www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chce pro první let SLS s posádkou využít slabší raketu

NASA chce pro první let SLS s posádkou využít slabší raketu
, , aktualita
NASA doufá, že v roce 2023 dokáže vyslat do vesmíru první raketu SLS s lidskou posádkou. Jde přitom o raketu s obrovským potenciálem ohledně hmotnosti a rozměrů nákladu, ale také je to mimořádně nákladný systém. 
reklama
NASA se může těšit z toho, že její rozpočet nejspíše bude navýšen oproti předchozímu roku o více než miliardu a k tomu by se dalo jízlivě poznamenat, že to může zaplatit jeden start rakety SLS navíc. Vývoj systému SLS totiž přijde agenturu už na 2 miliardy dolarů ročně a dle plánovaných letů do roku 2033 proběhnou přinejlepším dva starty SLS za rok. 
 
 
NASA doufá, že začne s pravidelným vypouštěním raket SLS v roce 2020 (nebo na samotném konci roku 2019), kdy má letět nejdříve loď Orion bez posádky. S lidskou posádkou se pak Orion podívá do vesmíru nejdříve v roce 2022 až 2023, ovšem tu má dle nových informací nést slabší verze rakety, než bylo původně plánováno, a to vybavená ICPS - Interim Cryogenic Propulsion Stage. 
 
 
SLS se řadí mezi těžké nosiče a skládá se ze dvou pomocných raket spojených s prvním stupněm, na němž pak sedí druhý stupeň. NASA si naplánovala několik změn, které jsou všechny spojeny právě s druhým stupněm rakety. Dříve se měl druhý stupeň ICPS využít pouze v rámci prvních dvou letů bez posádky, ovšem pokrok ve vývoji druhých stupňů Exploration Upper Stage (EUS) pro verze Block 1B a Block 2 je pomalý, takže je zřejmé, co bude třeba udělat. 
 
NASA přitom v rámci rozpočtu pro tento rok získala 350 milionů dolarů na stavbu nové mobilní vypouštěcí věže v Kennedyho vesmírném centru. Tam už přitom je jedna taková věž pro SLS, ovšem vyžadovala by zásadní přestavbu, aby z ní mohly startovat varianty Block 1B a Block 2. Díky financím navíc si NASA nyní může tedy dovolit postavit novou věž pro příští verze SLS a aktuální vhodnou pro SLS Block 1 si ponechá, a právě díky tomu bude možné tuto verzi používat déle, než bylo plánováno. 
 
Zástupci NASA si tak díky financím navíc mohou oddychnout, protože vývoj EUS se značně protáhl a může trvat další čtyři nebo i pět let, než bude dokončen, což by značně ohrozilo letový plán. Ten tak byl alespoň pozměněn tak, že se využije výrazně slabší konfigurace Block 1 pro další dva nebo tři starty, což tak představuje alespoň jeden start s lidskou posádkou. Otázka je, jak to ovlivní samotnou misi, když je jasné, že Block 1 nedokáže vynést na cestu k Měsíci tak těžký náklad, s jakým se počítalo. Slovy čísel je to 70 tun s konfigurací využívající ICPS s tím, že ten samotný je zahrnut jako náklad. SLS Block 1B s EUS dokáže vynést až 105 tun na nízkou orbitu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blížící se aktualizace Windows 10 ponese označení April Update Blížící se aktualizace Windows 10 ponese označení April Update
Další velká aktualizace operačního systému Windows 10, kterou bychom mohli dle pořadí označit za Redstone 4, neponese oficiální označení Windows 10 Spring Creators Update, ale prostě jen April Update. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Druhá generace Ryzen pod pokličkou: co najdeme pod heatspreaderem? Druhá generace Ryzen pod pokličkou: co najdeme pod heatspreaderem?
Overclocker s přezdívkou der8auer se nedávno podepsal na rekordním přetaktování procesoru Ryzen 7 2700X, který dokázal s kolegou dostat těsně nad hranici 6 GHz. Nyní se podíval i na to, co najdeme pod jeho IHS, čili heatspreaderem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Je na čase změnit jednotky používané v astronomii? Je na čase změnit jednotky používané v astronomii?
Fyzik Keith Atkin z Univerzity v Sheffieldu přišel s nápadem, že by už možná bylo vhodné nahradit jednotky jako AU, parsek, světelný rok a další jinými, které vychází ze soustavy SI. Používaly by se tak gramy, metry či jiné a z nich odvozené jednotky.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel NUC "Crimson Canyon" přijdou se samostatnými Radeon RX 500 Intel NUC "Crimson Canyon" přijdou se samostatnými Radeon RX 500
Spolupráce Intelu se společností AMD na procesorech Kaby Lake-G je dobře známá, a tak už se ani nemůžeme divit, že uvidíme v chystaných počítačích NUC po boku 10nm procesorů Cannonlake samostatné grafické čipy RX 500. Díky čemu to víme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kryptoměnový investor a youtuber okraden o miliony USD Kryptoměnový investor a youtuber okraden o miliony USD
Být slavným na poli kryptoměn a dávat informace o svém portfoliu a bohatství se nemusí vyplatit. Své by o tom mohl vyprávět Ian Balina, youtuber a investor. Jeho účty vzbuzovaly hodně pozornosti, a tak se je někdo rozhodl vybílit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář