www.svethardware.cz
>
>

Na WSU úspěšně řeší problémy s životností Na-Ion akumulátorů

Na WSU úspěšně řeší problémy s životností Na-Ion akumulátorů
, , aktualita
Vědci v Washington State University (WSU) a Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) se snaží vyřešit problémy sodíkových akumulátorů, které by mohly nahradit ty lithiové. Nyní už dokázali výrazně zvýšit jejich životnost.
K oblíbeným
reklama
Nástup elektromobility a obnovitelných zdrojů energie žádá překotný vývoj akumulátorových řešení. Je jasné, že s lithiovými články není něco takového dobře možné, protože lithium není zrovna levné, není ani snadno ekologicky dostupné. Naproti tomu tu máme mnoho jiných prvků, kterých je nadbytek, jejichž získání je mnohem levnější a s menším dopadem na životní prostředí. Slibně vypadá např. draslík nebo sodík. Jenže i ty mají nevýhody, což je předurčuje spíše pro specifická použití (draslíkové vypadají být vhodnými pro distribuční síť, ale nevhodné pro elektromobily). V případě sodíkových akumulátorů (Na-Ion) je problémem především vytváření sodíkové krusty na elektrodách, což řešili už i vědci na univerzitě Purdue. Vědci v Washington State University (WSU) a Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) mají nyní také vlastní řešení problému.
 
Vědci vyvíjející Na-Ion akumulátory
 
Aby na katodě nevznikaly sodíkové krystaly, které v podstatě znemožní přenos iontů, čímž ve výsledku znemožní nabíjení a vybíjení akumulátoru, použili vrstvenou katodu z kovových oxidů a tekutý elektrolyt doplnili o větší počet sodíkových iontů. Výsledkem je hustější solný elektrolyt a řešení, které zabraňuje vytváření krystalů a stále umožňuje pohyb sodíkových iontů.
 
Nyní to tedy začíná vypadat, že by se sodíkové akumulátory skutečně mohly začít rovnat svými výkony těm lithiovým. Podle prvních testů si takové akumulátory uchovaly přes 80 % kapacity po 1000 nabíjecích cyklech, což je solidní výsledek. Takové akumulátory by mohly mít i výrazně menší množství kobaltu, případně být i úplně bez něj, což by dále snížilo ekologické dopady. Vedle lithia je právě potřeba kobaltu často zdůrazňována jako zásadní překážka rozšíření elektromobility, což je pravdou, pokud by akumulátory zůstaly na dnešních technologiích.
 
Jenže jako vždy, to, že dnešní akumulátory mají kobaltu hodně, nemusí nutně znamenat, že ho budou ve stejné míře potřebovat v budoucnu. Už dnes např. Tesla prakticky využívá akumulátory s výrazně nižším podílem kobaltu, než je standard, a má v plánu už během pár týdnů uvést další levnější články, u kterých bude ještě nižší. Na-Ion akumulátory nicméně zatím mají do komerčního nasazení velmi daleko. Rozhodně nejde o hotovou technologii a dosavadní výzkum spíše ukazuje možnosti a směry, kterým by se mohl vydat další vývoj.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Včera, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů