www.svethardware.cz
>
>

Může být jaderný odpad zneškodněn lasery?

Může být jaderný odpad zneškodněn lasery?
, , aktualita
Gérard Mourou, laureát Nobelovy ceny za fyziku z roku 2018, přišel se zajímavým návrhem, který zahrnuje využití ještě neexistujících technologií pro zneškodnění jaderného odpadu. Jedná se o lasery. 
K oblíbeným
reklama
Gérard Mourou získal společně s Donnou Strickland v roce 2018 Nobelovu cenu za fyziku. Tato dvojice přišla s novým procesem zvaným Chirped Pulse Amplification (CPA), který dokáže tvořit velice silné a velice krátké laserové pulzy, které se mohou využít třeba v chirurgii, při opracovávání materiálů nebo pro zaznamenávání velice rychlých procesů i v atomovém měřítku.
 
 
Mourou přitom navrhuje, aby se začalo pracovat na podobné technologii, která by posloužila ke zneškodnění odpadu z jaderných elektráren. Ten je dnes možné pouze bezpečně skladovat, a to v podstatě donekonečna (z pohledu mrzkého lidského života), než se pro něj najde využití, nebo než bude možné se jej nějakým způsobem účinně zbavit.
 
Mourou tak věří, že s pomocí laserů bude možné jaderný odpad jako uran 235 nebo plutonium 239 upravit do bezpečné podoby, a to v případě, že se podaří oproti procesu CPA laserové pulzy ještě zkrátit. Aktuálně dokáže proces CPA tvořit laserové pulzy trvající pouhou jednu attosekundu (10-18 sekund) a dle fyzika bude zapotřebí mít k dispozici laser tvořící ještě asi 10.000x kratší pulzy, čili jinými slovy musí pro daný účel přijít ještě jeden vývojový skok srovnatelný s tím, co bylo dosaženo pomocí CPA. 
 
A co by se mělo s takovým laserem dělat? Jednoduše jím bombardovat jaderný odpad, neboť takové laserové pulzy mají být schopny vyrazit protony z jader atomů, což by z uranu 235 vytvořilo pro život neškodný materiál. Mourou už získal podporu jiných fyziků v tom smyslu, že takový postup rozhodně je smysluplný alespoň z teoretického pohledu. Z praktického hlediska je ovšem taková technologie zatím nedosažitelná. 
 
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů