www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS

NASA instaluje adaptér pro připojení Orionu k raketě SLS
, , aktualita
NASA se aktuálně připravuje na první mise v rámci programu Artemis, které budou zahrnovat rakety SLS a lodi Orion. A k jejich propojení potřebuje adaptér, který je právě instalován v Kennedyho vesmírném centru. 
K oblíbeným
reklama
První mise programu Artemis, čili Artemis I, by měla dle aktuálního plánu startovat v listopadu příštího roku. Prozatím tak stále ještě probíhají testy Green Run, které se týkají hlavního stupně rakety SLS se čtyřmi motory RS-25. NASA ale na nic nečeká a v Kennedyho vesmírném centru už připravuje loď Orion pro napojení na raketu. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Orion určený pro Artemis I poletí ještě bez posádky, takže poslouží pro otestování toho, co lidé na cestě k Měsíci zažijí, ostatně nikdo se k němu od roku 1972 nepodíval a lze si představit, že NASA bude zkoumat i vliv tak daleké cesty na zdraví posádky. 
 
 
NASA aktuálně pod Orion montuje speciální adaptér, který jej propojí s raketou SLS. Ta má i na vršku výrazně vyšší průměr, takže adaptér má kuželovitý tvar, nad ním máme servisní modul lodi a pak už na vršku sedí samotný Orion. 
 
Nepůjde ale o jediný adaptér, který propojí Orion s raketou SLS. Ona sama bude mít na svém vršku ještě jeden adaptér sedící na jejím stupni ICPS (interim cryogenic propulsion stage). S jeho pomocí bude loď vyslána na cestu k Měsíci a poté se od něj odpojí. Celek tak bude vypadat následovně. 
 
 
Lze také vidět, že samotný Orion je k servisnímu modulu připojen jen přes jakési vzpěry, takže aktuálně je prostor mezi těmito částmi volný. Právě to ale budou technici NASA řešit jako další úkol, čili tento prostor zakryjí pomocí panelů, jež ochrání různé elektrické i kapalinové vedení mezi oběma částmi. Poté také nainstalují rozkládací solární panely, které můžete vidět na obrázku nahoře a celý servisní modul bude poté obklopen ochranným krytem ze třech částí. Nakonec přijde na řadu ochranný kryt padákového systému lodi Orion. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek