www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?

Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?
, , aktualita
Pěkné počasí přineslo i nové fámy o procesorech AMD Zen 3, které ovšem nejsou vůbec mimo, pokud jde o to, co jsme o této generaci slyšeli doposud. Mluví se totiž o zvýšení výkonu na takt až o 15 procent a o 32 MB L3 cache na CCX. 
K oblíbeným
reklama
Zatím tak k těmto informacím budeme přistupovat obezřetně, ovšem na druhou stranu dobře víme, že AMD chce nabídnout vyšší výkon na takt a také že chce přepracovat systém cache, takže bychom skutečně mohli očekávat zvýšení výkonu na takt o deset až patnáct procent a také překopání L3 cache, jak uvádí na Adored.tv
 
 
Jak ale ukazuje tento obrázek, v případě L3 cache to může znamenat prostě jen to, že klasická podoba CCX zmizí, čili už tu v jednom čipletu nebudou dva čtyřjádrové komplexy s vlastní porcí L3 cache. Zbyde jeden osmijádrový s jednotnou L3 cache, díky čemuž bude celá architektura z pohledu přístupu jader k paměti jednodušší a potenciálně výkonnější. Ostatně ono samo o sobě stačí to, že v případě více než 8jádrových procesorů Ryzen/Threadripper/EPYC jsou i tak části paměti L3 cache přímo přístupné jen některým jádrům a nyní by alespoň odpadlo i rozdělení v rámci čipletů. Ale o této možnosti jsme ostatně už věděli, respektive s ní nyní už spíše počítáme. 
 
Dříve se ale také mluvilo o tom, že Zen 3 bude podporovat SMT4, čili čtyřcestné SMT, kde se jedno fyzické jádro bude chovat jako čtyři logická. Ale to už bylo dříve označováno za falešnou informaci a platí to i nyní, takže SMT zůstane ve staré podobě se dvěma logickými jádry na jedno fyzické. 
 
Krom osmijádrových CCX ale máme očekávat vyšší turbo takty díky optimalizovanému výrobnímu procesu. Nepůjde přitom rovnou o 7nm+ s EUV, ale spíše o vylepšený původní 7nm proces firmy TSMC, možná přímo na míru potřebám AMD. Kapacita L3 cache v jednom čipletu se zastaví na 32 MB, takže nevzroste na 48 nebo dokonce 64 MB, jak se někdy udávalo a dále se mluví o nových instrukcích (AVX 512 však asi až v Zen 4) a obecně vyšší efektivitě (výkon/spotřeba). Nevýhodou jednotné L3 cache pro osm jader pak má být celkově o trošinku vyšší latence, ale právě to bude více než vyrovnáno právě jejím sjednocením a celkově vyrovnanějším přístupem k paměti. 
 
Aktuálně má mít AMD také k dispozici procesory Milan (3. generace EPYC) revize A0 a v září se mohou laboratoře této firmy těšit na testování revize B0, kde již bude funkční i SMT, které A0 nemají. To znamená, že můžeme skutečně vyhlížet nejdříve konec roku 2020 jako počátek éry Zenu 3, ovšem to mluvíme o serverových EPYC. Desktopové procesory Ryzen 4000 by mohly dorazit dříve. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře