Soused je designér risc-v. Opravdu s tím jdou dělat lepší kousky, než tohle, což je vlastně horší než ten Epyc - kdyby měl stejný počet jader...
Odpovědět0 1
O 23 % nad AMD EPYC 9754 sice zní dobře ale... 192 jader RISC-V porazilo 128 jader ZEN 4c. To už taková bomba není. Když uvážím velikosti L1 cache nějak moc efektivní to není, i když možná to nemá klasickou L2 a L3 cache a je tam už jen něco mezi L2 a L3 ve stylu Fujitsu A64FX - ta má taky jen dvě úrovně. každopádně buď samotná jádra nejsou až tak výkonná, nebo běží na nižším taktu než u AMD a nebo je problém v efektivní komunikaci tolika jader. Pododně jako u Ampere Altra Max s 96 až 128 jádry, které jsou v některých typech zátěže horší než Altra Q s 64 a 80 jádry.
Odpovědět4 0
"192 jader RISC-V porazilo 128 jader ZEN 4c. To už taková bomba není."
Jak se to vezme. Pokud Vás zajímá výkon na jádro, tak ne. Pokud Vás zajímá celkový výkon, tak ano. Kdyby mělo AMD 192 jader, bylo by asi rychlejší. Pointa je v tom, že těch 192 jader nemá.
Odpovědět0 0
Aby se z toho dali dealt obecnejsi zavery, musel by jste mit nejen "int" benchmark. Treba je to prave silne v tomto druhu operaci.
Odpovědět3 0
Výkon na jádro vás začne zajímat ve chvíli, kdy používáte software, licencovaný na jádro. A takových je na serverech hodně.
Odpovědět2 0
Ano, to máte pravdu, a to také nikdo nepopírá. Jak jsem říkal, je to o tom, co je pro Vás důležité, zda výkon na jádro (tam je toto horší), nebo celkový výkon (tam je toto lepší). Záleží to na konkrétní aplikaci. Je rozdíl, zda na tom např. chcete spustit desítky/stovky VM nebo jeden výpočet, který se rozloží na všechna jádra.
Odpovědět0 0
Zatím nemá AMD 192 jader. Ale bude mít.
Odpovědět1 0
Tohle "ale" je trochu ošidné. Stejně tak je možné, že další Veyron bude mít třeba 256 jader... A tohle "ale" nám tak neřekne nic zásadního. Navíc je otázkou, jak se bude ten výkon navíc škálovat s růstem počtu jader. To, že bude mít o 50 % více jader, automaticky neznamená, že to bude mít i o 50 % vyšší výkon.
Odpovědět1 0
To znamená konec zastaralých x86 a ARM procesorů. Do dvou let je všichni zahodí a budou používat jen RISC-V, nebo skončí :D.
Odpovědět4 0
Ono to tak rychle nepůjde. Potřebujete taky software.
Ale ano, i podle mě je RISC-V budoucnost (pokud se ARM nevzdá licenčních poplatků a centrálního řízení vývoje) a je na čase na něm makat už seriózně, místo dosavadních nesmělých pokusů.
Jinak výkon na jádro je pořád menší, než u "zastaralého" amd64, a ten ještě půjde zvýšit.
Odpovědět4 0
Budou bojovat úplně stejně jako ARM s nedostatkem SW. Spíš si myslím, že větší boj bude mezi ARM zatíženém většími poplatky za licence ale s aspoň nějakou SW základnou a právě RISC-V, které prakticky teprve začíná.
Odpovědět4 0
Pozitivni je, ze to muze vytvaret tlak, na vetsi "cross platform" implementace, byt teda jen v serverove oblasti. To je podle mne fajn. JInak by to chtelo vic testu, jeden test muze byt zavadejici pro predstavu celkoveho vykonu, nemluve, ze to honi stejne poctem jader ;)
Odpovědět3 0
V porovnání mně ještě chybí velikosti těch procesorů, aby byla představa o ceně.
Odpovědět1 0
Za chvíli to přijde.... :D
Odpovědět3 0