
Je to z toho důvodu, že např. k tomu, abychom mohli využívat nejnovější verzi prohlížeče (v tento okamžik Internet Explorer 11), potřebujeme mít alespoň systém Windows 7 a novější. Majitelé Windows Vista mohou aktualizovat maximálně na Internet Explorer 9, proto v tomto případě budou uživatelé podporu pro verzi 9 mít i nadále. Pokud bychom ale chtěli mít stejnou verzi prohlížeče na systému Windows 7, aktualizace nebudeme mít k dispozici.
Pro přehlednost uvádíme podporované verze prohlížeče vzhledem ke konkrétním verzím operačního systému Windows v následující tabulce.
Podobně je tomu u Windows Server 2008, kde je také maximální podporovaná verze Internet Explorer 9. Windows Server 2008 R2 spolu s Windows 7, 8, 8.1 a Windows Server 2012 R2 budou muset mít nainstalovanou verzi Internet Explorer 11. Výjimku tvoří systém Windows Server 2012, kde budou k dispozici aktualizace pro Internet Explorer 10.
Velmi podobné to bude v případě samotného operačního systému Windows 8, který nebyl aktualizován na nejnovější verzi 8.1. Microsoft plánuje podporovat Windows 8 pouze do ledna 2016, čili uživatelé, kteří po tomto datu nebudou mít upgradovaný systém na Windows 8.1, nebudou získávat vůbec žádné bezpečnostní aktualizace.
Microsoft své počínání v oblasti (ne)podpory svého vlastního internetového prohlížeče podkládá tvrzením, že jakmile budou uživatelé mít nejnovější a hlavně podobné verze prohlížeče, vývojáři budou mít lepší podmínky pro integraci inovativních prvků do webových stránek, které nejsou např. staršími verzemi Internet Exploreru podporovány.
Zajímavé je, že v tuto chvíli je prohlížeč Internet Explorer 8 prakticky nejpoužívanějším prohlížečem na světě. Podle společnosti Net Applications jej má nainstalovaný více jak pětina všech uživatelů počítačů. Zejména firmy mohou mít (a také velmi často mají) tento prohlížeč standardizovaný v rámci celého podniku, takže začíná přicházet pravá chvíle k tomu, aby IT oddělení zahájily plánování aktualizace prohlížeče.
Zdroj: InformationWeek