www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA si vystřelila z lidí fotkou "havarovaného létajícího talíře", ale i tak nelhala

NASA si vystřelila z lidí fotkou "havarovaného létajícího talíře", ale i tak nelhala
, , aktualita
NASA na svých stránkách Astronomy Picture of the Day pravidelně zveřejňuje zajímavé fotografie a nedávno se na nich objevil další s popiskem "Létající talíř havaroval v poušti v Utahu". O lež se přitom nejedná. 
K oblíbeným
reklama
NASA zveřejnila fotografii "létajícího talíře" havarovaného v poušti záměrně tak, aby přitáhla pozornost. Jde o malý vtípek člověka, který vybírá fotografie pro známé stránky Astronomy Picture of the Day, kam se dávají ty nejnápaditější snímky, jako je třeba tato montáž startu a přistání té samé rakety Falcon 9. Ta totiž 7. října odstartovala z Vandenbergovy základny, aby její první stupeň zase dosedl zpět na místo jen cca 400 metrů od startovací plošiny. 
 
 
O co tedy šlo, když ne o mimozemšťany? Nejde o nijak aktuální snímek, protože byl v Utahu pořízen už v roce 2004, kdy do pouště dopadl návratový modul se vzorky nasbíranými v rámci mise Genesis. Tento modul skutečně tak trochu vypadal jako talíř, vzduchem rozhodně letěl, i když volným pádem a poté na padáku a do pouště neplánovaně havaroval. 
 
 
Mise Genesis odstartovala už v roce 2001 kvůli studiu slunečního větru. Proti tomu nás na Zemi chrání naše magnetické pole, takže pro řádné zkoumání je třeba dostat se mimo něj. Sonda se vydala asi 1,5 milionu kilometrů od Země do 1. libračního bodu (L1), kde se vyvažuje gravitace Země a Slunce (zdroj chybně uvádí 2. librační bod, jenž je na opačné straně od Země). Kolem L1 sonda obíhala a do svého aerogelu zachytávala částice slunečního větru, aby tyto vzorky nakonec vrátila při pozdějším průletu na Zem. 
 
trénink pro zachycení návratového modulu Genesis na padáku
 
Modul se vzorky se měl snést do atmosféry, o ni se zbrzdit a pak ještě snést na padáku. Vážil však 272 kilogramů a reálně hrozilo, že bude padat moc rychle a dopadem se poškodí. NASA tak plánovala, že padák pomocí vrtulníku s hákem na dlouhé tyči zachytí ještě před dopadem, ale to se nakonec nepovedlo, neboť kvůli chybě senzoru měřícího zpomalení sestupu se padák neotevřel. Výsledkem byl "havarovaný létající talíř". 
 
Snímek havarovaného modulu pořídil člen letky US Air Force 388th Range Squadron v době, kdy se čekalo na techniky, kteří museli před manipulací odstranit neodpálené pyrotechnické kapsle, jež měly uvolnit padák. NASA ale i tak získala cenný materiál, protože některé vzorky přežily i volný pád a pomohly osvětlit to, z čeho se skládá naše Slunce. 
 
Zdroj: NASA - APOD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář