www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Miliony BIOSů jsou ohroženy LightEaterem

Miliony BIOSů jsou ohroženy LightEaterem
, , aktualita
Objevil se nebezpečný malware, který během několika okamžiků může zničit celý počítač. Cílí na BIOSy, které nemají software v aktuální verzi. Problém se týká většiny renomovaných výrobců základních desek.
K oblíbeným
reklama
LightEater může během pouhých dvou minut zničit celý počítač. Celá situace je o to horší, že tento malware může použít i osoba, která se v počítačích nevyzná. Malware nemusí způsobit jen zničení počítače, ale může i krást hesla. Týká se to i takových výrobců základních desek, jako jsou Gigabyte, Acer, MSI, HP nebo Asus.

Bezpečnostní výzkumník Xeno Kovah se vyjádřil, že problém se ještě umocňuje tím, že výrobci používají stejný firmware na velké množství BIOSů a že lidé v zásadě neaktualizují software svých BIOSů, což vede k jejich snadnějšímu zneužití. Doufá, že zviditelnění tohoto problému lidi přiměje, aby své BIOSy aktualizovali.

"Ani jsme neudělali nic zvláštního, pouze jsme ovladač nechali napsat špatnou instrukci do první instrukce, kterou procesor čte a bum. Už se ztratil ve výpočtech a nenabootoval znova," vyjádřil se Kovah k novému malwaru.

Malware může infikovat ohromné množství počítačů, když do počítače vloží duplikát módu pro řízení systému, který může být některým BIOSům ušit přímo na míru.

V tomto případě je důležité, aby si uživatelé udržovávali BIOSy v nejaktuálnější verzi. V takovém případě by se jim měly podobné problémy vyhnout.

Zdroj: betanews.com
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Včera, aktualita, Milan Šurkala37 komentářů
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
23.7.2021, aktualita, Jan Vítek12 komentářů