www.svethardware.cz
>
>
>

Nedostatek GPU postihl i akcelerátory, chybí NVIDIA A100

Nedostatek GPU postihl i akcelerátory, chybí NVIDIA A100
, , aktualita
NVIDIA je aktuálně už měsíce pozadu se svou nabídkou grafických akcelerátorů založených na čipech Ampere A100. Ty jsou vyráběny 7nm technologií ve firmě TSMC a pro NVIDII jde jistě o nepříjemný problém. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA sice nikde neuvádí ceny, za něž prodává své aktuální nebo za které prodávala své předchozí akcelerátory, ovšem modely Tesla V100 32GB SXM2 jsou aktuálně k dispozici za 14.588 dolarů, takže modernější a mnohem výkonnější Ampere budou pochopitelně i dražší. NVIDII tak unikají tržby kvůli nedostatečné kapacitě výroby, a to zvláště mrzí v případě tohoto velice drahého zboží.
 
 
O tom, že NVIDIA je měsíce pozadu za poptávkou po výkonných akcelerátorech A100, promluvil Ian Buck (VP, Accelerated Computing Business Unit, NVIDIA) v konferenčním hovoru Wells Fargo TMT Broker. Přesto si ale pochvaluje to, jak každý nový produkt NVIDIE pro výkonné AI aplikace zvedne novou vlnu zájmu a poptávky. 
 
My se zde ale přímo nedozvídáme, zda za nedostatkem akcelerátorů stojí příliš malý počet vyrobených GPU, anebo jde o něco jiného, jako třeba o paměti HBM2 či dokonce jejich pouzdření s grafickým čipem. S největší pravděpodobností ale půjde o nedostatečnou kapacitu pro výrobu 7nm A100, která zabírají plochu 826 mm2 a obsahují celkem 54,2 miliard tranzistorů. Pro porovnání, i Navi 21 má dle svých specifikací "jen" 520 mm2 a 26,7 miliard tranzistorů. 
 
Nyní jsou 7nm linky firmy TSMC stále vysoce vytíženy a stačí se podívat jen na novinky firmy AMD, kde najdeme nové Ryzen 5000, přicházející serverové EPYC "Milan", dále nové desktopové a chystané mobilní Radeony a nesmíme zapomenout ani na miliony SoC pro nové konzole firem Sony a Microsoft. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů