www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA si vystřelila z lidí fotkou "havarovaného létajícího talíře", ale i tak nelhala

NASA si vystřelila z lidí fotkou "havarovaného létajícího talíře", ale i tak nelhala
, , aktualita
NASA na svých stránkách Astronomy Picture of the Day pravidelně zveřejňuje zajímavé fotografie a nedávno se na nich objevil další s popiskem "Létající talíř havaroval v poušti v Utahu". O lež se přitom nejedná. 
K oblíbeným
reklama
NASA zveřejnila fotografii "létajícího talíře" havarovaného v poušti záměrně tak, aby přitáhla pozornost. Jde o malý vtípek člověka, který vybírá fotografie pro známé stránky Astronomy Picture of the Day, kam se dávají ty nejnápaditější snímky, jako je třeba tato montáž startu a přistání té samé rakety Falcon 9. Ta totiž 7. října odstartovala z Vandenbergovy základny, aby její první stupeň zase dosedl zpět na místo jen cca 400 metrů od startovací plošiny. 
 
 
O co tedy šlo, když ne o mimozemšťany? Nejde o nijak aktuální snímek, protože byl v Utahu pořízen už v roce 2004, kdy do pouště dopadl návratový modul se vzorky nasbíranými v rámci mise Genesis. Tento modul skutečně tak trochu vypadal jako talíř, vzduchem rozhodně letěl, i když volným pádem a poté na padáku a do pouště neplánovaně havaroval. 
 
 
Mise Genesis odstartovala už v roce 2001 kvůli studiu slunečního větru. Proti tomu nás na Zemi chrání naše magnetické pole, takže pro řádné zkoumání je třeba dostat se mimo něj. Sonda se vydala asi 1,5 milionu kilometrů od Země do 1. libračního bodu (L1), kde se vyvažuje gravitace Země a Slunce (zdroj chybně uvádí 2. librační bod, jenž je na opačné straně od Země). Kolem L1 sonda obíhala a do svého aerogelu zachytávala částice slunečního větru, aby tyto vzorky nakonec vrátila při pozdějším průletu na Zem. 
 
trénink pro zachycení návratového modulu Genesis na padáku
 
Modul se vzorky se měl snést do atmosféry, o ni se zbrzdit a pak ještě snést na padáku. Vážil však 272 kilogramů a reálně hrozilo, že bude padat moc rychle a dopadem se poškodí. NASA tak plánovala, že padák pomocí vrtulníku s hákem na dlouhé tyči zachytí ještě před dopadem, ale to se nakonec nepovedlo, neboť kvůli chybě senzoru měřícího zpomalení sestupu se padák neotevřel. Výsledkem byl "havarovaný létající talíř". 
 
Snímek havarovaného modulu pořídil člen letky US Air Force 388th Range Squadron v době, kdy se čekalo na techniky, kteří museli před manipulací odstranit neodpálené pyrotechnické kapsle, jež měly uvolnit padák. NASA ale i tak získala cenný materiál, protože některé vzorky přežily i volný pád a pomohly osvětlit to, z čeho se skládá naše Slunce. 
 
Zdroj: NASA - APOD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková