reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Návod: Jak lépe přetaktovat GeForce 6600 AGP?

20.4.2005, Zdeněk Kabát, návod
Návod: Jak lépe přetaktovat GeForce 6600 AGP?
Velký hitem mezi levnými grafickými kartami pro AGP se stala GeForce 6600, která nabízí asi nejlepší poměr cena/výkon ve své třídě. Jedním z hlavních argumentů pro koupi této grafiky jsou možnosti přetaktování, ALE - některé modely mají omezenou horní hranici přetaktování jádra na cca 420-450MHz. V článku se dozvíte, jak tuto ochranu šikovně obejít.
Protože poslední článek o aktivaci teplotního čidla na grafických kartách GeForce 6600 byl poměrně úspěšný a i v jiných diskusích padají různé žádosti, rozhodl jsem se pravidelně zveřejňovat na stránkách Světa hardware různé návody, tipy a triky týkající se grafických karet. Dnes se podíváme na problém velmi častý, a to nemožnost přetaktovat AGP verzi grafické karty GeForce 6600, nejčastěji zmiňovaná v souvislosti s Leadtekem.

Příčina problému tkví v BIOSu některých grafik (Leadtek, Prolink a další). Těžko říci, zda se jedná o úmyslný zámek, který shazuje frekvenci na původní hodnotu, nebo zda jde o nedokonalost daného BIOSu. V každém případě nelze jádro GeForce 6600, které je standardně taktováno na 300MHz, přetaktovat na více než 400-450MHz (podle konkrétního kusu). Pokud se o to pokusíte, nastane reset frekvencí a nemožnost dalšího taktování bez restartu:Tento problém je tedy třeba obejít a jediným známým způsobem je flash BIOSu. K tomu potřebujete následující:
 • NVFlash 5.13 - pro naflashování BIOSu; ke stažení na mvktech.net (193 kB)
 • Modifikovaný BIOS - používá se BIOS Sparkle; ke stažení na mvktech.net (43 kB)
 • RivaTuner 2.0 RC 15.4 - na přetaktování ; ke stažení na guru3d.com (1092 kB)
 • Případně NiBiTor 2.0a pro úpravu BIOSu; ke stažení na mvktech.net (654 kB)

Pozn.: Na různých fórech se můžete dočíst o možnosti použít i jiné BIOSy. Dobrých výsledků se údajně dosahuje s BIOSem Club3D nebo Prolink, oba naleznete taktéž na stránkách mvktech.net. Nicméně pro Leadtek je vždy nejlepší použít BIOS od Sparkle.

Dále naleznete postup krok za krokem, jak naflashovat GeForce 6600 novým BIOSem (použity jsou i fragmenty z předchozího návodu).

Upozornění! Všechny následující úpravy děláte na vlastní nebezpečí a Svět Hardware nenese žádnou zodpovědnost za způsobené škody včetně možného neuznání reklamace apod. Pokud se ale budete postupem řídit přesně, je pravděpodobnost nějaké "nehody" velmi nízká (jen nevyhazujte pojistky při flashování BIOSu).

Krok 1: Vytvoření bootovacího diskuSchválně jsem nenapsal vytvoření bootovací diskety, protože v současné době je možné nastartovat systém do DOSu nejen pomocí klasické 3,5" floppy, ale také přes flash disk nebo CD. Osobně považuji tyto metody za výrazně spolehlivější, a tak doporučuji použití právě těchto médií (pokud to umožňuje BIOS základní desky).

Pro klasickou bootovací disketu platí jednoduchý postup:
 1. Vložte 3,5" disketu do jednotky A:
 2. V průzkumníkovi Windows kliknete pravým tlačítkem na jednotku A:, v menu Naformátovat zaškrtnete "Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS" a potvrdíte
 3. Na takto vytvořenou disketu nakopírujte obsah archivu "nvFlashv513.zip" (nvFlash.exe a cwsdpmi.exe)


Tento postup je velmi jednoduchý, ale lze ho uplatnit jen na 3,5" disketu. Abyste mohli nabootovat z USB disku, je potřeba stáhnout potřebné soubory např. z www.bootdisk.com a nahrát je společně s programem nvFlash na disk. Flash disk je nejen spolehlivější, ale také mnohem rychlejší.

Krok 2: Úpravy BIOSu od Sparkle (volitelné)BIOS grafické karty Sparkle stáhnete jako archiv "Sparkle6600128MB-Rev01.zip", jehož stěžejní součástí je samotný soubor "Sparkle.6600.128MB.Rev.01.rom". Ten můžete použít jak stojí a leží, nebo si ho před naflashováním lehce poupravit. K tomu je ideální použít NiBiTor 2.0a, který lze stáhnout přes výše uvedený odkaz. Po nainstalování si přes nabídku File->Open BIOS... otevřete daný *.rom.

Pozor! Daný BIOS lze použít jen na referenční design grafických karet GeForce 6600 se 128MB paměti a přídavným napájením! Pokud je karta jakýmkoliv způsobem nestandardní, nemusí se flash podařit. Absence přídavného napájení například mění požadavky na voltáž odebíranou z AGP slotu, což je v BIOSu taktéž uloženo.

Zde je seznam možností, které můžete s BIOSem provést. Podrobný popis přinesu v samostatném článku.
 • Napevno zadat jiné frekvence v 2D/3D módu (záložka Clockrates)
 • Změnit časování paměti - nedoporučuji (záložka Timings)
 • Zapnout teplotní čidlo - doporučuji (záložka Temperatures)
 • Upravit bootovací text - pro hračičky (záložka Boot Settings)


Osobně jsem udělal jen jedinou úpravu - aktivaci teplotního čidla. Kdybych kartu používal i nadále, ještě bych napevno zadal přetaktované frekvence karty, což je poměrně praktické (a přenositelné). Hotový BIOS uložte (File->Save BIOS...) pod nějakým krátkým názvem, který půjde bez komplikací použít v DOSu, já jsem osobně zvolil "sparkle.rom".

Tento BIOS zkopírujte na připravenou 3,5" disketu a pro jistotu vytvořte ještě jednu kopii s podobným názvem (např. "sparkle1.rom"). Zamezíte tak případným problémům s vadnými sektory.

Krok 3: Nahrání upraveného BIOSu na kartuV tomto kroku je potřeba z připraveného bootovacího disku nastartovat systém, což lze nastavit jednoduše v BIOSu. Tato položka bývá označena jako Boot Device Priority a na první místo určíte floppy mechaniku nebo USB zařízení. Dále se řiďte následujícími kroky:

1. Zálohu stávajícího BIOSu grafické karty provedete příkazem "nvflash -b oldbios.rom" (název souboru může být libovolný do délky 8 znaků bez znaků * a ?). Tento krok je důležitý pro případné obnovení původního stavu grafické karty!


Klikněte pro zvětšení

2. Upravený BIOS nahrajete příkazem "nvflash -5 -6 sparkle.rom" (parametry -5 a -6 nejsou nutné, ale v případě úprav v BIOSu obcházejí kontrolní součty). Po zadání se vás program ještě jednou zeptá a vy potvrdíte flash klávesou "y". V této fázi je důležité nechat počítač v klidu dokončit práci, jinak hrozí poškození BIOSu!
Klikněte pro zvětšení


Klikněte pro zvětšení

3. Po naflashování BIOSu systém restartujte (kombinace Ctrl+Alt+Del, nezapomeňte vyndat disketu).


V případě, že se něco pokazí...

Protože flashování BIOSu je svým způsobem riskantní zákrok (přestože pravděpodobnost chyby je velmi malá), uvedu ještě obecné rady pro flashování:
 • Ideálně mějte po ruce PCI grafickou kartu, kterou byste mohli v případě špatného naflashování použít. V tomto případě je při novém flashi definovat, s jakým zařízením bude nvFlash pracovat ("nvflash /?" pro nápovědu).
 • Pokud nemáte PCI grafiku, ale systém s novým BIOSem naběhne (tzn. nezamrzne již při bootu), nemusíte věšet hlavu. Pokud máte na bootovací disketě stále původní soubory, stačí z ní nastartovat (počkat, až disketa "dochroupe") a poslepu zadat na klávesnici "nvflash -5 -6 6600.rom". Potvrďte enterem a pak stiskněte "y", minutku počkejte a zkuste restartovat. Vše by mělo být v pořádku.
 • A když nezabere ani toto nebo se systém ani pořádně nerozjede, asi se něco hodně pokazilo... Doporučoval bych si půjčit onu PCI kartu, protože na reklamaci to není.

Nechci vás tímto odstavcem odradit, protože mně osobně se zatím žádný BIOS pokazit nepodařilo a obecná úspěšnost se pohybuje jen málo pod 100% (když nevypadávají pojistky apod.).

Krok 4: Cesta k přetaktování je volnáPoté, co restartujete systém, měli byste zjistit dvě věci. Za prvé se Vám v ovladačích a v RivaTuneru zobrazují teploty (pokud jste změnili nastavení v NiBiToru) a za druhé, blok v přetaktování zmizel. Ukážeme si tedy ještě v krátkosti, jak přetaktovat přes RivaTuner. K úspěšnému overclockingu je třeba ale upravit dvě volby v záložce Power User:
 • RivaTuner 2.0 RC 15.4 NVIDIA Overclocking - DisableInternalClockTest - hodnota 1 (tím je zrušen test frekvencí přes ovladače, který často omezuje horní frekvenci)

 • RivaTuner 2.0 RC 15.4 Overclocking Global - MaxClockLimit - hodnota 200 (hexadecimálně c8) (tato možnost zvýší limit pro přetaktování jádra na 600MHz, což by mělo být dostatečné)


Po těchto volbách je již možné klasicky zvyšovat frekvence (trojúhelníček vedle nápisu "ForceWare detected" na záložce Main). Prolomení 440MHz bariéry má u testovaného Leadteku velmi zásadní význam, protože se mi podařilo bez artefaktů zvýšit frekvenci jádra až na 525MHz! Zkusil jsem pro zajímavost přetaktovat i paměti, jejichž frekvenci jsem dostal z původních 550MHz na 608MHz.

Zde je nastavení frekvencí na kartě System Tweaks:A zde monitoring frekvencí a teploty, jak je k dispozici po naflashování nového BIOSu na grafickou kartu:
Klikněte pro zvětšení

Tím jsme tedy umožnili přetaktování grafické karty Leadtek A6600 TD na velmi slušnou hodnotu. U verze pro PCI Express samozřejmě není nutné žádný takový "zákrok" dělat. V této fázi, po ověření maximálních frekvencí, je ještě možné zadat frekvence karty napevno do BIOSu, což je stručně zmíněno v kroku 2 (přes NiBiTor).

A výkon?Nedalo mi, abych nevyzkoušel výkon grafické karty na původních frekvencích v porovnání s přetaktovanými hodnotami. Nejvíce po ruce byl 3DMark05 a zde jsou výsledky:

Nárůst výkonu při přetaktování z 300/550 na 525/608 je v procentuálním vyjádření cca +38,5%, což je již hodnota, pro kterou stojí za to flashovat. Pokud máte s GeForce 6600 AGP a flashováním nějaké zajímavé zkušenosti, budu rád, když se o ně podělíte v diskusi pod článkem.

Za zapůjčení grafické karty Leadtek A6600 TD 128MB děkujeme společnosti LEVI International a.s.
reklama