www.svethardware.cz
>
>

MIT vyvíjí solid-state akumulátor bez degradace při nabíjení

MIT vyvíjí solid-state akumulátor bez degradace při nabíjení
, , aktualita
Vědci na MIT se snaží přijít s dalšími revolučními akumulátory, které by odstraňovaly nedostatky dnešních lithiových akumulátorů. Jejich nový počin je solid-state akumulátorem, který se nepoškozuje při nabíjení.
K oblíbeným
reklama
Zejména elektromobily dnes velmi tlačí na vývoj nových typů akumulátorů, které budou bezpečnější než ty minulé. Vědci z MIT přišli na způsob, jak vyvinout solid-state články bez tekutého elektrolytu, které budou nejen bezpečnější, ale především se nebudou degradovat během nabíjení, což má zajistit výrazně lepší životnost. Za touto prací stojí Ju Li a jeho tým. Základem lithiových akumulátorů jsou běžně dvě elektrody, mezi kterými je elektrolyt, jímž při vybíjení a nabíjení putují lithiové ionty. Běžně je elektrolyt tekutý, což ale způsobuje spoustu problémů, jako je např. nestabilita a hořlavost akumulátorů. Solid-state akumulátory mají elektrolyt pevný, a tedy mnohem méně náchylný k explozím a jiným problémům. Bohužel ale mají jiný problém. Když se elektroda nabíjí nebo vybíjí, mění svou velikost a u pevného elektrolytu nemá kam růst, což způsobuje trhliny.
 
Stabilní solid state baterie
 
Tým Ju Liho toto ale vyřešil. Anodu vyrobil z "mixed ionic-electronic conductors" (MIEC) a dal jí šestistěnnou strukturu podobně jako u plástve. Tyto trubičky s rozměry mezi 100 až 300 nm v průměru jsou částečně naplněny čistým lithiem, ale zároveň jsou částečně duté. Když tak lithium expanduje při nabíjení, nejde směrem ven, ale dovnitř do prázdného prostoru. Venkovní velikost anody tak zůstává zachována a nijak neovlivňuje tuhý elektrolyt, který nepraská a nedeformuje se. “Electron and Li-ion insulators" (ELI) je pak speciální vrstvou mezi anodou a elektrolytem, která je absolutně chemicky stabilní při styku s lithiem, a jak již bylo řečeno, díky neměnnosti tvaru elektrody zůstává zachována i plná styčná plocha.
 
Prototyp akumulátoru byl v laboratořích nabit a vybit 100krát, přičemž tým nenalezl žádné praskliny, které by znamenaly, že se omezuje životnost akumulátoru. Vypadá to také na to, že elektroda může mít čtvrtinovou hmotnost při zachování její kapacity, což se dle vědců podepisuje na poloviční hmotnosti akumulátoru při stejné kapacitě. Další výhodou je i mnohem nižší potřeba kobaltu, niklu a jiných problematických materiálů. Jejich úlohu tu částečně zastupuje kyslík, kvůli jehož možným únikům sem ale vědci museli přidat tenkou vrstvu z roztavených solí. Kdy se ale dočkáme takových akumulátorů, je zatím ve hvězdách. Pokusy s čistými lithiovými katodami tu totiž byly už před mnoha lety (např. v roce 2014 vědci ze Stanfordu).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD opravuje problematické ovladače Radeonů, uvádí verzi 20.2.2 AMD opravuje problematické ovladače Radeonů, uvádí verzi 20.2.2
Pokud máte grafickou kartu AMD Radeon a zažíváte s ovladači Radeon Software Adrenalin 2020 Edition nestabilitu, černé obrazovky a jiné chyby, má pro vás AMD řešení. Mnoho z těchto pádů má vyřešit nová verze 20.2.2.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H
Poslední dobou uniklo mnoho benchmarků mobilních procesorů Intel, které by měly bojovat proti připravovanému Ryzenu 7 4800H, ale pořád jsme neměli výsledky tohoto procesoru od AMD. To se nyní mění a máme čísla z Geekbench 4 i 5.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny
Herec Steven Seagal bude muset zaplatit pokutu 314 tisíc dolarů za matoucí propagaci kryptoměny Bitcoiin2Gen. Stal se její tváří v roce 2018 a jen o chvíli později byla shledána jako podvod s pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů
Intel by měl pomalu postupovat k vydání svých prvních samostatných grafických karet po modelu 740 a k tomu bude potřebovat i příslušnou softwarovou výbavu. Nyní je tu jako novinka pro Command Centre také funkce pro streamování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře