Asteroid 2022 EB5 byl přitom detekován teprve dvě hodiny před dopadem a objevil jej K. Sarneczky z maďarské observatoře Piszkéstető. Ten ihned informoval Minor Planet Center, jehož pracovníci aktualizovali příslušný seznam na Near-Earth Object Confirmation Page. Pak už zareagoval systém NASA Scout, v jehož rámci byla spočítána trajektorie asteroidu a bylo potvrzeno, že ten spadne do zemské atmosféry.

webová aplikace NASA Eyes on Asteroids
Na základě onoho zjištění bylo ihned zalarmováno Center for Near Earth Object Studies (CNEOS) a Planetary Defense Coordination Office americké NASA, přičemž Scout mohl pracovat jen se 14 pozorováními provedenými během 40 minut z pouze jedné observatoře, takže zprvu bylo určeno místo dopadu s vysokou nepřesností, a to zhruba mezi západním pobřežím Grónska a Norskem. Poté se ale do sledování zapojily další observatoře a určena byla už přesná trajektorie i místo dopadu.
Systém Scout pak určil, že 2022 EB5 vstoupí do atmosféry jihozápadně od norského ostrovu Jan Mayen, čili velice zhruba na půli cesty mezi Grónskem a Norskem, ale spíše blíže ke Grónsku. To se potvrdilo a asteroid se nakonec dle infrazvukových detektorů rozpadl v atmosféře 11.března ve 22:23 našeho času.
Proč ale nebyl zachycen mnohem dříve, když šlo o těleso, které bylo na kolizním kurzu se Zemí a poté už nebyl čas na jakoukoliv reakci? Je třeba vzít v potaz, že 2022 EB5 byl dle pozorování i energie vytvořené při svém rozpadu jen cca dvoumetrové těleso a tak velké objekty lze obvykle detekovat jen v řádu hodin před dopadem. Jde také o asteroidy, jaké do naší atmosféry vletí v průměru jednou za deset měsíců a příslušná americká Planetary Defense Coordination Office se na ně z pochopitelných důvodů ani nezaměřuje. Pokud ale jsou detekovány, stanou se z nich i tak zajímavé cíle pro pozorování i cvičení systémů planetární obrany.
Asteroid 2022 EB5 byl navíc teprve páté těleso o velikosti několika málo metrů, které se podařilo zachytit už před dopadem. Prvním byl 2008 TC3, který se rozpadl nad Súdánem.
Zdroj: NASA