www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
, , aktualita
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
K oblíbeným
reklama
Chromebooky dokázaly Microsoft zasáhnout na jeho vlastním území, a tak není divu, že se s tím v Redmondu chystají něco udělat a tím něčím má být nový a značně odlehčený operační systém. Je docela možné, že ten bude mít s Windows 10 pramálo společného, a to nad rámec provozování aplikací stažených z Windows Store nebo jiných omezení, jaká jsme už měli šanci poznat. 
 
 
My jsme zatím mluvili o Windows 10 Lite či Windows Lite, ale správně by to mělo být prostě jen Lite, jak sděluje reportér Brad Sams specializující se už dlouhé roky právě na Microsoft. To napovídá, že nový systém se Windows 10 ani nebude moc podobat a je otázka, zda vůbec půjde o systém, který bude mít x86 jako svou hlavní či jedinou platformu. 
 
Dle Samse byl předchozí odlehčený systém v podobě Windows 10 S odpraven právě kvůli tomu, aby uvolnil místo pro Lite, který má být schopen provozovat pouze PWA, čili Progressive Web Apps, čili prostě aplikace běžící ve webovém prohlížeči, ale pak právě i aplikace z Windows Store, jak se ostatně dalo čekat. 
 
Systém Lite má být připravován ve dvou podobách, jež se nyní označují jako Centaurus a Pegasus. Půjde o rozdělení na základě toho, na jakých zařízeních bude Lite pracovat. Centaurus představuje systém pro zařízení se dvěma displeji, která jsou ale zatím spíše ještě na rýsovacích prknech, takže spíše se setkáme s verzí Pegasus určené pro všemožné notebooky. 
 
Mezi hlavní cíle nového systému patří to, aby byl po zapnutí/probuzení počítače ihned k dispozici (instant-on), nepředstavoval pro baterii nadbytečnou zátěž a nezatěžoval ani uživatele nutnými aktualizacemi. Uživatelské rozhraní pak má být moderní, minimalistické a svěží a dle Samse nepůjde prostě o prostředí Windows 10 s omezenou funkčností, ale něco jiného a nového. 
 
Aplikace v oknech budou stále podporovány, ale důraz bude kladen na práci s aplikacemi zobrazovanými přes celý displej, takže dle toho lze usuzovat, že o Windows v tomto případě nebudeme vůbec mluvit. 
 
Je tak vidět, že Microsoft to chce nyní uchopit za opačný konec a chystá se nabídnout opravdu něco jiného než jen osekané Windows 10, jako právě v případě verze S nebo Windows RT. Dává pak smysl, aby daný systém vůbec neoznačoval jako Windows a vyvaroval se předchozích chyb. Více se dozvíme pravděpodobně na konferenci Build v březnu. 
 
Zdroj: Petri


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře