www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření

NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
, , aktualita
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
K oblíbeným
reklama
NASA již láká na start mise IXPE připravené ve spolupráci s Italskou vesmírnou agenturou, kterou vynese z Kennedyho vesmírného střediska raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, a to ne dříve než v sedm ráno našeho času dne 9. prosince. Toto zařízení možná vypadá jako ze studií George Lucase, ale jde o satelit, který bude sledovat zdroje rentgenového záření jako neutronové hvězdy či okolí černých děr a zaměří se na polarizaci tohoto záření. 
 
 
Na palubě Imaging X-ray Polarimetry Exploreru jsou hned tři teleskopy s citlivými rentgenovými senzory. My teprve uvidíme, co speciální schopnost tohoto zařízení dokáže zjistit o vesmírných objektech, kde panují extrémní podmínky, co se týče gravitační síly, magnetických polí a elektrického náboje.
 
 
Právě citlivé detektory rentgenového záření zajistili Italové a konkrétně vědci z Národního institutu nukleární fyziky (INFN) a z Národního institutu astrofyziky (INAF). Mají být přitom o dva řády citlivější než detektor na Orbiting Solar Observatory (Oso-8) ze 60. a 70. let. 
 
IXPE dle Italů zajistí dosud neznámý pohled na aktivní jádra galaxií, mikrokvasary, pulsary, magnetary, binární černé díry, pozůstatky supernov či jiné objekty. Konkrétněji pak teleskop umožní lépe studovat emise záření a jejich geometrii a probíhající fyzické procesy, jako je urychlení částic v prostředí extrémně silných gravitačních a magnetických polí. Jinými slovy, kdo ví, jaké objevy IXPE přinese. 
 
Falcon 9 vynese satelit IXPE na prostou kruhovou orbitu ve výšce 540 km s nulovou inklinací. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek