www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS

NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS
, , aktualita
NASA se aktuálně připravuje na první mise v rámci programu Artemis, které budou zahrnovat rakety SLS a lodi Orion. A k jejich propojení potřebuje adaptér, který je právě instalován v Kennedyho vesmírném centru. 
K oblíbeným
reklama
První mise programu Artemis, čili Artemis I, by měla dle aktuálního plánu startovat v listopadu příštího roku. Prozatím tak stále ještě probíhají testy Green Run, které se týkají hlavního stupně rakety SLS se čtyřmi motory RS-25. NASA ale na nic nečeká a v Kennedyho vesmírném centru už připravuje loď Orion pro napojení na raketu. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Orion určený pro Artemis I poletí ještě bez posádky, takže poslouží pro otestování toho, co lidé na cestě k Měsíci zažijí, ostatně nikdo se k němu od roku 1972 nepodíval a lze si představit, že NASA bude zkoumat i vliv tak daleké cesty na zdraví posádky. 
 
 
NASA aktuálně pod Orion montuje speciální adaptér, který jej propojí s raketou SLS. Ta má i na vršku výrazně vyšší průměr, takže adaptér má kuželovitý tvar, nad ním máme servisní modul lodi a pak už na vršku sedí samotný Orion. 
 
Nepůjde ale o jediný adaptér, který propojí Orion s raketou SLS. Ona sama bude mít na svém vršku ještě jeden adaptér sedící na jejím stupni ICPS (interim cryogenic propulsion stage). S jeho pomocí bude loď vyslána na cestu k Měsíci a poté se od něj odpojí. Celek tak bude vypadat následovně. 
 
 
Lze také vidět, že samotný Orion je k servisnímu modulu připojen jen přes jakési vzpěry, takže aktuálně je prostor mezi těmito částmi volný. Právě to ale budou technici NASA řešit jako další úkol, čili tento prostor zakryjí pomocí panelů, jež ochrání různé elektrické i kapalinové vedení mezi oběma částmi. Poté také nainstalují rozkládací solární panely, které můžete vidět na obrázku nahoře a celý servisní modul bude poté obklopen ochranným krytem ze třech částí. Nakonec přijde na řadu ochranný kryt padákového systému lodi Orion. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů