www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA si vystřelila z lidí fotkou "havarovaného létajícího talíře", ale i tak nelhala

NASA si vystřelila z lidí fotkou "havarovaného létajícího talíře", ale i tak nelhala
, , aktualita
NASA na svých stránkách Astronomy Picture of the Day pravidelně zveřejňuje zajímavé fotografie a nedávno se na nich objevil další s popiskem "Létající talíř havaroval v poušti v Utahu". O lež se přitom nejedná. 
reklama
NASA zveřejnila fotografii "létajícího talíře" havarovaného v poušti záměrně tak, aby přitáhla pozornost. Jde o malý vtípek člověka, který vybírá fotografie pro známé stránky Astronomy Picture of the Day, kam se dávají ty nejnápaditější snímky, jako je třeba tato montáž startu a přistání té samé rakety Falcon 9. Ta totiž 7. října odstartovala z Vandenbergovy základny, aby její první stupeň zase dosedl zpět na místo jen cca 400 metrů od startovací plošiny. 
 
 
O co tedy šlo, když ne o mimozemšťany? Nejde o nijak aktuální snímek, protože byl v Utahu pořízen už v roce 2004, kdy do pouště dopadl návratový modul se vzorky nasbíranými v rámci mise Genesis. Tento modul skutečně tak trochu vypadal jako talíř, vzduchem rozhodně letěl, i když volným pádem a poté na padáku a do pouště neplánovaně havaroval. 
 
 
Mise Genesis odstartovala už v roce 2001 kvůli studiu slunečního větru. Proti tomu nás na Zemi chrání naše magnetické pole, takže pro řádné zkoumání je třeba dostat se mimo něj. Sonda se vydala asi 1,5 milionu kilometrů od Země do 1. libračního bodu (L1), kde se vyvažuje gravitace Země a Slunce (zdroj chybně uvádí 2. librační bod, jenž je na opačné straně od Země). Kolem L1 sonda obíhala a do svého aerogelu zachytávala částice slunečního větru, aby tyto vzorky nakonec vrátila při pozdějším průletu na Zem. 
 
trénink pro zachycení návratového modulu Genesis na padáku
 
Modul se vzorky se měl snést do atmosféry, o ni se zbrzdit a pak ještě snést na padáku. Vážil však 272 kilogramů a reálně hrozilo, že bude padat moc rychle a dopadem se poškodí. NASA tak plánovala, že padák pomocí vrtulníku s hákem na dlouhé tyči zachytí ještě před dopadem, ale to se nakonec nepovedlo, neboť kvůli chybě senzoru měřícího zpomalení sestupu se padák neotevřel. Výsledkem byl "havarovaný létající talíř". 
 
Snímek havarovaného modulu pořídil člen letky US Air Force 388th Range Squadron v době, kdy se čekalo na techniky, kteří museli před manipulací odstranit neodpálené pyrotechnické kapsle, jež měly uvolnit padák. NASA ale i tak získala cenný materiál, protože některé vzorky přežily i volný pád a pomohly osvětlit to, z čeho se skládá naše Slunce. 
 
Zdroj: NASA - APOD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů