reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nastal čas pro zkušené uživatele vypnout automatické aktualizace W10?

14.9.2017, Jan Vítek, aktualita
Nastal čas pro zkušené uživatele vypnout automatické aktualizace W10?
Woody Leonhard z Computerworldu nadhodil otázku, zda snad nenastal už nejvyšší čas pro zkušené uživatele k tomu, aby opravdu přestali používat automatické aktualizace Windows 10 a přestali akceptovat to, co nám Microsoft nutí. 
Satya Nadella jako aktuální šéf Microsoftu od základu změnil to, jak funguje testování systémů Windows. Dříve Microsoft zaměstnával mnoho QA testerů, kteří museli firmu opustit a jejich práce přešla částečně na bedra programátorů a částečně pak na celou komunitu lidí zahrnutých v programu Windows Insider. Ti tak dostávají k dispozici nejnovější sestavení systému Windows 10, díky čemuž si mohou vyzkoušet nejnovější funkce, ovšem v žádném případě není doporučeno, aby se taková sestavení instalovala na hlavní počítače. To spíše na nějaký vedlejší testovací systém nebo na virtuální stroj. 
 
 
Microsoft také najel na model, v jehož rámci chce připravovat každý rok dvě velké aktualizace systému, přičemž zanedlouho tak už přijde druhá letošní, a to Fall Creators Update. Jde o úctyhodnou kadenci, která však společně s novým způsobem testování znamená, že řada problémů třeba s hardwarovou kompatibilitou zůstává neodhalena a plně se projeví až po uvolnění nové verze pro veřejnost. 
 
Woody Leonhard ze serveru Computerworld je už dle svých slov tímto stavem frustrovaný, že začal zkušeným uživatelům doporučovat, aby se zcela zbavili systému automatických aktualizací. Jde mu především o velké množství záplat systému Windows 10 (nebo i Office), které se ukázaly jako problémové a bylo nutné je odstranit. 
 
Nejde přitom o bezpečnostní aktualizace, v jejich případě by nebylo zrovna moudré je ignorovat. Jde o to, že Microsoft stejným způsobem distribuuje také jiné aktualizace, které přinášejí nové funkce, jež ještě nebývají zcela vyzkoušeny a často dělají problémy. Právě bez nich se přitom uživatel Windows může velice snadno obejít a v mnoha případech bude i rád, že je něco takového nebude otravovat, zvláště když taková funkce bude dělat problémy.
 
V případě Wordu 2016 jde zase o opakující se bugy. Na konci srpna Microsoft zveřejnil KB 3213656, který začal dělat problémy se sloučenými buňkami. O dva týdny přitom přišel nový KB 4011039 obsahující tu samou chybu, ačkoliv se o ní už dobře vědělo. Jedinou možností tak bylo ručně odinstalovat oba KB, abychom se chyby zbavili. 
 
Jaké je tedy doporučení Leonharda? Před každým Patch Tuesday raději vypnout automatické aktualizace, čekat a sledovat, co přinesou a případně se vyvarovat těch problémových. V případě aktuální verze Windows 10 si můžeme tyto aktualizace sami pozdržet s využitím oficiálně dostupných nástrojů. 
 
Vypadá to tak, že sílí hlasy mluvící proti současnému systému šíření aktualizací pro software Microsoftu, takže ten už je nepochybně zaregistroval, ale otázka je, zda na ně nějak bude reagovat. 

reklama