www.svethardware.cz
>
>
>

Mimozemské izotopy byly nalezeny na dně oceánu

Mimozemské izotopy byly nalezeny na dně oceánu
, , aktualita
Sama naše Země skrývá poklady pro astronomy, kteří mohou díky nim zkoumat, čím prošla v relativní nedávné minulosti a co se odehrálo v její blízkosti. Mluvíme zde samozřejmě o vesmírných měřítcích. 
K oblíbeným
reklama
Sluneční soustava je společně s ostatními hvězdnými systémy na cestě kolem galaktického jádra a vesmír, jímž prochází, nelze považovat za vyloženě prázdný. Spíše naopak, z pohledu vědců z Australian National University, kteří zkoumají izotopy nalézající se na oceánském dně, se často ocitneme uprostřed materiálu, jenž naše Země zachytí a obohatí se o něj. 
 
pozůstatek exploze supernovy zachycený teleskopem Chandra
 
Jedná se tu o konkrétní izotopy a především pak železo-60, které má poločas přeměny pouze 2,6 milionu let, což jednoduše znamená, že veškeré železo-60, jež mohlo být na Zemi v době jejího vzniku, už dávno neexistuje a zbyl po něm jen stabilní nikl. Daný izotop tak musí pocházet z jiného zdroje, přičemž v úvahu přicházejí právě exploze supernov, které po sobě zanechaly materiál, jímž Sluneční soustava poté prošla. A že bylo železo-60 nalezeno na dně oceánu v místech izolovaných od případného dopadu lidské činnosti, je zřejmé, že pochází z oblastí mimo Zemi i naši soustavu. 
 
Vrstvy sedimentů na dně oceánu přitom slouží jako časový záznam, v němž australští vědci nalezli dva výrazné nárůsty koncentrace železa-60, které ukazují na relativně blízké exploze supernov, jejichž pozůstatky bychom nyní mohli nalézt ve vzdálenosti několik set světelných let. Právě v místech vyšší koncentrace tohoto izotopu se rozhodli pátrat dál a objevili také menší, ale zřetelný objem izotopu plutonia-244. Jde o relativně stabilní izotop s poločasem přeměny 80 milionů let. 
 
Právě s ohledem na plutonium-244 se přitom vědecká obec neshodne na jeho původu, čili zda na jeho tvorbu stačí exploze supernovy, anebo zda to chce mnohem divočejší událost, jako je třeba kolize nějakého objektu s neutronovou hvězdou. Nicméně právě objevení plutonia-244 v místech koncentrace železa-60 je první pádný důkaz podporující to, že vzniká explozí supernov. Ovšem i to může být dílo náhody, neboť plutionium-244 už mohlo být mezihvězdném materiálu dříve, aby se do něj jen vmíchaly pozůstatky exploze supernovy, čili jako obvykle musí přijít ještě další důkazy, než budeme moci mluvit o přesvědčivé teorii.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla bude dodávat vybavení pro eko-domy Alset, do Číny zamíří Powerwall Tesla bude dodávat vybavení pro eko-domy Alset, do Číny zamíří Powerwall
Společnost Tesla zdaleka není jen automobilkou. Vyrábí také akumulátory a solární panely pro úsporné ekologické domy. Nyní se záběr těchto aktivit rozšiřuje, větší působení v této oblasti čeká na Texas i Čínu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
S deskou od SuperMicro si budeme moci postavit počítač s Xeon Ice Lake S deskou od SuperMicro si budeme moci postavit počítač s Xeon Ice Lake
Můžeme počítat s tím, že procesory Xeon Ice Lake se nakonec dostanou na volný trh, ale bylo jasné, že nejdříve se dočkají partneři Intelu a OEM zákazníci. Deska od SuperMicro, která se nyní objevila na trhu, ale ukazuje, že už nemusíme dlouho čekat.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Může být dnes herní notebook výhodnější než desktop? Může být dnes herní notebook výhodnější než desktop?
Na otázku vznesenou v titulku pochopitelně neexistuje jasná odpověď, neboť na to je tu příliš mnoho proměnných kvůli různému dostupnému hardwaru, různým cenám i preferencím zákazníků. Co na to ale test serveru Techspot?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
GlobalFoundries postaví v Singapuru továrnu s výstupem 450 tisíc waferů ročně GlobalFoundries postaví v Singapuru továrnu s výstupem 450 tisíc waferů ročně
Společnost GlobalFoundries, na jejíž výrobní kapacity částečně stále spoléhá AMD, se rozhodla postavit v Singapuru novou továrnu. Bude mít plánovaný výstup 450 tisíc waferů ročně, čili cca 38 tisíc měsíčně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BenQ letos kompletně omladí herní myši Zowie určené nejen pro esport BenQ letos kompletně omladí herní myši Zowie určené nejen pro esport
Herní značka Zowie by BenQ avizovala aktualizaci pro své portfolio počítačových myší. Nová řada C, která zahrnuje nejen vylepšené modely EC1-C a EC2-C, ale především úplnou novinku EC3-C. Myši přijdou se sníženou hmotností i dalšími vylepšeními.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik