www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce pro první let SLS s posádkou využít slabší raketu

NASA chce pro první let SLS s posádkou využít slabší raketu
, , aktualita
NASA doufá, že v roce 2023 dokáže vyslat do vesmíru první raketu SLS s lidskou posádkou. Jde přitom o raketu s obrovským potenciálem ohledně hmotnosti a rozměrů nákladu, ale také je to mimořádně nákladný systém. 
reklama
NASA se může těšit z toho, že její rozpočet nejspíše bude navýšen oproti předchozímu roku o více než miliardu a k tomu by se dalo jízlivě poznamenat, že to může zaplatit jeden start rakety SLS navíc. Vývoj systému SLS totiž přijde agenturu už na 2 miliardy dolarů ročně a dle plánovaných letů do roku 2033 proběhnou přinejlepším dva starty SLS za rok. 
 
 
NASA doufá, že začne s pravidelným vypouštěním raket SLS v roce 2020 (nebo na samotném konci roku 2019), kdy má letět nejdříve loď Orion bez posádky. S lidskou posádkou se pak Orion podívá do vesmíru nejdříve v roce 2022 až 2023, ovšem tu má dle nových informací nést slabší verze rakety, než bylo původně plánováno, a to vybavená ICPS - Interim Cryogenic Propulsion Stage. 
 
 
SLS se řadí mezi těžké nosiče a skládá se ze dvou pomocných raket spojených s prvním stupněm, na němž pak sedí druhý stupeň. NASA si naplánovala několik změn, které jsou všechny spojeny právě s druhým stupněm rakety. Dříve se měl druhý stupeň ICPS využít pouze v rámci prvních dvou letů bez posádky, ovšem pokrok ve vývoji druhých stupňů Exploration Upper Stage (EUS) pro verze Block 1B a Block 2 je pomalý, takže je zřejmé, co bude třeba udělat. 
 
NASA přitom v rámci rozpočtu pro tento rok získala 350 milionů dolarů na stavbu nové mobilní vypouštěcí věže v Kennedyho vesmírném centru. Tam už přitom je jedna taková věž pro SLS, ovšem vyžadovala by zásadní přestavbu, aby z ní mohly startovat varianty Block 1B a Block 2. Díky financím navíc si NASA nyní může tedy dovolit postavit novou věž pro příští verze SLS a aktuální vhodnou pro SLS Block 1 si ponechá, a právě díky tomu bude možné tuto verzi používat déle, než bylo plánováno. 
 
Zástupci NASA si tak díky financím navíc mohou oddychnout, protože vývoj EUS se značně protáhl a může trvat další čtyři nebo i pět let, než bude dokončen, což by značně ohrozilo letový plán. Ten tak byl alespoň pozměněn tak, že se využije výrazně slabší konfigurace Block 1 pro další dva nebo tři starty, což tak představuje alespoň jeden start s lidskou posádkou. Otázka je, jak to ovlivní samotnou misi, když je jasné, že Block 1 nedokáže vynést na cestu k Měsíci tak těžký náklad, s jakým se počítalo. Slovy čísel je to 70 tun s konfigurací využívající ICPS s tím, že ten samotný je zahrnut jako náklad. SLS Block 1B s EUS dokáže vynést až 105 tun na nízkou orbitu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel Vědci odhalili vzor ve zdánlivém chaosu prvočísel
Prvočísla byla v matematice viděna spíše jako nepředvídatelná, a stala se tak základem pro řadu kryptografických technik. Nicméně nyní vědci tvrdí, že v nich našli jistý vzor a ten je navíc překvapivě podobný se vzorem rozmístění atomů v některých materiálech.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2 BShark uvádí dostupnější vodíkový dron Narwhal 2
Potřebujete-li solidní dolet na desítky kilometrů a několikahodinovou výdrž dronu, BShark Narwhal 2 může být tím pravým pro vás. Jeho palivem je vodík a nová generace je navíc výrazně dostupnější než ta předchozí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí? Migrace hvězd v naší galaxii: kde se rodí a kde končí?
Vzorek 600 hvězd, které se nyní nacházejí v našem sousedství, odhaluje fakta o migraci v Mléčné dráze. Ta je přitom velice značná a ukazuje se, že hvězdy se rodí daleko od místa svého skonu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe Gigabyte si připravil tři M.2 SSD pro PCIe
Společnost Gigabyte nepatří zrovna mezi tradiční výrobce SSD a ostatně na tento trh vstoupila teprve letos s prvními SSD pro rozhraní SATA. Nyní ale představuje už tři modely SSD v podobě M.2 kartiček pro PCIe a NVMe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář K Měsíci se na BFR firmy SpaceX vydá japonský miliardář
Společnost SpaceX dle svého slibu prozradila jméno člověka, který se jako první na raketě BFR vydá k Měsíci. Bude to japonský podnikatel Yusaku Maezawa, který však nebude cestovat sám. Chce pozvat šest umělců. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek