www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA ukazuje asteroid Bennu na videu v nebývalých detailech

NASA ukazuje asteroid Bennu na videu v nebývalých detailech
, , aktualita
Jak ukazuje nové video agentury NASA, ta už má asteroid Bennu díky sondě OSIRIS-REx velice dobře zmapovaný a my se tak na něj můžeme podívat v nebývalých detailech a prohlédnout si také jeho ikonická místa. 
K oblíbeným
reklama
OSIRIS-REx aktuálně stále krouží kolem asteroidu Bennu, z nějž má již velice brzy, a to dle plánu 20. října, sebrat vzorky k odeslání na Zemi. Nyní se ale můžeme podívat na to, co NASA mohla vytvořit z velice podrobných dat nasbíraných pomocí laserového výškoměru. 
 
výřez fotografie ukazuje světlou žílu tvořenou nejspíše nějakým uhličitanem

NASA předpokládá, že ve vzorcích se bude nacházet také množství organických materiálů a hydratovaných minerálů, které pomohou zodpovědět základní otázky o vzniku života na Zemi a původu vody. 
 
OSIRIS-REx přistane v oblasti kráteru zvaného Nightingale a nedávno bylo objeveno, že ten má být poměrně mladý, což znamená, že sonda bude mít šanci nasbírat materiál, který byl jen minimálně ovlivněn vesmírným prostředím a zvláště všudypřítomným zářením. Celkově je přitom povrch Bennu mnohem bohatší, než se dosud myslelo, což je způsobeno jednak kombinací rozdílných materiálů a také jejich různě trvajícím vystavením vesmírnému prostoru. Prostému oku člověka se ale jeví jen jako kus tmavě šedé skály plující prostorem. 
 
 
My se ale především můžeme podívat na video ukazující Bennu jako živý, a to díky přístroji OSIRIS-REx Laser Altimeter (OLA). Tento laserový výškoměr dokázal poskytnout data, z nichž byl stvořen počítačový model asteroidu s rozlišením na 20 centimetrů. Jde tak o bezprecedentní úroveň detailů i přesnosti, s níž bylo nějaké podobné vesmírné těleso kdy zmapováno. 
 
Sonda rovněž zkoumala gravitační pole asteroidu a jeho uniformitu, o níž se v podstatě nedá mluvit. Změřeny byly velké kapsy materiálu s vyšší a nižší hustotou, skoro jako by uvnitř asteroidu byl volný prostor, jakási obrovská jeskyně. 
 
Nyní ale už můžeme být zvědaví na to, jak se OSIRIS-REx povede sestup až na samotný povrch asteroidu a sběr materiálu, který by měl 24. září 2023 dorazit na Zemi.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů