www.svethardware.cz
>
>
>

NAS: Oprávnění ve Windows, directory server

NAS: Oprávnění ve Windows, directory server
, , návod
Jako uživatelé Windows se nemusíte omezovat na systém oprávnění NASu, ale můžete využít tzv. ACL, jehož aktivace dovoluje spravovat oprávnění přímo z Windows. Nároční uživatelé si také mohou nainstalovat vlastní adresářový server. Přečtěte si, jak na to.
K oblíbeným
reklama
Vlastnictví NASu a jeho využívání jako centrálního úložiště dat s sebou přináší celou řadu výhod. K datům mohou přistupovat jednotliví uživatelé lokální sítě nezávisle na sobě, sdílet mezi sebou dokumenty, multimédia a podobně. Podrobný návod na konfiguraci NASu pro tento účel jsme si vysvětlili v našem předchozím článku NAS: Práce s daty a sdílení pro pokročilé.

Pokud jste uživatelé operačního systému Windows, možná si říkáte, že je poměrně nešikovné nastavovat oprávnění pouze za pomocí linuxového systému oprávnění, tedy za pomocí lokálních uživatelských účtů a skupin v rámci webového administračního rozhraní NASu. Mnozí z vás by pravděpodobně uvítali možnost konfigurovat oprávnění přímo ve Windows.Oprávnění je příjemné konfigurovat přímo z Windows (Obrázek pochází z webu Synology).


Dobrou zprávou je, že tato možnost tady skutečně existuje. Máme dokonce k dispozici i několik konkrétních způsobů, jak toho dosáhnout, přičemž jednotlivé možnosti budou do značné míry záviset na tom, jaké máme v rámci naší lokální sítě možnosti. V úvahu přichází následující varianty:
  • NAS + aktivace ACL v kombinaci s vlastní doménou - tato možnost je optimální za předpokladu, že máme vlastní doménu (resp. doménový controller), do které NAS přidáme
  • NAS + aktivace ACL bez domény - pokud nemáme vlastní doménu, stále lze na NASu aktivovat ACL, budeme jen využívat již vytvořené lokální účty. Výhodou je více možností konfigurace oprávnění, jak jsme zvyklí z Windows
  • NAS + vlastní adresářový server - tato varianta je vhodná pro náročnější uživatele, kteří chtějí provozovat vlastní directory server

V našem dnešním článku se zaměříme na poslední dva body, tedy na ACL bez domény (připojení k doméně zmíníme jenom velmi stručně) a instalaci vlastního adresářového serveru. Nejprve ale trocha teorie, abychom věděli, co vlastně budeme konfigurovat.


ACL - Access Control List


Pokud hovoříme o ACL, máme v této souvislosti na mysli zkratku z anglického Access Control List, který sestává ze seznamu jednotlivých Access Control Entries, zkráceně ACE, které jsou napojeny na jednotlivé objekty - typicky se jedná o soubory a adresáře. Takový seznam si můžeme představit například následujícím způsobem:

grant: users – read
grant: administrators - modify
deny: karel - full control

Pokud je tento seznam napojen např. na adresář Documents, tak všichni uživatelé ve skupině users mají k této složce oprávnění ke čtení, uživatelé ve skupině administrators mají oprávnění pro čtení a zápis, to vše s výjimkou uživatele karel, který má přístup kompletně zakázán.

Tento systém je specifický především pro operační systémy Windows, který tímto způsobem nastavuje oprávnění k jednotlivým objektům (a to např. i k jednotlivým aplikacím). V našem případě je dobré vědět, že aktivací ACL na našem NASu dojde prakticky ke zpřístupnění záložky Zabezpečení (Security), kde je možné u jednotlivých souborů a složek modifikovat oprávnění, a to třeba včetně dědičnosti (inheritance).


Adresářový server – Directory Server


Pokročilejší forma správy uživatelských účtů a skupin oprávnění nabízí vlastní adresářová služba, respektive funkční adresářový server. Takto je alespoň pojmenován balíček od Synology, který v praxi poskytuje adresářovou službu LDAP (z anglického Lightweight Directory Access Protocol). V databázi na serveru se pak nachází všechny potřebné uživatelské účty a skupiny, které lze využít na všech zařízeních, které jsou schopny tuto službu využívat k autentifikaci.Díky adresářové službě stačí jedny přihlašovací údaje (obrázek pochází z webu Synology).


Tento způsob správy uživatelských účtů se vyplatí především v případě, že máme více NASů, ke kterým uživatelé naší sítě můžou přistupovat. Není tedy pak nutné vytvářet stejnou sadu uživatelů a skupin, ale jednoduše NAS připojíme k již existujícím adresářovému serveru. Databázi je pak možné samostatně zálohovat.

Tato část není až tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Drobná nevýhoda spočívá v tom, že operační systémy Windows v sobě nemají integrovaného LDAP klienta (na rozdíl od Linuxu a OS X). To lze ale vyřešit právě instalací LDAP klienta, což si ukážeme v odpovídající kapitole.

Nejprve se ale pojďme podívat na výše uvedený ACL, tedy jeho aktivaci, konfiguraci a využití v praxi.
reklama
Nejnovější články
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře