reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Monitory se 480Hz obnovovací frekvencí se chystají na trh

, , aktualita
Monitory se 480Hz obnovovací frekvencí se chystají na trh
Herní monitory v posledních letech představovaly a stále představují jeden z nejvíce se rozvíjejících trhů, který se týká PC. Můžeme se tak připravit na to, že nástup 480Hz displejů bude na nové nabídce velice patrný. 
Monitory se 480Hz obnovovací frekvencí se chystají na trh
Rozvoj trhu s herními monitory přilákal řadu firem, které do té doby nic podobného ani nevyráběly, přičemž jejich snaha byla prostá a pochopitelná. S příchodem více výrobců ale také vzrostla konkurence na tomto trhu, kde je tak mnohem větší tlačenice než dříve, ale z toho může zákazník spíše jen profitovat. Nyní si na nás firmy chystají novou vlnu, neboť společnost AU Optronics, jeden z největších výrobců LCD panelů, ohlásila řadu novinek. 
 
 
Mezi nové panely od AUO patří třeba modely s WQHD (3440x1440), DisplayHDR 1000 a 200Hz obnovovací frekvencí, jež najdeme pochopitelně ve výbavě těch dražších monitorů. Ale levné jistě nebudou ani 480Hz panely, byť jde pouze o 24" Full HD typu TN. Co se týče 480Hz panelů obecně, dočkáme se příslušných novinek určených jak pro desktopové monitory, tak i pro notebookové displeje. 
 
Specifikace v podobě 24", rozlišení Full HD a technologie TN nás přitom vůbec nepřekvapí. První modely s vysokou obnovovací frekvencí ostatně využívaly TN zcela běžně a pokud jde o rozlišení a v návaznosti i úhlopříčku, kde jinde by mělo smysl nabízet 480 Hz? V případě WQHD či rovnou 4K by to bylo sice hezké, ale i s výkonným hardwarem jen velice těžko využitelné, čímž přitom obcházíme otázku, k čemu je tak vysoká obnovovací frekvence vůbec dobrá a zda bude někdo vůbec schopen rozlišit dejme tomu 250 Hz od 480 Hz. 
 
Zde už tak pomalu narážíme na stejnou věc, jakou jsme řešili při vývoji herních myší. V jejich případě šlo o analogické zvyšování rozlišení snímacích senzorů, které došlo až k desetitisícům DPI, ale ještě mnohem dříve se hráči začali ptát, k čemu to vůbec je. Postupně už hodnota DPI přestala být zajímavá a když už přestaly stačit wow-efekt daný integrovanými displeji, závažíčky, RGB podsvícením a nešťastným děrováním ve snaze myši odlehčit, přestaly být myši zajímavé.
 
To pochopitelně může velice snadno potkat i herní monitory, i když v jejich případě se mohou výrobci zaměřit i něco stále velice důležitého, co lze ještě zlepšovat, a sice celkovou kvalitu zobrazení - barvy, kontrast, podsvícení, atd. 
 
Nyní nás tedy čekají už delší dobu vyvíjené 480Hz panely, a to buď ještě letos, nebo nejpozději v příštím roce. A co pak? Půjde už rovnou o 1kHz?


reklama
reklama
reklama