www.svethardware.cz
>
>
>

Mikroskopický USS Voyager: 15 mikrometrů a vlastní pohon

Mikroskopický USS Voyager: 15 mikrometrů a vlastní pohon
, , aktualita
Vesmírná loď USS Voyager z univerza Star Treku má délku 343 metrů a patnáct palub, ovšem její podoba vzniklá na nizozemské Univerzitě v Leidenu měří pouze 15 mikrometrů. Patří mezi tzv. microswimmers, nadějné pomocníky budoucí medicíny.
K oblíbeným
reklama
Syntetická zařízení zvaná microswimmers se dokáží pohybovat v tekutém prostředí pomocí chemických interakcí, takže naděje je ta, že v budoucnu budou takoví pomocníci plující krevním řečištěm účinně dopravovat dávky léčiv přímo na potřebná místa v těle. USS Voyager tak vznikl v podstatě jen proto, aby výzkumníci z Univerzity v Leidenu ukázali, co se svou technologií 3D tisku dovedou. I když asi nejeden fanoušek Star Treku by si možná připlatil za to, aby mu dopravu léků obstarala celá flota naklonovaných USS Enterprise.
 
 
Na Univerzitě v Leidenu se tak testují nové tvary mikroskopických zařízení pro zdravotnické účely a zkoumá se, jaký by mohl být nejvhodnější pro dané účely. Bude tedy nejvhodnější trojkoule, podivná sasanka, fusilli, nebo snad malý parníček? Šance miniaturní vesmírné lodi tak rázem nevypadají špatně. 
 
 
Dosud se pro podobná zařízení počítalo spíše s prostým tvarem koule. Díky technice zvané dvoufotonová polymerizace však bylo možné vytvořit i mnohem složitější tvary objektů, které se mohou pohybovat díky své vrstvě platiny nanesené na vhodném místě, která reaguje s peroxidem vodíku ve speciálním roztoku. 
 
Zvláště slibné se pak jeví šroubovice, které se vcelku logicky pohybují stabilně jedním směrem po své dlouhé ose. Ovšem i od nich je tu ještě velice dlouhá cesta k zařízení, které bude mít podobné rozměry, a přitom se dokáže orientovat a navádět v cévách a nést na místo určení náklad léčiv. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Valná většina herních vývojářů nemá zájem o NFT a ani o kryptoměny Valná většina herních vývojářů nemá zájem o NFT a ani o kryptoměny
O protlačení NFT do her se velice trapným způsobem pokouší především Ubisoft prostřednictvím platformy Quartz, přičemž řada vývojářů této firmy se za to sama stydí. Jaký je ale obecný názor herních vývojářů?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
DDR5-8888 CL88-88-88-88: nový rekord pamětí G.Skill na desce Asus DDR5-8888 CL88-88-88-88: nový rekord pamětí G.Skill na desce Asus
Nezahráváme si tu s jistou symbolikou, ale jen uvádíme výsledek taktovacího pokusu, kterou předvedl overclocker ve jménu společnosti G.Skill. Využil k tomu samozřejmě její pamětí DDR5, a to na desce Asus. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další pozitivní zpráva pro výrobu čipů: materiálu ABF má být letos už dostatek Další pozitivní zpráva pro výrobu čipů: materiálu ABF má být letos už dostatek
Loni jsme se několikrát otřeli o téma nedostatku materiálu zvaného ABF. Jde o zkratku pro Ajinomoto Build-up Film, nezbytnou věc používanou pro pouzdření počítačových čipů, která stála a stále ještě stojí i za nedostatkem GPU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Šestnáct tisíc NVIDIA A100 bude sloužit v novém AI superpočítači firmy Meta Šestnáct tisíc NVIDIA A100 bude sloužit v novém AI superpočítači firmy Meta
Společnost Meta (býv. Facebook) se rozhodla nechat si postavit nový superpočítač učený se zaměřením na umělou inteligenci. Hlavní úlohu tak v něm budou hrát tisíce akcelerátorů NVIDIA A100 generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC i UMC preventivně bojují proti omikronu, nařizují práci z domova TSMC i UMC preventivně bojují proti omikronu, nařizují práci z domova
Tchaj-wan se snaží bojovat proti nové vlně nákazy covidem-19, který přinesla mutace omikron a my se dozvídáme, že už tak na doraz vytížené firmy TSMC a UMC se rozhodly nařídit svým zaměstnancům práci z domova.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře