www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA a ESA podepsaly spolupráci na programu Artemis a stanici Gateway

NASA a ESA podepsaly spolupráci na programu Artemis a stanici Gateway
, , aktualita
Americká agentura NASA a evropská ESA stvrzují svou spolupráci, která se bude týkat amerického programu Artemis a stanice Gateway. Jde tak o Měsíc, ale i o přípravy na budoucí mise na Mars. 
K oblíbeným
reklama
Dohoda byla podepsána v úterý a zatím se týká jen dvou hlavních partnerů, agentur NASA a ESA. V blízké budoucnosti se ale přidají i další partneři z různých zemí, s jejichž pomocí bude vyvinuta celá "průzkumná architektura" pro návrat na Měsíc a jeho osídlení. 
 
 
Úloha evropské ESA už je pevně daná. Ta v případě lunární stanice Gateway přispěje obyvatelným modulem, dále modulem pro doplňování paliva, který bude mít i prostor s okny pro sledování a pak ještě na bedra ESA padá systém komunikace a i samotný provoz těch částí, které sama dodá. Vedle toho už také víme, že od ESA budou rovněž servisní moduly pro lodě Orion, a to alespoň dva ESM (European Service Module), které poskytnou pohon, energii a pak i vzduch a vodu pro posádku. 
 
Stanice Gateway obíhající Měsíc ve vzdálenosti až desítek tisíc kilometrů poslouží i coby vstupní brána právě pro mise na jeho povrch a později pak pro další mise do hlubin Sluneční soustavy. NASA mluví o jejím uvedení na dráhu NRHO (Near Rectilinear Halo Orbit), což je vysoce excentrická oběžná dráha, čili obyvatelé stanice se budou moci pravidelně kochat i blízkým pohledem na měsíční povrch, ale především je tato dráha výhodná pro mise na Měsíc i pro starty k jiným tělesům naší soustavy. 
 
Celkově ale stanice Gateway vyroste jen asi do šestinové velikosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). I tak si vyžádá spolupráci řady zemí a firem, které budou společně těžit z výsledků vědeckých výzkumů, jež budou na palubě stanice probíhat. Už v březnu byly vybrány první dva, a to evropská ERSA (European Radiation Sensors Array) a americký HERMES (Heliophysics Environmental and Radiation Measurement Experiment Suite). ERSA bude monitorovat okolní radiaci se zaměřením na vysokoenergetické záření a ochranu astronautů a HERMES zase bude monitorovat záření s nižší energií za účelem sledování Slunce. 
 
Obecně se pak věděcký výzkum na palubě Gateway bude týkat především vesmírného počasí, radiačních nástrah vesmíru a v důsledku vývoje technologií pro ochranu astronautů. Samotná stanice pak pomůže otestovat dlouhodobou odolnost nových technologií a autonomních vesmírných systémů. Je tak zřejmé, že jde hlavně o přípravy na budoucí dlouhé mise, v nichž si astronauté budou muset vystačit sami a s vlastními zdroji bez vidiny jakékoliv brzké pomoci. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Dnes, aktualita, Jan Vítek