www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Microsoft Pluton: bezpečnostní procesor pro budoucí Windows PC

Microsoft Pluton: bezpečnostní procesor pro budoucí Windows PC
, , aktualita
Microsoft ve spolupráci se společnostmi AMD, Intel a Qualcomm pracuje na vývoji bezpečnostního procesoru Pluton, který má zabránit různým útokům na PC zranitelná i kvůli chybám v procesorech.
K oblíbeným
reklama
Microsoft tak na novém bezpečnostním procesoru Pluton logicky spolupracuje jak se AMD a Intelem, tak i s firmou Qualcomm, která vyrábí i procesory architektury ARM pro některá Windows PC. Microsoftu jde především právě o různé exploity v procesorech, které se v posledních letech rozmnožily a rozhodně to nevypadá, že by se už žádné neměly objevovat. Nicméně Intel a AMD mají vlastní bezpečnostní platformy, které fungují právě v podobě procesorů integrovaných v hlavním CPU, takže co je cílem Microsoftu? 
 
 
Dle Microsoftu by to mělo fungovat tak, že spolupracující firmy dobrovolně integrují bezpečnostní procesor Pluton do svých produktů, čili ten se stane jejich nedílnou součástí. Dle popisu by však nemělo jít o nic jiného, než o novou implementaci již dlouho využívaného TPM, Trusted Platform Module, který je využíván třeba funkcemi Windows Hello či BitLocker. Ten byl vždy využíván jako samostatný modul s čipem, přičemž samotné rozhraní mezi CPU a TPM se stávalo cílem útočníků, a tedy i vektorem pro napadení. Pluton tak můžeme vidět jako TPM integrovaný přímo v procesoru. 
 
Pluton bude v sobě ukládat šifrovací klíče zcela odděleně od okolního systému, čímž chce Microsoft zajistit, aby nebylo možné provádět třeba spekulativní útoky postranním kanálem, na nichž je založena řada moderních exploitů chyb v procesorech. Technologie SHACK (Secure Hardware Cryptography Key) pak má zajistit, aby se samotné klíče nemohly dostat ven z chráněné hardwarové části, přičemž ani samotný firmware Plutonu k nim nebude mít přístup. 
 
Co se týče implementace, vypadá to, že už je rozhodnuto a dle vyjádření zástupců firem AMD, Intel a Qualcom bude Pluton zabudován co nejdříve do příštích procesorových generací. Žádná konkrétní zmíněna ale nebyla, a tak je otázka, zda v případě Intelu to bude už třeba Rocket Lake, anebo až Alder Lake.
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19 Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19
Čínský prezident Xi Jinping na summitu G20 chtěl prosadit, aby se zavedl celosvětový systém QR kódů pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva. Mělo by se tak zamezit dalšímu šíření nemoci COVID-19.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Elon Musk předběhl Billa Gatese, je 2. nejbohatší člověk na planetě Elon Musk předběhl Billa Gatese, je 2. nejbohatší člověk na planetě
Hodnota společnosti Tesla strmě roste vzhůru a s tím i jmění Elona Muska. Ten dle Bloombergu překonal Billa Gatese a nyní je druhým nejbohatším člověkem na planetě. Jeho jmění se odhaduje na 128 mld. USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Čínskému výrobci čipů HSMC dle exředitele došly peníze, budoucnost je nejistá Čínskému výrobci čipů HSMC dle exředitele došly peníze, budoucnost je nejistá
Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Company (HSMC) je jedno ze želízek v ohni, která má Čína ve snaze zprovoznit na svém území výrobu čipů pomocí moderních procesů. Nyní má ale HSMC před sebou nejistou budoucnost.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti v testech: Ethereum a Ashes of the Singularity GeForce RTX 3060 Ti v testech: Ethereum a Ashes of the Singularity
GeForce RTX 3060 Ti by měla dorazit na trh už za týden, i když NVIDIA stále ještě tuto kartu oficiálně nepředstavila. My už tu přitom máme její testy, které se týkají výkonu v těžbě a benchmarku Ashes of the Singularity.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Hacker našel už třetí zranitelnost Tesly: Model X odemkne za 90 sekund Hacker našel už třetí zranitelnost Tesly: Model X odemkne za 90 sekund
Lennert Wouters, student PhD na Computer Security and Industrial Cryptography (COSIC) v Belgii, si rád hraje se zabezpečením vozidel. Nyní našel už třetí zranitelnost u Tesly, která mu dovolí získat bezpečnostní SW klíče k vozu za 90 sekund.
Včera, aktualita, Milan Šurkala