Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft zřejmě uvede Windows 12 v roce 2024, vrací se zpět ke tříletému cyklu

18.7.2022, Radan Tuhý, aktualita
Microsoft zřejmě uvede Windows 12 v roce 2024, vrací se zpět ke tříletému cyklu
Dle posledních zpráv, které máme k dispozici, se Microsoft rozhodl vrátit ke tříletému cyklu vydávání nových verzí Windows. To by znamenalo, že by se v roce 2024 mohla objevit nová verze Windows, pravděpodobně tedy Windows 12.
Souhlasíte s tříletým cyklem vydávání nového systému Windows?
V anketě šlo hlasovat od 18.7.2022 do 22.8.2022. Počet hlasujících: 40
Ano, je to super, takto by to mělo být10 %
Ne, má být Windows jako takový a dostávat jen aktualizace a nové funkce53 %
Ne, cyklus by měl být delší, třeba 6 let jako u Windows XP8 %
Ne, cyklus by měl být ještě kratší3 %
Ne, plánuju přejít z Windows na jiný operační systém23 %
Vůbec nepoužívám Windows5 %
Je nutno podotknout, že tento přibližně tříletý cyklus fungoval poměrně dlouhou dobu již dříve. Po uvedení Windows XP sice trvalo vydání nové verze (Windows Vista) přibližně dvakrát tak dlouho a Windows 8.1 nebyl z pohledu cyklu úplně plnohodnotný systém, nicméně přibližně tříletá období tam byla.
 
S uvedením Windows 10 se měl Microsoft zaměřit na myšlenku, která by se dala definovat jako „Windows jako služba“, což dle vyjádření Jerry Nixona v roce 2015 mělo znamenat jednoduše to, že Windows 10 bude poslední verze Windows, dvakrát ročně aktualizována formou velkých aktualizací (feature updates).
 
Aby nebylo změn málo, s uvedením Windows 11 je vše jinak a jak nová verze Windows 11, tak předchozí 10 přechází na systém velkých aktualizací pouze jednou za rok. Jestli to ovšem stále platí je otázka, protože to vypadá, že se Microsoft odklání i od této myšlenky a začal prezentovat systém velkých aktualizací pro Windows 11 jako nepravidelné, a to konkrétně ve chvíli, kdy budou dokončeny a připraveny.
 
To jde vlastně ruku v ruce s poslední informací, že se Windows vrací zpět ke tříletému cyklu, z čehož v podstatě vyplývá, že můžeme v roce 2024 očekávat novou verzi Windows. Pokud by se zachoval aktuální způsob číslování, šlo by tedy zřejmě o Windows 12.
 
Na závěr ještě uvedeme, že Microsoft nevydal žádné oficiální stanovisko k těmto plánům a vývojovým cyklům, nicméně vše nasvědčuje tomu, že tříleté cykly dávají z pohledu vývoje systému (tedy minimálně z pohledu Microsoftu) větší smysl. Můžeme také najít určitou korelaci s větví serverové verze Windows, která od verze 2016 také drží tříletý cyklus.
 
Zdroj: The Verge