www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
, , aktualita
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
K oblíbeným
reklama
Chromebooky dokázaly Microsoft zasáhnout na jeho vlastním území, a tak není divu, že se s tím v Redmondu chystají něco udělat a tím něčím má být nový a značně odlehčený operační systém. Je docela možné, že ten bude mít s Windows 10 pramálo společného, a to nad rámec provozování aplikací stažených z Windows Store nebo jiných omezení, jaká jsme už měli šanci poznat. 
 
 
My jsme zatím mluvili o Windows 10 Lite či Windows Lite, ale správně by to mělo být prostě jen Lite, jak sděluje reportér Brad Sams specializující se už dlouhé roky právě na Microsoft. To napovídá, že nový systém se Windows 10 ani nebude moc podobat a je otázka, zda vůbec půjde o systém, který bude mít x86 jako svou hlavní či jedinou platformu. 
 
Dle Samse byl předchozí odlehčený systém v podobě Windows 10 S odpraven právě kvůli tomu, aby uvolnil místo pro Lite, který má být schopen provozovat pouze PWA, čili Progressive Web Apps, čili prostě aplikace běžící ve webovém prohlížeči, ale pak právě i aplikace z Windows Store, jak se ostatně dalo čekat. 
 
Systém Lite má být připravován ve dvou podobách, jež se nyní označují jako Centaurus a Pegasus. Půjde o rozdělení na základě toho, na jakých zařízeních bude Lite pracovat. Centaurus představuje systém pro zařízení se dvěma displeji, která jsou ale zatím spíše ještě na rýsovacích prknech, takže spíše se setkáme s verzí Pegasus určené pro všemožné notebooky. 
 
Mezi hlavní cíle nového systému patří to, aby byl po zapnutí/probuzení počítače ihned k dispozici (instant-on), nepředstavoval pro baterii nadbytečnou zátěž a nezatěžoval ani uživatele nutnými aktualizacemi. Uživatelské rozhraní pak má být moderní, minimalistické a svěží a dle Samse nepůjde prostě o prostředí Windows 10 s omezenou funkčností, ale něco jiného a nového. 
 
Aplikace v oknech budou stále podporovány, ale důraz bude kladen na práci s aplikacemi zobrazovanými přes celý displej, takže dle toho lze usuzovat, že o Windows v tomto případě nebudeme vůbec mluvit. 
 
Je tak vidět, že Microsoft to chce nyní uchopit za opačný konec a chystá se nabídnout opravdu něco jiného než jen osekané Windows 10, jako právě v případě verze S nebo Windows RT. Dává pak smysl, aby daný systém vůbec neoznačoval jako Windows a vyvaroval se předchozích chyb. Více se dozvíme pravděpodobně na konferenci Build v březnu. 
 
Zdroj: Petri


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková