www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?

Nabídne Zen 3 o 10 až 15 % vyšší výkon na takt a 32 MB L3 cache na CCX?
, , aktualita
Pěkné počasí přineslo i nové fámy o procesorech AMD Zen 3, které ovšem nejsou vůbec mimo, pokud jde o to, co jsme o této generaci slyšeli doposud. Mluví se totiž o zvýšení výkonu na takt až o 15 procent a o 32 MB L3 cache na CCX. 
K oblíbeným
reklama
Zatím tak k těmto informacím budeme přistupovat obezřetně, ovšem na druhou stranu dobře víme, že AMD chce nabídnout vyšší výkon na takt a také že chce přepracovat systém cache, takže bychom skutečně mohli očekávat zvýšení výkonu na takt o deset až patnáct procent a také překopání L3 cache, jak uvádí na Adored.tv
 
 
Jak ale ukazuje tento obrázek, v případě L3 cache to může znamenat prostě jen to, že klasická podoba CCX zmizí, čili už tu v jednom čipletu nebudou dva čtyřjádrové komplexy s vlastní porcí L3 cache. Zbyde jeden osmijádrový s jednotnou L3 cache, díky čemuž bude celá architektura z pohledu přístupu jader k paměti jednodušší a potenciálně výkonnější. Ostatně ono samo o sobě stačí to, že v případě více než 8jádrových procesorů Ryzen/Threadripper/EPYC jsou i tak části paměti L3 cache přímo přístupné jen některým jádrům a nyní by alespoň odpadlo i rozdělení v rámci čipletů. Ale o této možnosti jsme ostatně už věděli, respektive s ní nyní už spíše počítáme. 
 
Dříve se ale také mluvilo o tom, že Zen 3 bude podporovat SMT4, čili čtyřcestné SMT, kde se jedno fyzické jádro bude chovat jako čtyři logická. Ale to už bylo dříve označováno za falešnou informaci a platí to i nyní, takže SMT zůstane ve staré podobě se dvěma logickými jádry na jedno fyzické. 
 
Krom osmijádrových CCX ale máme očekávat vyšší turbo takty díky optimalizovanému výrobnímu procesu. Nepůjde přitom rovnou o 7nm+ s EUV, ale spíše o vylepšený původní 7nm proces firmy TSMC, možná přímo na míru potřebám AMD. Kapacita L3 cache v jednom čipletu se zastaví na 32 MB, takže nevzroste na 48 nebo dokonce 64 MB, jak se někdy udávalo a dále se mluví o nových instrukcích (AVX 512 však asi až v Zen 4) a obecně vyšší efektivitě (výkon/spotřeba). Nevýhodou jednotné L3 cache pro osm jader pak má být celkově o trošinku vyšší latence, ale právě to bude více než vyrovnáno právě jejím sjednocením a celkově vyrovnanějším přístupem k paměti. 
 
Aktuálně má mít AMD také k dispozici procesory Milan (3. generace EPYC) revize A0 a v září se mohou laboratoře této firmy těšit na testování revize B0, kde již bude funkční i SMT, které A0 nemají. To znamená, že můžeme skutečně vyhlížet nejdříve konec roku 2020 jako počátek éry Zenu 3, ovšem to mluvíme o serverových EPYC. Desktopové procesory Ryzen 4000 by mohly dorazit dříve. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM Továrna Micronu měla hodinový výpadek, opět se mluví o zvýšení cen DRAM
Už dlouho jsme se nedozvěděli o výpadku energie v některé z důležitých továren, a tak nás rok 2020 ještě alespoň jednou potěší. Hodinový výpadek totiž hlásí americká společnost Micron, jeden ze tří největších výrobců DRAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu AMD uždibuje Intelu další kus podílu na Steamu
Na rozdíl od DIY trhu je postup AMD v průzkumech na Steamu pomalý, ale zato vytrvalý. Nyní tu máme nové statistiky, které také ukazují popularitu grafických karet, kde se na předních místech nic nezměnilo, ovšem to se dalo čekat.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny Epic nabídne zdarma Pillars of Eternity i Tyranny
Epic Games Store se chystá potěšit příznivce žánru cRPG, a to hned dvojitou nadílkou. Připravil si totiž na příští týden hry Pillars of Eternity - Definitive Edition a Tyranny - Gold Edition, které bude nabízet zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu Pád antény radioteleskopu Arecibo byl zachycen na videu
Slavný radioteleskop Arecibo byl před pár dny zničen a nyní se na Internetu objevily i video záběry z celého incidentu. Pád 900tunové antény ze 150metrové výšky tak můžeme vidět na záběrech ze dvou různých kamer.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala