www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?

Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
, , aktualita
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Tiger Lake nám Intel představí už na začátku září a tehdy konečně uvidíme, jak se mu povedlo pokročit s 10nm technologií. Z různých dosavadních zpráv to ale vypadá, že proces 10nm+ už na tom bude výrazně lépe než první verze, a to alespoň z hlediska dosažitelných taktů. Máme tu totiž procesor Intel Core i3-1115G4, u nějž databáze SiSoftu uvádí takt 3 GHz. Jenomže k čemu jej přiřadit? 
 
 
Jako zdroj tu máme pouze tento snímek, který zveřejnil Tum Apisak a ten obsahuje pouze jeden takt, a sice 3 GHz. Dle toho, jak SiSoftware popisuje procesory, by mělo jít skutečně o základní takt, jenomže pak by tu mělo být také ještě turbo. Server Tom's Hardware to automaticky bere tak, že 3 GHz se týkají základního taktu a pak tu bude ještě turbo, o kterém se tento výpis nezmiňuje. Že by snad Core i3 z nové generace turbem nedisponoval?
 
Osobně bych si tím nebyl tak jistý, neboť k takovému tvrzení tu nemáme dost informací. Sandra občas také mluví o průměrném taktu při testování. Prostě a jednoduše se nedá spoléhat na to, že pokud je na obrázku uveden takt 3 GHz jako první a žádný další tam není, jedná se automaticky o základní takt. 
 
Na druhou stranu, od vylepšeného 10nm procesu očekáváme vyšší takty a pokud by Core i3-1115G4 měl dosáhnout pouze rovných 3 GHz, bylo by to vcelku slabé. Ostatně i 9W verze Ice Lake v podobě Core i3-1000G1 či Core i3-1000G4 se stejnou konfigurací jader 2C/4T dosahují turba až 3,2 GHz. To jsou také Ice Lake-Y, zatímco Core i3-1115G4 patří mezi 15 W Tiger Lake-U. Jde tak spíše o nástupce rovněž 15W modelu Core i3-1005G1 a ten nabízí takt až 3,4 GHz. 
 
Když budeme předpokládat, že jde opravdu o 3GHz základní takt, pak by šlo o skutečně velice výrazný nárůst, jaký bychom ani nečekali. Ani jeden z Core i3 z generace Ice Lake totiž nejde přes 1,2 GHz. Vypadá to tak vcelku neuvěřitelně, ale dle informací z posledních měsíců přesto pravděpodobně. Stačí se podívat na tento záznam o inženýrském vzorku procesoru Tiger Lake. 
 
 
Ten se objevil už letos v březnu a ukazuje 4jádrový model s takty 2,7 až 4,3 GHz. I z toho je vidět, že základní takt 3 GHz pro nové Core i3 je skutečně možný, zvláště když srovnáváme inženýrský vzorek starý řadu měsíců s nově testovaným procesorem. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů