www.svethardware.cz
>
>
>
>

Našla se konečně neutronová hvězda z nedávné exploze supernovy?

Našla se konečně neutronová hvězda z nedávné exploze supernovy?
, , aktualita
V roce 1987 byla zaznamenána exploze supernovy, která dle názoru astronomů měla po sobě zanechat s největší pravděpodobností neutronovou hvězdu. A na její hledání se pak pochopitelně zaměřili. 
K oblíbeným
reklama
Supernova 1987A (SN 1987A) měla být první po 400 letech, kterou bylo možné uvidět pouhým okem. Nacházela se přitom asi 170.000 světelných let daleko ve Velkém Magellanově mračnu, blízké trpasličí galaxii.
 
 
Astronomové mohli a mohou přitom dobře pozorovat to, jak se do okolí exploze šířil materiál zachytitelný v rentgenovém spektru. Na obrázku jej vidíme okem teleskopu Chandra, ovšem jedna věc nebyla k nalezení, a sice očekávaná neutronová hvězda, která měla na místě po explozi zbýt. Tu tak astronomové hledají už více než tři dekády a nyní si někteří myslí, že ji konečně našli. 
 
Neutronová hvězda sice je výrazný objekt, který může dát o sobě vědět i na mnohem větší vzdálenost, než jsou nižší stovky tisíc světelných let (zvláště v podobě pulsaru), ovšem sám o sobě je velice malý. Materiál o hmotnosti Slunce je v něm stlačen do průměru pod 20 kilometrů a navíc je okolí exploze dané supernovy zahaleno v prachu a plynu.
 
Do hledání neutronové hvězdy coby zbytku exploze SN 1987A se pustilo i zařízení NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array), které se ve spektru rentgenového záření doplňuje právě s Chandrou, s níž se i částečně překrývá. 
 
 
Díky těmto zařízením byly v oblasti exploze zachyceny relativně slabé emise v rentgenovém spektru a NuSTAR k tomu přidal i důkaz o vysokoenergetickém rentgenovém záření. Astronomové mají pro to dvě možná vysvětlení. Buď jde o následky rázové vlny, která urychluje částice k velice vysokým rychlostem, anebo jde o působení pulsarového větru (pulsarová mlhovina). Jedná se o vliv pulsarového větru na částice, které jsou nabity a urychleny někdy až téměř k hranici rychlosti světla. Jako pulsarová mlhovina se pak označuje struktura, která je tvořena těmito částicemi a jejich magnetickými poli. 
 
Nejnovější studie přitom podporuje teorii o pulsarové mlhovině, což by znamenalo přítomnost neutronové hvězdy, jen takové, která nemá své polární větry namířeny našim směrem (což je spíše jen dobře), a tak není ani sama o sobě jednoduše detekovatelná. A proč by to měl být pulsar? Jednoduše proto, že byly v průběhu minulých let zachyceny neklesající emise rentgenového záření a signál v rádiovém spektru navíc ještě zesiloval, což jde proti teorii o rázové vlně. A krom toho autoři studie vedené Emanuelem Grecem (Univerzita v Palermu), předpokládají, že rázové vlně by trvalo alespoň 400 let, než by dokázala vytvořit signál zachytitelný NuSTARem. 
 
Pokud má Greco se svými kolegy pravdu, pak ta by se mohla ukázat během následující dekády. Modely totiž předpovídají, že okolí exploze se postupně pročistí od prachu a plynu a pak se možná zachytí přímo samotný pulsar. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt CEO ASML: sankce proti Číně nebudou mít požadovaný efekt
Holandská společnost ASML je coby dosud jediný výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL) v polovodičovém průmyslu nenahraditelná společnost, která je tak i ostře sledovaná. Co si přitom její šéf myslí o sankcích proti Číně?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy Aktualizace KB5001330 pro Windows 10 může způsobit nepříjemné problémy
Tento týden vydaný update KB5001330 nejen opravuje chyby, ale také může přinést některé nové. Část uživatelů si stěžuje na snížení herního výkonu, chybové hlášky při instalaci nebo dokonce modrou obrazovku smrti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste Prodej výbavy továren pro výrobu čipů prudce roste
Nedávno jsme se dozvěděli, že čínské firmy skupují vybavení pro továrny na výrobu počítačových čipů, ovšem to šlo spíše o starší stroje z druhé ruky. Nyní jde o celkové tržby z prodeje výbavy, které trhají rekordy.
Včera, aktualita, Jan Vítek