www.svethardware.cz
>
>

MIT získal 50 mil. dolarů na stavbu fúzní elektrárny

MIT získal 50 mil. dolarů na stavbu fúzní elektrárny
, , aktualita
Massachusetts Institute of Technology se chystá využít padesátimilionový příspěvek, který využije na stavbu elektrárny pro výrobu energie, a to pomocí jaderné fúze. Ta by se mohla stát čistým a v podstatě nevyčerpatelným zdrojem energie. 
reklama
MIT se tak chystá investovat slušné prostředky a také chce na dosažení svého cíle spolupracovat s firmou Commonwealth Fusion Systems (CFS). Tím není nic menšího než stavba opravdu fungující elektrárny využívající jadernou fúzi, což by byl naprosto zásadní převrat, který by změnil celý svět. Však představme si takové elektrárny jako bezpečný zdroj levné, pro nás nevyčerpatelné energie, jehož uhlíková stopa by byla zcela bezpředmětná. Pokud by byla tato technologie zvládnuta, bylo by jen dobře, kdyby nahradila atomové elektrárny i klasické na fosilní paliva. 
 
 
MIT a CFS chtějí nyní spustit rapidní a etapový výzkum, který povede k nové generaci experimentů točících se kolem jaderné fúze a nakonec ke stavbě elektrárny využívající pokroky ve výzkumu materiálů, jež se chovají jako supravodiče při pozoruhodně vysokých teplotách. Ty jsou sice stále hluboko v minusu, ale už nejde o desítky stupňů nad absolutní nulou, ale třeba o -135 °C, na což stačí pro chlazení i pouhý tekutý dusík. A takový H2S při extrémních tlacích potřebuje dokonce jen -70 °C k dosažení supravodivosti, což bylo objeveno teprve v roce 2015.
 
L. Rafael Reif, prezident MIT, vyzdvihl právě nové "vysokoteplotní supravodiče" jako ten hlavní prostředek, který má učinit energii fúzních reaktorů dosažitelnou. Upozorňuje také na dopady jak na ekonomiku tak životní prostředí, které jsou zcela zřejmé, ale hlavní otázka je, jak energii z fúze realizovat. Robert Mumgaard, CEO společnosti Commonwealth Fusion Systems, toho chce dosáhnout "využitím už existujících vědeckých poznatků, spoluprácí s těmi správnými partnery a postupným řešením problémů". 
 
Jaderná fúze představuje spojování lehčích atomů (vodík) a tvorbu těžších (helium), při čemž se tvoří velké množství energie. Jde o technologii hvězd, které fungují také tak, takže nás nepřekvapí, že proces fúze se odehrává při tak vysokých teplotách, že nemůže probíhat v žádné fyzické schránce z nám známého materiálu. Proto jsou zapotřebí nesmírně silná magnetická pole, která budou udržovat plazma uprostřed komory mimo kontakt s ní a právě pro vytvoření těchto polí jsou zapotřebí supravodiče. Ve zprávě bylo uvedeno, že se využije supravodivý materiál, který se nedávno dostal na trh. Jde o ocelové pásky pokryté materiálem YBCO (Yttrium Barium Copper Oxide). To je vůbec první objevený materiál, který se ukázal jako supravodivý při teplotě nad bodem varu tekutého dusíku (77 K). 
 
MIT a CFS mají přitom už jeden konkrétní cíl, a sice vytvořit relativně malý tokamak SPARC, který bude schopen generovat 100 MW energie, prozatím jen ve formě tepla. Pokud tento krok bude úspěšný, pak by už měla být postavena silnější fúzní prototypová elektrárna s plánovaným výkonem 200 MW, čili ta už by měla vyrábět elektřinu a pak už by se fúzní energie mohla rozjet ve velkém. 
 
MIT doufá, že do tří let bude mít odpověď na to, zda bude celý projekt uskutečnitelný. Právě tři roky totiž má zabrat výroba supravodivých magnetů z YBCO, na nichž to celé stojí a padá. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: Fotbaloví fanoušci protestovali proti eSports Video: Fotbaloví fanoušci protestovali proti eSports
Nedělní zápas švýcarské fotbalové ligy musel být přerušen kvůli tenisovým míčkům a gamepadům, které na hřiště házeli nespokojení fanoušci. Důvodem jsou plány, že by každý prvoligový klub musel mít i vlastní eSports tým.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře