www.svethardware.cz
>
>

Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu

Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu
, , aktualita
Perovskitové solární panely výrazně zvyšují svou účinnost a snadnost své výroby, a tak je nyní problémem především jejich toxicita a obecně nízká životnost. Obojí by měl o něco zvýšit pigment chinakridon.
K oblíbeným
reklama
Perovskitové solární panely jsou poslední dobou velkým tématem. V podstatě existují jen něco málo přes 10 let a za tu dobu stihly nabrat v účinnosti takový nárůst, který těm křemíkovým zabral půlku století. Od nějakých 4 % jsme se nyní dostali až na zhruba 20-25 % u těch nejlepších. Přesto tu jsou nemalé problémy. Těmi jsou zejména toxické materiály, ze kterých se většina z nich vyrábí (např. olovo) a také mizerná životnost. Účinnost i životnost se rozhodli vyřešit na Florida State University. Tým zdejších vědců vedl profesor chemie Biwu Ma. Výsledkem jejich zkoumání bylo využití pigmentů jako stabilizačních prvků.
 
Solární panely
ilustrační foto stávajících křemíkových panelů, zdroj: Oregon Department of Transportation (Smallman12q) [CC BY 2.0]
 
Jedním z těch slibných je chinakridon (QA), který má růžovofialovou barvu. Ten použili na solární perovskitový panel založený na sloučeninách jodu a olova, který měl ve výchozím stavu účinnost 18,9 %. Nejlepší verze využívající tento pigment se dostala na 21,1 %, což sice není revoluční zvýšení, ale rozhodně potěší. Pokud jde o životnost, o vysoké stabilitě se bohužel ani nadále nedá mluvit. T90, tedy 90 % z maximální efektivity (v tomto případě to znamená 19% efektivitu) si drží po 1000 hodinách svícení (patrně AM1.5G), což by v našich podmínkách odpovídalo jednomu roku bez pár týdnů. A to je stále ještě velmi málo. Připomeňme, že japonskému týmu se v létě podařilo přijít s perovskitovými solárními panely, které na 90 % maxima spadly až po 1570 hodinách. Jenže v jejich případě bylo maximem jen 16,6 %.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře