www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky

Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
, , aktualita
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
K oblíbeným
reklama
Chromebooky dokázaly Microsoft zasáhnout na jeho vlastním území, a tak není divu, že se s tím v Redmondu chystají něco udělat a tím něčím má být nový a značně odlehčený operační systém. Je docela možné, že ten bude mít s Windows 10 pramálo společného, a to nad rámec provozování aplikací stažených z Windows Store nebo jiných omezení, jaká jsme už měli šanci poznat. 
 
 
My jsme zatím mluvili o Windows 10 Lite či Windows Lite, ale správně by to mělo být prostě jen Lite, jak sděluje reportér Brad Sams specializující se už dlouhé roky právě na Microsoft. To napovídá, že nový systém se Windows 10 ani nebude moc podobat a je otázka, zda vůbec půjde o systém, který bude mít x86 jako svou hlavní či jedinou platformu. 
 
Dle Samse byl předchozí odlehčený systém v podobě Windows 10 S odpraven právě kvůli tomu, aby uvolnil místo pro Lite, který má být schopen provozovat pouze PWA, čili Progressive Web Apps, čili prostě aplikace běžící ve webovém prohlížeči, ale pak právě i aplikace z Windows Store, jak se ostatně dalo čekat. 
 
Systém Lite má být připravován ve dvou podobách, jež se nyní označují jako Centaurus a Pegasus. Půjde o rozdělení na základě toho, na jakých zařízeních bude Lite pracovat. Centaurus představuje systém pro zařízení se dvěma displeji, která jsou ale zatím spíše ještě na rýsovacích prknech, takže spíše se setkáme s verzí Pegasus určené pro všemožné notebooky. 
 
Mezi hlavní cíle nového systému patří to, aby byl po zapnutí/probuzení počítače ihned k dispozici (instant-on), nepředstavoval pro baterii nadbytečnou zátěž a nezatěžoval ani uživatele nutnými aktualizacemi. Uživatelské rozhraní pak má být moderní, minimalistické a svěží a dle Samse nepůjde prostě o prostředí Windows 10 s omezenou funkčností, ale něco jiného a nového. 
 
Aplikace v oknech budou stále podporovány, ale důraz bude kladen na práci s aplikacemi zobrazovanými přes celý displej, takže dle toho lze usuzovat, že o Windows v tomto případě nebudeme vůbec mluvit. 
 
Je tak vidět, že Microsoft to chce nyní uchopit za opačný konec a chystá se nabídnout opravdu něco jiného než jen osekané Windows 10, jako právě v případě verze S nebo Windows RT. Dává pak smysl, aby daný systém vůbec neoznačoval jako Windows a vyvaroval se předchozích chyb. Více se dozvíme pravděpodobně na konferenci Build v březnu. 
 
Zdroj: Petri


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala