www.svethardware.cz
>
>
>
>

Monitory s DisplayPortem 2.0 přijdou ještě letos

Monitory s DisplayPortem 2.0 přijdou ještě letos
, , aktualita
Aktuálně se mohou zákazníci v případě konektorového vybavení nových monitorů zajímat spíše o to, zda mají či nemají rozhraní HDMI 2.1. Vedle toho je tu ovšem i nové rozhraní DisplayPort 2.0.
K oblíbeným
reklama
HDMI 2.1 sice může působit dle svého označení jako jen mírné vylepšení verzí 2.0, ovšem ve skutečnosti jde o výrazně rychlejší rozhraní s téměř trojnásobnou propustností, které zvládne právě i 4K/120 Hz (nebo i více) a dokonce 8K či 10K pro 120 Hz.
 
 
Dnes rozšířený DisplayPort 1.4 už má slušnou datovou propustnost, která bohatě stačí právě i na 4K při 120 Hz, ovšem přesto už za HDMI 2.1 trošku zaostává. V roce 2019 tak byly dokončeny specifikace DisplayPortu ve verzi 2.0, která nabídne téměř dvojnásobnou datovou propustnost rozhraní HDMI 2.1. 
 
DisplayPort 2.0 tak nabídne trojnásobnou propustnost oproti verzi 1.4 (77,4 vs. 25,9 Gb/s), což bude stačit i na 16K (15360 x 8640) při 60 Hz a s 10bitovými barvami, takže to vypadá, že tento standard nám na pár let vystačí. Případně zvládne také naládovat přes jeden kabel hned tři 4K monitory s 90 Hz a rovněž 10bitovými barvami a jeden monitor se 4K pohodlně zvládne při 240 Hz. 
 
Kdy ovšem budou k dispozici první monitory s rozhraním DisplayPort 2.0? K tomu se vyjádřil mluvčí organizace VESA pro The Verge, dle nějž jsou monitory pro toto nové rozhraní zatím ve vývoji a žádný z nich se na trh zatím nedostal. Lze ale počítat s tím, že první takové kusy se na trhu objeví ještě v tomto roce. 
 
Vývoj byl zpožděn stejně jako řada jiných věcí pandemií, ovšem stejně není ještě ani jasné, zda budoucí grafické karty AMD (RDNA 3) a NVIDIA (nejspíše Lovelace) budou nový DisplayPort 2.0 podporovat. Čili zatím není k dispozici ani žádný monitor a ani grafická karta, která by tuto novinku podporovala a ostatně co se týče herních účelů, těžko bychom pro její možnosti hledali využití, neboť omezující je také výkon procesorů a grafických karet.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala