www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Microsoft by měl zpozornět, jeho podíl v počítačích PC se ztenčuje

Microsoft by měl zpozornět, jeho podíl v počítačích PC se ztenčuje
, , aktualita
Microsoft byl a stále je autorem naprosto dominantní platformy počítačů PC, mezi něž v tomto případě počítáme i Macy firmy Apple. Jenomže v posledních letech se začínají stále více prosazovat počítače s Chrome OS. 
K oblíbeným
reklama
Zvláště pak nám jde o skutečně nejnovější vývoj, který se týká posledního loňského kvartálu a představuje varování především pro Microsoft. V budoucnu bychom už totiž nemuseli mluvit automaticky o platformě "Windows PC", což vždy vyjadřovalo naprostou dominanci systémů Microsoftu, kterou reálně ohrožovala leda firma Apple, jež má ovšem od klasických (IBM) PC zcela oddělené hardwarové platformy, což na pár let sice trošku narušila spolupráce s Intelem, ale nyní už se Apple od x86 opět odklání. 
 
Chromebooky se sice prodávají jak s procesory x86, tak i s čipy s architekturou ARM, ale nám zde v konečném důsledku jde o samotnou širokou kategorii osobních počítačů (PC) zahrnující právě i Apple. 
 
 
V prvním kvartálu předchozího roku totiž dle informací firmy IDC držel Apple podíl 5,8 %, Google 5,3 % a Microsoft (Windows) pak 87,5 %. Když se přesuneme ke konci roku, pak uvidíme, jak se podíl Microsoftu snížil na 76,7 % a Chromebooky vyrostly na 14,4 %. Společnost Omdia (viz graf nahoře) má také svá data, dle nichž Chrome OS celkově roste, i když v nich už nejsou vidět kvartální změny, přičemž dle IDC si Chrome OS připsal za poslední rok 4,4 % a nyní má být na cca 11 % podílu. Jak je obvyklé data různých firem zabývajících se průzkumem trhu se liší, ale společně ukazují na jednu věc: Chrome OS roste na úkor Windows. 
 
Dle informací serveru Extremetech jsou analytici toho názoru, že tento trend bude pokračovat, což ovšem znamená i to, že architektura ARM bude představovat stále větší konkurenci pro x86. Ostatně ne nadarmo se ujalo označení Wintel, které mimo jiné značí úzkou provázanost systémů Windows a procesorů x86 a nesmíme zapomínat na to, že svět x86 opouští Apple a o ARM má velký zájem NVIDIA.
 
Z Windows se ale samozřejmě během příštích let nestane minoritní systém, nicméně jeho podíl by se dle nastolených trendů měl snižovat, a tím se bude i snižovat trh, který dokáže oslovit Intel s AMD. Na druhou stranu, x86 je dnes stále preferovaná architektura i na Chromeboocích, ale počkejme si na další vývoj, neboť to vše nelze zjednodušit na souboj x86 vs. ARM a Chrome OS vs. Windows. Je tu cloud a obecně webové služby, rostoucí význam AI a řada jiných věcí, která s hardwarem a platformami tvoří spojené nádoby.  
 
Zdroj: Geekwire


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mí také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mí také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů