reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Microsoft plánuje ovládat PDA palcem

, , článek
Microsoft plánuje ovládat PDA palcem
Většina kapesních kapesních počítačů se ovládá stylusem a dotykovým displejem. Některá zařízení mají pouze klávesnici, jedná se spíše o digitální diáře. Stylus má mnoho výhod, ale jednu (pro někoho zásadní) nevýhodu – k ovládání je třeba použít obě ruce. Microsoft v současné době pracuje na novém způsobu ovládání, který by se obešel bez stylusu, ten by byl nahrazen uživatelovým palcem.
Microsoft plánuje ovládat PDA palcem
Palec se od tužky velmi liší, je mnohem větší a při tapnutí na displej uživatel neví, zda netiskne např. více tlačítek současně. Proto tým skládající se z pracovníků Microsoftu a Marylandské univerzity musí také vyřešit, ke kterým úkonům by se prst používal. Beze změn v uživatelském rozhraní Windows Mobile to ale nejspíš nepůjde.

Bylo by nemožné a také zbytečné předělávat rozhraní dostupných aplikací, proto vývojáři uvažují o integraci přímo do systému, pokud by se nový způsob ovládání ujal.

První tipem nového způsobu práce s kapesním počítačem je AppLens. Displej by byl rozdělen na 9 (3x3) malých oken, v nichž by se zobrazovala data spuštěných aplikací. Pokud by chtěl uživatel s některým programem pracovat, tapnul by do patřičného okénka, které by se zvětšilo do použitelné velikosti. Program spuštěný na popředí nezabírá celou plochu displeje, ale pro ostatních 8 oken je vyhrazena velmi malá plocha, která by ale měla stačit pro zobrazení základních údajů. Na obrázku je znázorněna oblast displeje, kterou by uživatel pokryl a také funkce jednotlivých pohybů prstem.Druhou zkoumanou variantou je LaunchTile. Displej by byl rozdělen na 36 dílků (6x6), jednotlivé programy by při současném zobrazení byly pro práci nepoužitelné a tak uživatel má v jednom okamžiku k dispozici okna 4 aplikací, k přepnutí na ostatní slouží posuvník. Zajímavou funkci má středové tlačítko, slouží k zobrazení 4 nejpoužívanějších programů.


Po prvních testech je známo, že uživatelům se spíše zamlouvá AppLens. V současné době by byla škoda projekt zavrhnout, mnoho podobných programů zpočátku také vypadalo, že se jedná o v praxi nepoužitelný software a ony se zatím ujaly (např. Decuma). Osobně jsem ještě nedávno nedal na stylus dopustit, po 1 týdnu s palmOne Treem 650 jsem zjistil, že mnoha úkonů lze provést bez použití stylusu. Stránky univerzity byly v době psaní článku často nedostupné.

Jak ovládáte PDA či smartphone vy? Nedáte na stylus dopustit, nebo si umíte představit, že používáte jednu z výše popsaných variant?

Zdroj: University of Maryland, Brightand
reklama
reklama
reklama