www.svethardware.cz
>
>
>

Mikroskopický USS Voyager: 15 mikrometrů a vlastní pohon

Mikroskopický USS Voyager: 15 mikrometrů a vlastní pohon
, , aktualita
Vesmírná loď USS Voyager z univerza Star Treku má délku 343 metrů a patnáct palub, ovšem její podoba vzniklá na nizozemské Univerzitě v Leidenu měří pouze 15 mikrometrů. Patří mezi tzv. microswimmers, nadějné pomocníky budoucí medicíny.
K oblíbeným
reklama
Syntetická zařízení zvaná microswimmers se dokáží pohybovat v tekutém prostředí pomocí chemických interakcí, takže naděje je ta, že v budoucnu budou takoví pomocníci plující krevním řečištěm účinně dopravovat dávky léčiv přímo na potřebná místa v těle. USS Voyager tak vznikl v podstatě jen proto, aby výzkumníci z Univerzity v Leidenu ukázali, co se svou technologií 3D tisku dovedou. I když asi nejeden fanoušek Star Treku by si možná připlatil za to, aby mu dopravu léků obstarala celá flota naklonovaných USS Enterprise.
 
 
Na Univerzitě v Leidenu se tak testují nové tvary mikroskopických zařízení pro zdravotnické účely a zkoumá se, jaký by mohl být nejvhodnější pro dané účely. Bude tedy nejvhodnější trojkoule, podivná sasanka, fusilli, nebo snad malý parníček? Šance miniaturní vesmírné lodi tak rázem nevypadají špatně. 
 
 
Dosud se pro podobná zařízení počítalo spíše s prostým tvarem koule. Díky technice zvané dvoufotonová polymerizace však bylo možné vytvořit i mnohem složitější tvary objektů, které se mohou pohybovat díky své vrstvě platiny nanesené na vhodném místě, která reaguje s peroxidem vodíku ve speciálním roztoku. 
 
Zvláště slibné se pak jeví šroubovice, které se vcelku logicky pohybují stabilně jedním směrem po své dlouhé ose. Ovšem i od nich je tu ještě velice dlouhá cesta k zařízení, které bude mít podobné rozměry, a přitom se dokáže orientovat a navádět v cévách a nést na místo určení náklad léčiv. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů