www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA otestovala přistávací kameru pro misi Mars 2020

NASA otestovala přistávací kameru pro misi Mars 2020
, , aktualita
Základním předpokladem úspěchu připravované mise Mars 2020 je samozřejmě bezpečné přistání. Proto inženýři z NASA vytvořili nový navigační systém, jehož základem je přistávací kamera. Jeho úkolem je zabránit přistání v nevhodném terénu.
K oblíbeným
reklama
Přípravy na misi Mars 2020 jsou nadále v plném proudu. Nedávno inženýři z Laboratoře proudového pohonu (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadeně úspěšně dokončili vizuální přistávací systém, který je v angličtině označován jako Lander Vision Systém či zkráceně LVS. Jeho princip přitom není na první pohled nijak složitý. Loď při sestupování fotografuje terén pod sebou a porovnává jej se svými mapami. Dokáže tak zjistit případná nebezpečí, která by mohla ohrozit přistání. V takovém případě systém nasměruje loď na bezpečnější místo v okolí. Minimalizuje se tak riziko rozbití o skálu či převrácení kvůli nerovnému povrchu.

V rámci testu byl navigační systém vyzkoušen při přistávání z výšky 325 metrů, do které byl vynesen testovací raketou Xombie kalifornského startupu Masten Space Systems. Test se odehrál v rámci programu, který má přenést část vývoje a testování na partnerské společnosti tak, aby se NASA mohla soustředit na nejdůležitější úkony. Andrew Johnson, který vede výzkum technologie Lander Vision Systém, prohlásil, že testy byly úspěšné, a tak by měla kamera pomoct za několik let bezpečně přistát vozítku Mars 2020. Až na toto vylepšení by měl být systém přistávání podobný jako v případě mise Curiosity v roce 2014 (viz malý obrázek výše).

Jedním z hlavních cílů mise Mars 2020 je najít známky obyvatelnosti planety v minulosti, ale také samotné pozůstatky mikrobiálního života. K těmto účelům bude vozítko využívat vrták umožňující sběr vzorků vybraných zemin a hornin. Zahájení mise je naplánováno na červenec či srpen roku 2020, kdy jsou Země a Mars v ideální vzájemné pozici, k dopravě na planetu tak bude potřeba méně energie.

Zdroj: Nasa.gov
reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů