No na to že jeden blok v Dukovanech má 500MW, tak teoretický výkon této elektrarny je úctyhodný.
Ale to vykrývání výkonu bude do budoucna problém, protože jaderná elektrárna se nedá hned nastartovat ani hned zastavit (tedy pokud je řeč o velkých blocích)
Odpovědět0 0
Myslím, že ve francii mají jiné typy schopné regulace.
Odpovědět0 0
Snad se jím k tomu povede postavit nějaké přečerpávací vodní elektrárny, ale teoreticky můžou mít pro některá využití hodnotu i nestabilní dodávky proudu, možná nějaké hutě.
U dodávek tepla jako na vytápění by to mohla vyřešit písková baterie.
Odpovědět0 0
Kdyby bylo stejně snadné postavit a provozovat jadernou elektrárnu, tak už sou taky u každé vesnice. Takhle se holt musí vydělávat na solárech a větrnících.
Odpovědět0 0
"Sbohem, a díky za ryby"
Odpovědět0 0
"Na zajištění výroby 1 TWh ročně to tak máme cca 24 mld. Kč u jádra, resp. 31 mld. Kč u větru, takže z tohoto pohledu jsou celkem srovnatelné."
Celkem srovnatelne? 7 mld rozdiel(skoro 30%) mi nepride celkom zrovnatleny.
Odpovědět1 0
"Celkem srovnatelne? 7 mld rozdiel(skoro 30%) mi nepride celkom zrovnatleny. "
Tady mi šlo o to, že to nejsou jiné desítkové řády, jak se jiní snaží tvrdit. A i v těch samých řádech je to dost blízko a ne třeba 20 a 50, což by už opravdu srovnatelné nebylo. Takže z tohoto pohledu mi to celkem srovnatelné být přijde.
Odpovědět3 1
Hlavně když tu mluvíme o výrobě a nikoliv výstavbě, tak v tom úplně chybí provozní náklady.
Odpovědět0 0
"Hlavně když tu mluvíme o výrobě a nikoliv výstavbě, tak v tom úplně chybí provozní náklady."
Hovoří se o výstavbě zajišťující tuto výrobu. Jinak řečeno, na kolik nás vyjde elektrárna, která nám umožní vyrábět 1 TWh ročně. Pochopitelně, toto je jen první díl skládačky, protože pak jsou zde i ty provozní náklady, o kterých mluvíte. A tady jsou výsledky různé.
Např. LCOE pro evropské offshore elektrárny jsou podle jedné zprávy někde mezi 95 až 160 EUR na kWh (nejlevnější u Irska, nejdražší právě ve Španělsku), nicméně třeba zpráva Evropské komise z roku 2018 hovoří jen o 84 EUR/kWh. U jádra je to ve stejné zprávě okolo 70-90 EUR/kWh (viděl jsem v jiných zdrojích i grafy, kde to lezlo přes 160 USD/kWh - Lazard). Problémem pro jádro je však to, že pro nově postavené elektrárny má LCOE spíše tendenci stoupat (pro rok 2030 se v EU předpokládá růst z nynějších cca 80 na téměř 100 EUR/kWh), zatímco u větru má tendenci spíše pomalu klesat (cca 70-75 EUR/kWh).
Odpovědět0 0
U větrných se nezapočítává cena plynových elektráren, které musí být v záloze a bateriových úložišť, které budou vykrývat ty časy, než plynovka nastartuje
U jaderných se zase ignoruje cena úložišť odpadu a když už se započte, tak na nejbližších 100 let. Nikdo neřeší další staletí a tisíciletí, až ty kontejnery zrezavi na prach ...
Odpovědět1 0
Mno. Instalovaný výkon. Když dám (instaluji) 2 turbíny po 500MW do jaderné elektrárny, tak vím, že jsem schopen z této elektrárny 1000MW odebírat.
Ale u solárních nebo větrných elektráren - pojem instalovaný výkon je zde nesrovnatelný. Nějaký střední efektivní výkon z těchto zdrojů bude jen zlomkem toho instalovaného, tipl bych si na méně než 20%. Srovnávat instalovaných 990MW s temelínovými 1000MW je nesmysl.
Odpovědět2 1
"Ale u solárních nebo větrných elektráren - pojem instalovaný výkon je zde nesrovnatelný. Nějaký střední efektivní výkon z těchto zdrojů bude jen zlomkem toho instalovaného, tipl bych si na méně než 20%. Srovnávat instalovaných 990MW s temelínovými 1000MW je nesmysl."
Tak si ten článek přečtěte ještě jednou a pořádně. Přesně na to se tu snažím v článku upozornit, a stejně se najde někdo, kdo... Já už fakt nevím, jak to napsat více jasně. Jasně, že srovnání instalovaných výkonů je nesmysl, vždyť se o tom v článku píše, je tam o tom celý odstavec. Přečtete si celý článek, než začnete kritizovat.
Cituji z článku, kde přesně o tomto problému píšu: "Jaderná elektrárna s takovým instalovaným výkonem by vyrobila asi 7,2 TWh energie ročně, zatímco u větrné elektrárny u španělského pobřeží se dá očekávat jen asi okolo 2 TWh za rok, což výrazně mění pohled na věc..."
Mimochodem, ten poměr pro španělské větrné elektrárny je ve světle těchto čísel okolo 28 %.
Odpovědět2 0