Na chystanou RTX 3080 poukazují i materiály NVIDIE

Na chystanou RTX 3080 poukazují i materiály NVIDIE
, , aktualita
Že si NVIDIA chystá také paměťově lépe vybavené karty GeForce RTX 3080 a 3070, to už je spíš takové veřejné tajemství. Přesto je ale dobré jej mít potvrzeno, což NVIDIA svým způsobem udělala. Jak?
K oblíbeným
reklama
NVIDIA prostě a jednoduše ve svých whitepaperech označila dnešní model RTX 3080 jako GeForce RTX 3080 10 GB Founders Edition. Pokud by připravila pouze jednu RTX 3080 (Ti či Super sem nyní nepleťme), neměla by důvod do označení dávat informaci o kapacitě její paměti. Z nedávné minulosti známe případ karet GeForce GTX 1060 3 GB a 6 GB, které na to ukazují, přičemž z jejich příkladu je zřejmé, že se takové karty nemusí lišit pouze kapacitou paměti, ale také výkonem svého GPU. A NVIDIA rozhodně má možnost GPU ve 20GB verzi trošku popohnat, pokud to bude nutné. Všeobecně se totiž míní, že ta se chystá jako odpověď na nové Radeony. 
 
 
Nejen server VideoCardz uvádí, že o 20GB verzi RTX 3080 (a 16GB RTX 3070) se zmiňuje už několik zdrojů a i interní roadmap NVIDIE mluví o designu PG132 SKU 20, takže jde spíše o otázku, kdy tyto karty dorazí.
 
Co se týče označení, je možné, že NVIDIA nevyužije nabízející se GeForce RTX 3080 20 GB Founders Edition, a to zvláště když daná karta bude mít i lepší GPU. Ostatně v případě GTX 1060 3 GB a 6 GB sklidila kritiku právě za to, že 3GB verze měla i slabší GPU, ačkoliv to z označení karty vůbec nebylo patrné. Takže můžeme očekávat, že daná karta ponese i označení Ti nebo Super, ale to se ještě uvidí. 
 
Nová verze RTX 3080 by tak měla dorazit někdy po nových Radeonech, jejichž představení si AMD chystá na konec letošního října. A pokud chce NVIDIA na AMD tímto způsobem opravdu zaútočit, měla by logicky svou novinku prezentovat ještě před tím, než se nové Radeony začnou prodávat, aby si to mohli rozmyslet právě ti, kteří se rozhodli nekupovat 10GB RTX 3080 či jiné Ampere právě v očekávání reakce firmy AMD. 
 
Zajímavé je, že dokumenty NVIDIE neoznačují RTX 3070 s kapacitou 8 GB jako model RTX 3080. Dle VideoCardz je dle toho pravděpodobné, že 16GB RTX 3070 nabídne jinou konfiguraci grafického čipu a přijde na trh jako zcela jiné SKU (Ti či Super). Ale jak už bylo řečeno, GTX 1060 se 3 GB měla také slabší GPU než 6GB verze, takže tento argument padá. Spíše může jít o to, že RTX 3070 s vyšší kapacitou paměti je chystána až po RTX 3060 Ti a RTX 3080 20 GB, takže jí ještě nemusí být věnována taková pozornost i prostřednictvím označení původního 8GB modelu. 
 
Co z toho všeho vyplývá? Nejspíše to, že ten, kdo se nyní rozhodne investovat do prvních Ampere, toho nakonec může velice litovat. Ale takové riziko existuje v případě rychle zastarávajícího hardwaru vždy. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem Spotify má 320 milionů aktivních uživatelů, o 29 % více než před rokem
Streamovací služba Spotify může částečně slavit. Počet posluchačů se mezi ročně opět výrazně zvýšil, a to o 29 % na nynějších 320 milionů lidí. Bohužel ohledně ziskovosti to už není tak moc slavné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede? Intel Rocket Lake na Z590 proti Comet Lake, jak si vede?
Na světlo světa se dostaly testy nového osmijádrového procesoru generace Intel Rocket Lake-S, takže my si můžeme výsledky už srovnat s tím, co předvádí aktuální generace Comet Lake-S. Vypadá to na výrazné zvýšení výkonu na takt? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář