reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Námluvy Monimy a Abacusu definitivně skončily

26.5.2004, Štěpán Mrázek, článek
Námluvy Monimy a Abacusu definitivně skončily
V uplynulých týdnech jsme byly svědky poměrně zajímavé kauzy, která se týkala ukončení činnosti společnosti Monima s.r.o., kterému předcházely „námluvy“ se sdružením Abacus Computer. Pokusili jsme se získat vyjádření od zástupců obou společností.
Úvodem, aneb rekapitulace některých skutečností

V uplynulých týdnech jsme byly svědky ukončení činnosti společnosti Monima a poměrně velmi zajímavého vývoje celé kauzy, která se týká i sdružení Abacus Computer. Nejprve jsme mohli vidět logistické spojení obou společností (tuto informaci vydali jednatelé společnosti Monima, viz tato aktualita), následně jsme mohli na stránkách Monimy najít logo Abacusu a po té již jen strohý text o ukončení činnosti společnosti „z důvodů špatných finančních výsledků“.

Poslední informace se týká zajištění reklamací zboží koupeného ve společnosti Monima, které bude vyřizovat společnost Mironet. Zde se ovšem jedná o placenou službu (viz tato tisková zpráva), která je alternativou pro všechny zákazníky, kteří nechtějí zboží reklamovat u společnosti Monima s.r.o. Podotknu, že vzhledem k uzavření všech prodejen Monimy to půjde patrně dost špatně.

Za sdružení Abacus Computer nám na naše otázky odpovídal Ing. Petr Perlík, který je jednatelem a většinovým vlastníkem všech společností, ze kterých se toto sdružení skládá.

Pozn.: V předchozím textu jsme použili formulaci sdružení Abacus Computer. Tato skupina oficiálně vystupuje jako společenství právnických osob, které zahrnuje společnosti se stejným majitelem, případně většinovým vlastníkem. Jedná se o následující společnosti: ABACUS ELECTRIC spol. s r. o.; Abacus Ostrava, s.r.o. a Abacus Praha, s.r.o.


Rozhovor s Petrem Petrlíkem ze sdružení Abacus Computer


Q1: Můžete se na úvod našim čtenářům představit?
A1: Jsem spoluzakladatel společností Abacus Computer a výkonný jednatel Abacus Electric a Abacus Praha.Obr. 1 – Ing. Petr Perlík, Abacus Computer
klikněte pro zvětšení

Q2: Důvodem pro náš rozhovor je ukončení činnosti společnosti Monima s.r.o., které se podle informací od jednatelů Monimy úzce dotýká společností ABACUS ELECTRIC s.r.o. a Abacus Praha, s.r.o. Můžete nám říct, jakým způsobem probíhalo či mělo probíhat logistické propojení obou společností plánované k 1.4.2004?
A2: Na počátku letošní spolupráce byla prosba jednatelů Monimy, aby Abacus podpořil aktivity Monimy, které nebyly v tu dobu výdělečné. Byl dohodnut scénář této pomoci, která měla být jen v rovině finančního kreditu a poradenství.

Q3: Další informace od jednatelů společnosti Monima s.r.o. se již týká ukončení činnosti „z důvodů špatných finančních výsledků“. Tomuto oznámení na stránkách společnosti předcházela záměna loga za logo Abacus. Znamená to, že „námluvy“ se nezdařily? Pokud ano, co bylo důvodem?
A3: Situace se vyvíjela dramaticky a rychle. Poté, co jsem byl oprávněn nahlédnout do výsledků společnosti Monima, jsem doporučil společníkům ukončení prodejních aktivit. Monima generovala v posledních měsících značný prodělek a nebyl výhled jak toto změnit. V této fázi společníci projevili zájem, aby společně s částí zaměstnanců Monimy mohli pracovat v Abacusu, s tím, že Abacus zaplatí za doménu a majetek Monimy dohodnutou cenu. Tato dohoda byla postavena na tom, že Monima za sebou nechá specifikovanou výši dluhu, kterou budou společníci hradit z prostředků, které vydělají jako zaměstnanci Abacusu. Dohoda se nerealizovala, neboť výše skutečného dluhu Monimy předčila asi sedminásobně očekávání společníků Monimy, nebylo reálné zajistit vyřizování reklamací ke zboží nakoupenému od Monimy a nebylo možné aby společníci na dluh Monimy kdekoliv vydělali.

Q4: Počátkem letošního roku společnost Abacus Praha s.r.o. převzala bývalou provozovnu společnosti THD s.r.o. Budete přebírat některou v bývalých prodejen společnosti Monima s.r.o.?
A4: Slovo „převzala“ asi není ten správný výraz z hlediska práva. V případě THD šlo o pomoc s vedením reklamací THD s možností vytěžit ze spolupráce s dealery THD další obchodní spolupráci. V případě Monimy, byl dohodnut další postup s jednatelem Martinem Vašíčkem a Abacus uzavřel pracovní smlouvu s částí zaměstnanců Monimy, pronajal si prostory v jedné z provozoven Monimy s pomocí právě M. Vašíčka. Druhý jednatel Monimy bohužel tento postup napadl a situace se pak vyvinula zcela jinak. Po krátké době nebylo možné aby Abacus provozoval nejcennější část Monimy – její webové stránky, prodeje ve Školské razantně poklesly a Abacus v ní ukončil svůj prodej.

Q5: Bylo původním záměrem převzít prodejny společnost Monima s.r.o. a zaměřit se tím na prodej koncovým uživatelům v době, kdy jednatelé Monimy oznámili logistické propojení?
A5: Ne, Monima měla zůstat samostatným subjektem se silnou vazbou na Abacus. Monima se měla stát jedním z partnerů projektu Zajímavá sestava, což je zvláštní marketingová podpora prodejcům Abacusu, kteří si chtějí zachovat velkou míru autonomity. Projekt je zaměřen na segment trhu home PC.

Q6: Situace kolem převzetí pražských prostor společnosti THD s.r.o. či některé zprávy týkající se společnosti Monima s.r.o. staví Abacus do pozice dravce pohlcujícího pokulhávající konkurenty. Jaká je realita? Plánujete rozšiřování společnosti formou akvizic a pokud ano, z jakých zdrojů plánuje tyto aktivity financovat?
A6: Společnosti THD ani Monima nebyly konkurenty Abacusu v tom pravém slova smyslu. THD nakupovalo cca 20% zboží od Abacusu a téměř celou zbylou část od ostatních distributorů. Monima prodávala zase většinou koncovým zákazníkům. Prostory po THD si Abacus pronajal dobrovolně a prostory po Monimě, v jistém slova smyslu z donucení, díky pohledávce za Monimou, která měla být kompenzována prodejem zákazníkům Monimy prostřednictvím Abacusu.

Q7: Jedna z mých posledních otázek směřuje na sdružení Abacus Computer, přesněji řečeno společenství právnických osob. V současné době existují celkem tři společnosti, které do tohoto sdružení patří, vždy se však mluví pouze o Abacusu. Plánujete nějaké změny struktury stávajícího sdružení ve smyslu koncentrace?
A7: Rád bych, život je ale někdy složitější, než naše pragmatické kalkulace. Dosavadní struktura zatím není na závadu naší aktivity. V letošním roce registruji 40% nárůst obratu za 1Q, pokud toto tempo obratu růstu vydrží, dosáhneme za rok 2004 konsolidovaný obrat 1mld. Kč.

Q8: Jakými faktory je ovlivněn tento nárůst obratu?
A8: Rozšíření produktového portfolia, růst cen pamětí v prvním kvartálu roku 2004 (stěžejního produktu Abacus Computer), razantní nárůst obratu Abacus Ostrava s.r.o. a prodej některým bývalým zákazníkům společností THD s.r.o. a Monima s.r.o.

Q9: Chcete na závěr něco vzkázat našim čtenářům?
A9: Ano. Aby se měli krásně a zůstali v pohodě ať již jsou v IT v jakémkoli článku prodejního řetězce. Trh IT je znám jako oblast s největší konkurencí a je to bohužel často znát i na lidských vztazích, které toto odráží.

za Svět hardware se ptal
Štěpán MrázekObecné informace o sdružení Abacus Computer
  • Profil společnosti: působí na trhu IT od roku 1992, je tvořen společnostmi Abacus Electric (České Budějovice), Abacus Ostrava a Abacus Praha. Celkové základní jmění činí 13 miliónů Kč.
  • Počet zaměstnanců: 45
  • Konsolidovaný obrat za rok 2003: 613 miliónů Kč
  • Počet vyrobených PC za rok 2003: 3396 desktopů a 75 serverů
reklama