www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
, , aktualita
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
K oblíbeným
reklama
Chromebooky dokázaly Microsoft zasáhnout na jeho vlastním území, a tak není divu, že se s tím v Redmondu chystají něco udělat a tím něčím má být nový a značně odlehčený operační systém. Je docela možné, že ten bude mít s Windows 10 pramálo společného, a to nad rámec provozování aplikací stažených z Windows Store nebo jiných omezení, jaká jsme už měli šanci poznat. 
 
 
My jsme zatím mluvili o Windows 10 Lite či Windows Lite, ale správně by to mělo být prostě jen Lite, jak sděluje reportér Brad Sams specializující se už dlouhé roky právě na Microsoft. To napovídá, že nový systém se Windows 10 ani nebude moc podobat a je otázka, zda vůbec půjde o systém, který bude mít x86 jako svou hlavní či jedinou platformu. 
 
Dle Samse byl předchozí odlehčený systém v podobě Windows 10 S odpraven právě kvůli tomu, aby uvolnil místo pro Lite, který má být schopen provozovat pouze PWA, čili Progressive Web Apps, čili prostě aplikace běžící ve webovém prohlížeči, ale pak právě i aplikace z Windows Store, jak se ostatně dalo čekat. 
 
Systém Lite má být připravován ve dvou podobách, jež se nyní označují jako Centaurus a Pegasus. Půjde o rozdělení na základě toho, na jakých zařízeních bude Lite pracovat. Centaurus představuje systém pro zařízení se dvěma displeji, která jsou ale zatím spíše ještě na rýsovacích prknech, takže spíše se setkáme s verzí Pegasus určené pro všemožné notebooky. 
 
Mezi hlavní cíle nového systému patří to, aby byl po zapnutí/probuzení počítače ihned k dispozici (instant-on), nepředstavoval pro baterii nadbytečnou zátěž a nezatěžoval ani uživatele nutnými aktualizacemi. Uživatelské rozhraní pak má být moderní, minimalistické a svěží a dle Samse nepůjde prostě o prostředí Windows 10 s omezenou funkčností, ale něco jiného a nového. 
 
Aplikace v oknech budou stále podporovány, ale důraz bude kladen na práci s aplikacemi zobrazovanými přes celý displej, takže dle toho lze usuzovat, že o Windows v tomto případě nebudeme vůbec mluvit. 
 
Je tak vidět, že Microsoft to chce nyní uchopit za opačný konec a chystá se nabídnout opravdu něco jiného než jen osekané Windows 10, jako právě v případě verze S nebo Windows RT. Dává pak smysl, aby daný systém vůbec neoznačoval jako Windows a vyvaroval se předchozích chyb. Více se dozvíme pravděpodobně na konferenci Build v březnu. 
 
Zdroj: Petri


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů