reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Mobilní GeForce nakonec budou, už tento měsíc a velice výkonné

, , aktualita
Mobilní GeForce nakonec budou, už tento měsíc a velice výkonné
Před dvěma měsíci jsme řešili, zda NVIDIA rovnou nezruší mobilní řadu GeForce vzhledem k vysoké efektivitě moderních desktopových GPU. Byla tu možnost, že ta budou v téměř nezměněné podobě využita i v mobilních počítačích, ale tak to nakonec nedopadne.
Soumrak mobilních grafických karet s generací GeForce GTX 1000 nakonec nenastal, a tak můžeme brzy očekávat nástup modelů GTX 1080M, GTX 1070M a GTX 1060M, jež mají být představeny v průběhu Gamescomu, který začne 17. srpna. Půjde tedy o karty patřící do rodiny Pascal Mobility, ale otázka je, jak moc se budou lišit od svých desktopových vzorů. Jak ukazuje následující dobře známý obrázek, výkonnostní rozdíl mezi nimi se s každou generací výrazně snižuje a my jsme se mohli domnívat, že s nástupem Pascalu se nůžky uzavřou úplně. Mohl nás k této myšlence přivést i fakt, že už plnohodnotný čip GTX 980 byl v noteboocích použit. Na druhou stranu, i když jsou nové Pascaly energeticky výrazně efektivnější, jejich TDP šlo přesto nahoru, takže zatímco GTX 980 má 165 W, GTX 1080 dosáhla už na 180 W, ale u slabších karet už jsou hodnoty stejné nebo alespoň podobné. Grafická karta s TDP 180 W se pro notebooky tak úplně nehodí, a tak začalo být postupně jasné, že nakonec přijdou mobilní verze, jež se budou lišit přinejmenším nastavenými takty a dle očekávání využijí především velký rozsah dynamické frekvence.

Jaká tedy bude řada GTX 1080M, GTX 1070M a GTX 1060M? Pochopitelně můžeme očekávat 16nm čipy vyrobené technologií FinFET+ v TSMC. Příznivci hraní na noteboocích se přitom mohou těšit na velice vysoký výkon, jenž má v případě GTX 1080M předstihnout i maxwellovskou TITAN X, jak ukazuje následující graf. Ten se vztahuje k nejnovějšímu notebooku Asus řady ROG a i když firma neprozradila, které karty se to týká, je na to celkem snadná odpověď.

Server VideoCardz zase zveřejnil uniklé specifikace o nových kartách. GTX 1070M má mít k dispozici 2048 CUDA jader na taktu až 1645 MHz. Tomu je trošku obtížné uvěřit vzhledem k tomu, že desktopová verze má 1920 CUDA jader na taktu maximálně1683 MHz. Pokud je to ale pravda, pak by měl být výkon mobilní verze přinejmenším stejný jako desktopové. GTX 1060M má mít 1280 CUDA jader na taktu až 1671 MHz, přičemž GTX 1060 jich má stejný počet na 1708 MHz. Paměťový systém GTX 1070M i 1060M má naprosto odpovídat tomu, co nabízí desktopové karty.

Co se týče vlajkové GTX 1080M, její specifikace ještě zveřejněny nebyly. Můžeme ale očekávat, že to bude podobné jako u GTX 1060, takže půjde o stejný počet CUDA jader na nižším taktu v porovnání s GTX 1080. Otázka také je, zda budou použity GDDR5X, nebo staré GDDR5. NVIDIA ale dle výsledků z 3DMark 11 určitě mobilní GTX 1080M nějak omezila, aby splnila obvyklý limit 150 W pro MXM karty, neboť desktopová je schopna získat skóre kolem 25.000 bodů. Každopádně výkon na úrovni staré GTX TITAN X je i tak impozantní.

Zdroj: VideoCardz
reklama
reklama
reklama
reklama