www.svethardware.cz
>
>
>

NASA ukázala nové snímky havarovaného Schiaparelli

NASA ukázala nové snímky havarovaného Schiaparelli
, , aktualita
Každý, kdo se jen trošku zajímá o lidské aktivity ve vesmíru, ví, že úspěch mise ExoMars byl bohužel jen poloviční. Sonda se dostala na oběžnou dráhu, ale přistávací modul havaroval. Nyní tu jsou nové snímky i nové otázky.
K oblíbeným
reklama
Samotný závěr evropské mise ExoMars byl v médiích dobře pokrytý, takže víme, že European Space Agency v něm ztratila kontakt s přistávacím modulem Schiaparelli, který se předtím úspěšně oddělil od sondy ExoMars Trace Gas Orbiter. Stalo se tak 16. října a modul začal klesat k povrchu Marsu o tři dny později, přičemž kontakt byl ztracen bezprostředně před plánovaným přistáním. O neúspěchu této části mise napovědělo to, že i když odpadl zadní tepelný štít a padák se bez problémů otevřel, stalo se tak dříve, než bylo plánováno. V návaznosti na to se měly blízko nad povrchem zažehnout trysky, jež by modul zpomalily na bezpečnou přistávací rychlost, ale ty se zažehly jen na tři sekundy a pak byly systémem vypnuty. Schiaparelli pak prostě velkou rychlostí žuchnul na zem, což nemohl přežít.
Schiaparelli


NASA pak přispěchala s prvními snímky místa dopadu, ale pro ty nevyužila nejlepší dostupný nástroj, což je fotoaparát Hi-RISE na palubě Mars Reconnaissance Orbiter. Nyní už tyto snímky k dispozici jsou a více osvětlují poslední chvíle přistávacího modulu a také přináší nové otázky.
- klikněte pro zvětšení -


K dispozici je jedna velká koláž s několika zvýrazněnými místy, jež ukazují především dopadlý padák se zadním tepelným štítem, velkou černou skvrnu na místě dopadu samotného modulu, dále pozici předního tepelného štítu a nakonec ještě tři malá neidentifikovaná místa dopadu, o nichž se ESA snaží zjistit více. Z pozice hlavních částí bylo potvrzeno, že padák fungoval, ale oddělil se příliš brzy.

Místo dopadu modulu Schiaparelli je velké cca 15 x 40 m a uvnitř je temná skvrna o průměru 2,4 m, což odpovídá kráteru vytvořenému 300kg objektem řítícím se rychlostí několik set kilometrů za hodinu. Ten měl vytvořit asi 50cm kráter, na nějž se NASA i ESA v nejbližší budoucnosti více zaměří. Poblíž je ale také oblouková stopa, kterou je těžké vysvětlit, protože něco takového obvykle tvoří mnohem rychlejší meteory sestupující v nízkém úhlu. Mohla by ji ale vytvořit hydrazinová nádrž, která při dopadu explodovala a odlétla daným směrem.

Všechny dostupné informace nyní vypovídají spíše o softwarové chybě a ne o selhání "hardwaru". Schiaparelli byl nejspíše zmaten a nevěděl, kde přesně se nachází, takže odhodil svůj padák dříve, než měl, pak jen nakrátko zažehnul trysky a ihned poté zapnul některé své vědecké přístroje pro sledování podmínek na povrchu. Myslel si tak, že je daleko blíže povrchu Marsu, než ve skutečnosti byl. Otázka je, zda k této nešťastné události nepřispěl také případný vadný výškoměr, ale v jeho případě nebyly zjištěny žádné problémy.

Nyní čeká inženýry z ESA analýza telemetrických dat, podrobná kontrola softwarového vybavení a řada simulací přistávacího manévru. NASA se zase bude snažit přispět dalšími a ještě detailnějšími snímky. Doufejme, že problém bude brzy identifikován, aby mohla v roce 2020 startovat návazná mise ExoMars s roverem. V jeho případě by takovéto přistání byl už pěkný průšvih.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fallback ve FidelityFX Super Resolution otestován: když není k dispozici FP16 Fallback ve FidelityFX Super Resolution otestován: když není k dispozici FP16
AMD vytvořilo svou technologii FidelityFX Super Resolution skutečně tak, aby mohla pracovat na co možná nejširším okruhu grafických čipů. Tomu odpovídá i to, že můžeme využít tzv. FP32 fallback, pokud není k dispozici nejvhodnější hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek