www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?

Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?
, , aktualita
Pěkné počasí přineslo i nové fámy o procesorech AMD Zen 3, které ovšem nejsou vůbec mimo, pokud jde o to, co jsme o této generaci slyšeli doposud. Mluví se totiž o zvýšení výkonu na takt až o 15 procent a o 32 MB L3 cache na CCX. 
K oblíbeným
reklama
Zatím tak k těmto informacím budeme přistupovat obezřetně, ovšem na druhou stranu dobře víme, že AMD chce nabídnout vyšší výkon na takt a také že chce přepracovat systém cache, takže bychom skutečně mohli očekávat zvýšení výkonu na takt o deset až patnáct procent a také překopání L3 cache, jak uvádí na Adored.tv
 
 
Jak ale ukazuje tento obrázek, v případě L3 cache to může znamenat prostě jen to, že klasická podoba CCX zmizí, čili už tu v jednom čipletu nebudou dva čtyřjádrové komplexy s vlastní porcí L3 cache. Zbyde jeden osmijádrový s jednotnou L3 cache, díky čemuž bude celá architektura z pohledu přístupu jader k paměti jednodušší a potenciálně výkonnější. Ostatně ono samo o sobě stačí to, že v případě více než 8jádrových procesorů Ryzen/Threadripper/EPYC jsou i tak části paměti L3 cache přímo přístupné jen některým jádrům a nyní by alespoň odpadlo i rozdělení v rámci čipletů. Ale o této možnosti jsme ostatně už věděli, respektive s ní nyní už spíše počítáme. 
 
Dříve se ale také mluvilo o tom, že Zen 3 bude podporovat SMT4, čili čtyřcestné SMT, kde se jedno fyzické jádro bude chovat jako čtyři logická. Ale to už bylo dříve označováno za falešnou informaci a platí to i nyní, takže SMT zůstane ve staré podobě se dvěma logickými jádry na jedno fyzické. 
 
Krom osmijádrových CCX ale máme očekávat vyšší turbo takty díky optimalizovanému výrobnímu procesu. Nepůjde přitom rovnou o 7nm+ s EUV, ale spíše o vylepšený původní 7nm proces firmy TSMC, možná přímo na míru potřebám AMD. Kapacita L3 cache v jednom čipletu se zastaví na 32 MB, takže nevzroste na 48 nebo dokonce 64 MB, jak se někdy udávalo a dále se mluví o nových instrukcích (AVX 512 však asi až v Zen 4) a obecně vyšší efektivitě (výkon/spotřeba). Nevýhodou jednotné L3 cache pro osm jader pak má být celkově o trošinku vyšší latence, ale právě to bude více než vyrovnáno právě jejím sjednocením a celkově vyrovnanějším přístupem k paměti. 
 
Aktuálně má mít AMD také k dispozici procesory Milan (3. generace EPYC) revize A0 a v září se mohou laboratoře této firmy těšit na testování revize B0, kde již bude funkční i SMT, které A0 nemají. To znamená, že můžeme skutečně vyhlížet nejdříve konec roku 2020 jako počátek éry Zenu 3, ovšem to mluvíme o serverových EPYC. Desktopové procesory Ryzen 4000 by mohly dorazit dříve. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna Amazon začne streamovat hry. Příští měsíc spustí službu Luna
Nvidia, Google a Microsoft mají nového konkurenta. Amazon totiž představil platformu Luna, která umožní streamování her až ve 4K se 60 fps. Předplatné bude rozděleno do kanálů a svůj vlastní bude mít také Ubisoft.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta Tesle spadla počítačová síť, majitelé se pomocí telefonů nedostali do auta
Společnost Tesla musela řešit nemilý problém. Lehla ji celá počítačová síť, takže nefungoval nejen web, ale ani mobilní aplikace. Majitelé se tak pomocí telefonů dočasně nemohli dostat do svých aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware
Očekávaný návrat série Baldur's Gate v podobě třetího dílu založeného na moderní edici pravidel D&D se bohužel odkládá. Betaverze pro veřejné testování v rámci předběžného přístupu tak přijde později, ale ne o moc.
Včera, aktualita, Jan Vítek
WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD
Western Digital je jeden ze zbývajících tradičních výrobců pevných disků, který ale už dávno přešel i na výrobu SSD. Nyní se ale rozhodl, že vyrábět HDD a SSD pod jednou střechou nedělá dobrotu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake
O procesorech Elkhart Lake jsme věděli už před rokem a půl a ty se nyní dostávají na trh coby 10nm generace Atom Embedded. Založeny jsou už na procesu SuperFin a jádrech Tremont. K dispozici budou ve třech řadách. 
Včera, aktualita, Jan Vítek