Samsung můžeme mluvit až o roce 2023 a pokud jde o tiskovku firem Micron a MediaTek, ty se o ničem takovém nezmiňují. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Gelsinger: Intel neztratil svůj podíl na trhu s CPU, Intel jej firmě AMD odevzdal Gelsinger: Intel neztratil svůj podíl na trhu s CPU, Intel jej firmě AMD odevzdal
Patrick Gelsinger rozhodně patří mezi ty výřečnější šéfy Intelu, ostatně celá firma je pod jeho vedením sdílnější než dříve. Nyní se ale chceme podívat na to, co myslel tím, že Intel neztratil svůj procesorový podíl a že jej firmě AMD odezvzdal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte již zdražuje své Radeony Gigabyte již zdražuje své Radeony
Společnost AMD měla nedávno zvýšit ceny svých GPU Radeon, které dodává AIB výrobcům, takže byla jen otázka času, až se tento nárůst projeví na cenách samotných karet. Nyní se dozvídáme o zdražení modelů Gigabyte.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Arc A380 v kalibru GeForce GTX 1650 Super? Intel Arc A380 v kalibru GeForce GTX 1650 Super?
V příštím roce, než přijdou na řadu další generace grafických karet AMD a NVIDIA, zřejmě nastane souboj i lehkých vah. Do něj má vstoupit právě už i Intel pomocí své Arc A380 vybavené 128 EU (Xe jádry). 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Renoir X, Vermeer X a Raphael: vrátí AMD úder i novými levnými Ryzeny? Renoir X, Vermeer X a Raphael: vrátí AMD úder i novými levnými Ryzeny?
Ve společnosti AMD si jistě velice dobře uvědomují, že by mohli začít ztrácet těžce vybojovaný podíl na trhu s procesory x86. Alder Lake sice nejsou dokonalé, ale mají dost výhod, které by AMD mělo zohlednit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Jak je to s AVX-512 na Alder Lake? Instrukce v šedé zóně Jak je to s AVX-512 na Alder Lake? Instrukce v šedé zóně
Ještě před vypuštěním procesorů Alder Lake-S na trh jsme se dozvěděli, že instrukce AVX-512 v jejich nabídce oficiálně nebudou. Jenomže výrobci desek je dokázali opět vyšťourat v mikrokódu a dát k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře