www.svethardware.cz
>
>

Nature: viditelné světlo má potenciál nahradit rentgen

Nature: viditelné světlo má potenciál nahradit rentgen
, , aktualita
Časopis Nature popsal pokusy s viditelným spektrem světla, které by mohlo v budoucnu nahradit i rentgenové záření využívané v lékařství a laserové světlo by zase mohlo posloužit při operacích pro odstraňování nádorů.
K oblíbeným
reklama
Vědci vycházejí z toho, že viditelné světlo má schopnost procházet objekty, a to třeba i lidskou tkání, což si ostatně můžeme vyzkoušet sami s využitím silného světla, kterým si můžeme prosvítit třeba prsty. Světlo tak může jednoho dne nahradit rentgenové záření, které je pro organismus škodlivé, ovšem to samozřejmě nebude bez problémů. Potíž je v tom, že světlo je v objektu buď absorbováno, nebo se v průběhu procházení skrz něj značně rozptýlí. Úkolem vědců je využít tohoto rozptýleného světla a opět je "sestavit" tak, aby z něj mohl být vytvořen celkový obrázek.

Využili k tomu techniku, kterou si vypůjčili z astronomie, kde je využívána pro korekci zobrazovacích chyb, které v obrazu způsobila zemská atmosféra. V jejich případě je ale zemskou atmosférou lidské tělo, které na světlo přeci jen působí jinak. Výzkumníci si přizpůsobili astronomickou techniku s využitím laseru, jehož paprsek procházel prostorovým světelným modulátorem (zařízení ne nepodobné dnešním LCD displejům pro chytré telefony), jenž zpožďoval různé složky paprsku. Následně už paprsek prochází zkoumaným objektem, za nímž je detektor, který se snaží zjistit, odkud rozptýlené světlo přichází, aby mohl vytvořit celkový obrázek.

První zkoušky prý byly překvapivě úspěšné, ale byl tu prostor pro vylepšení. To zajistily ultrazvukové vlny, které se soustředí na jeden bod uvnitř objektu a pokud skrz něj projde světlo, trošku se změní jeho frekvence. Za objektem je pak umístěno zrcadlo, které zpět pošle jen světlo se změněnou frekvencí, to se vrátí do bodu, kde se soustředí ultrazvukové vlny a jeho energie posílí přicházející paprsky a pak opět nastoupí detektor, který postupně tvoří vnitřní mapu objektu. Musí se k tomu ale využít fluorescenční barvivo, které díky laseru vytvoří detekovatelnou záři a právě proto výzkumníci v tomto pokusu využili jen 50 mikrometrů velké a z fluorescenčního materiálu vyrobené řecké písmeno

π

schované za neprůhledným materiálem. V případě využití ve zdravotnictví se tedy počítá se vstříknutím speciálního barviva do tkáně, což se používá už dnes.

Pokus byl tedy úspěšný a nakonec se podařilo vytvořit obrázek řeckého písmena. Bylo k tomu ale třeba zaměřit objekt několikrát pod různými úhly a teprve poté byl počítač schopen dát dohromady vzory a reprodukovat obraz. Výhodou této metody je, že původní zdroj laseru i konečný detektor jsou na stejném místě, ovšem bude třeba ji značně zrychlit, aby byla použitelná.

Touto metodou se ale už podařilo zmapovat myší ucho, což je slibný start a příslib, že by se skutečně mohl objevit zcela nový způsob nahlížení do útrob lidského těla. Metoda by se ale mohla využít třeba v archeologii a restaurování objektů, protože dá nahlédnout pod staré vstvy barev.

Zdroj: Nature
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů