www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA brzy provede ostrý zážeh hlavního stupně rakety SLS

NASA brzy provede ostrý zážeh hlavního stupně rakety SLS
, , aktualita
NASA se chystá už na konci příštího týdne na důležitou zkoušku rakety SLS, respektive jejího hlavního stupně s motory RS-25. Proběhne ve středisku Stennis Space Center v Mississippi a spáleny budou téměř tři miliony litrů paliva.
K oblíbeným
reklama
Jedná se o závěrečný osmý test v rámci série zvané Green Run, který má nastat nejdříve v neděli, 17. ledna. Sedmý test byl proveden 20. prosince rovněž ve Stennis Space Center a šlo o tzv. wet dress rehearsal. V rámci něj bylo do nádrží hlavního stupně rakety napumpováno cca 2,8 milionů litrů paliva, a to tekutého kyslíku a vodíku. Poté byly zase nádrže ihned vyprázdněny a celý test trval přibližně dvě hodiny. V tomto ohledu tak šlo v podstatě o simulaci zrušeného startu, kdy je odpočet zrušen a připravená raketa se opět vypustí, což nastává třeba v případě nevhodného počasí. 
 
Během tohoto testu nastal jen menší problém s načasováním uzavření jednoho z ventilů, kvůli čemuž byl test automaticky zastaven o několik minut dříve, než měl být. Časování bylo následně upraveno a NASA je připravena na závěrečný test. Z minulého získala důležitá data o běhu softwaru, o schopnostech nádrží napouštěných podchlazeným palivem, atp. 
 
 
Příště už ale bude následovat ostrá zkouška, při níž budou nádrže opět naplněny stejným objemem paliva uloženého v bílých nádržích umístěných na říčních člunech. Poté budou zažehnuty všechny čtyři motory RS-25, které palivo spotřebují během cca osmi minut. To tedy v případě, když vše půjde dobře, ale s motory by snad neměl nastat žádný problém, ostatně jde o dobře známé pohonné jednotky známé také jako Space Shuttle main engine (SSME). Ty tak ve své době poháněly už raketoplány. 
 
Po dlouhém zážehu ve Stennis Space Center bude hlavní stupeň rakety SLS dán opět do pořádku a odeslán na člunu už do Kennedy Space Center na Floridě. Právě ten totiž v tomto roce (doufejme) vynese do vesmíru loď Orion v rámci mise Artemis I, kdy se dvojice SLS a Orion poprvé předvede ve společném startu. 
 
 
NASA nám také sedmý test předvedla na krátkém videu, ale v něm toho pochopitelně moc neuvidíme, až na typické záběry doprovázející plnění nádrží raket, což je doprovázeno bílou mlhou tvořenou unikajícím palivem. Rachot a burácení tak nastane nejdříve příští týden v neděli. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s procesorem AMD. Proč? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře