reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Microsoft SpaceEye dokáže pomocí AI prohlédnout skrz mraky

, , aktualita
Microsoft SpaceEye dokáže pomocí AI prohlédnout skrz mraky
Pořizování leteckých fotografií pro tvorbu mapových podkladů vždy znesnadňovala jedna překážka, a sice mraky. Málokdy se poštěstí mít dokonale vymetenou oblohu, a tak si Microsoft pro své účely připravil SpaceEye. 
Microsoft SpaceEye dokáže pomocí AI prohlédnout skrz mraky
Technologie SpaceEye se stala součástí cloudu Microsoft Azure a konkrétně rozšíření Azure Space. Využívá umělou inteligenci, která dokáže z fotografií odstranit mraky, a to na základě radarových dat z Synthetic Aperture Radar (SAR), který se uplatnil také v misi Sentinel-1 (program Copernicus evropské ESA). Pomocí radaru se vytvoří jakýsi podklad potřebný k tomu, aby se AI mohla následně zorientovat a aby pak s využitím starších fotografií rekonstruovala podobu krajiny, která se může v podstatě i celá nacházet pod neprůhlednými mraky. A zde by se tak už dalo namítnout, že SpaceEye si v podstatě vymýšlí a domýšlí, čili výsledek neukazuje realitu. To je pravda, ale záleží také na tom, co od výsledku očekáváme.
 
 
Microsoft uvádí, že SpaceEye se může uplatnit v zemědělství, monitorování využití krajiny a v případě přírodních či jiných katastrof. Podrobnosti se už ale nedozvíme, nicméně tu máme také Project Turing, který má za úkol celkově zlepšit obraz a převést jej do vyššího rozlišení. 
 
 
Jde tak v podstatě o stejnou funkci, jakou nabízí DLSS, ale v tomto případě pro satelitní snímky, které se pak mají vyrovnat leteckým záběrům. Dnes už je tato technologie nasazena v praxi pro vylepšení Bing Maps. 


reklama
reklama
reklama