www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nedostatek PS5 a nových Xboxů bude nejspíš pokračovat do roku 2022

Nedostatek PS5 a nových Xboxů bude nejspíš pokračovat do roku 2022
, , aktualita
Řada hráčů netrpělivě čeká na novou konzoli od Sony nebo Microsoftu. Zdá se, že k vyřešení tohoto problému v následujících měsících nedojde. Nedostatek konzolí by tak měl pokračovat i před letošními Vánocemi.
K oblíbeným
reklama
Herní konzole PlayStation 5 a Xbox Series X/S byly uvedeny na trh před šesti měsíci, ale miliony zákazníků stále čekají na jejich doručení. Mnozí si přitom novinku předobjednali již na podzim. Poptávka zkrátka výrazně převyšuje nabídku. Na vině je celosvětový nedostatek čipů, který ovlivňuje řadu odvětví – od smartphonů až po automobily. Trh totiž postihla pandemie koronaviru, k čemuž se přidaly nedostatečné plány výrobců čipů a rostoucí poptávka. Tato kombinace přispěla k tomu, že je řada odvětví výrazně ochromena. Ve výsledku mezi sebou výrobci zařízení svádějí nelítostný boj o dostupné čipy. V nevýhodě jsou přitom menší odběratelé (z hlediska globálního trhu), kam kromě výrobců aut patří také Sony a Microsoft.
 
 
Mnozí očekávali zlepšení dodávek PS5 a nových Xboxů v roce 2021. Jak ovšem naznačuje agentura Bloomberg, k výrazným změnám možná letos vůbec nedojde. Podle nepříznivých scénářů by měl problém s nedostatkem herních konzolí pokračovat až do roku 2022. To znamená, že postihne i letošní předvánoční nákupy. Pokud tedy plánujete nový herní hardware jako dárek pod stromeček, raději s nákupem neotálejte, protože na doručení konzole budete nejspíš čekat v řádu měsíců. Jim Ryan, který vede divizi Sony Interactive Entertainment, se již dříve nechal slyšet, že firma nemůže garantovat dostatek konzolí PS5 pro letošní předvánoční trh.
Nedávno Ryan dodal, že po svých dodavatelích žádá zvýšení dodávek polovodičových součástek. Microsoft se k nedostatku nových Xboxů vyjádřil naposledy v únoru, kdy Mike Spencer prohlásil pro deník The New York Times, že nedostatek skladových zásob bude přetrvávat minimálně do června 2021.
 
S nedostatkem čipů se potýká také Nintendo, které na rozdíl od Sony nebo Microsoftu vloni nepředstavilo novou generaci herní konzole. Vlivem pandemie COVID-19, která zvýšila zájem o videohry, ovšem vzrostl počet prodaných konzolí Switch. Přispělo k tomu také nedávné vydání několika atraktivních herních titulů, jako je Monster Hunter Rise. Výsledkem je 28,8 milionu prodaných konzolí Switch od března 2020 do března 2021. O dva miliony více, než Nintendo původně předpokládalo.
Jak ovšem dodává agentura Bloomberg, koronavirová pandemie se neprojevila jen nedostatkem herních konzolí, ale zdržela také vývoj her pro PC, PlayStation, Xbox a Switch. Kvůli práci na dálku bylo vydání některých titulů posunuto na rok 2022. Bude se to týkat třeba RPG Hogwarts Legacy nebo adventury The Lord of the Rings: Gollum. Na neurčito byl odsunut remake Prince of Persia: The Sands of Time, který měl původně vyjít letos v březnu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AOC U28G2XU: 144 Hz na Ultra HD a 28 palcích AOC U28G2XU: 144 Hz na Ultra HD a 28 palcích
Společnost AOC si připravila nový monitor nabízející vysoké rozlišení Ultra HD, a to při až 144Hz obnovovací frekvenci. Jedná se o model AOC U28G2XU, který bude k dispozici za cenu pod 20 tisíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Webbův teleskop využije kvasary pro odhalení tajemství mladého vesmíru Webbův teleskop využije kvasary pro odhalení tajemství mladého vesmíru
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) stavěný pro americkou NASA je už hotový, probíhají testy a brzy snad budou i vyřešeny problémy s raketami Ariane 5, a JWST tak brzy poletí do vesmíru. Na co se tam také zaměří?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
GAN Theft Auto, aneb AI imitace populární hry nepotřebuje klasický engine GAN Theft Auto, aneb AI imitace populární hry nepotřebuje klasický engine
Výzkumníci pracující s umělou inteligencí si od NVIDIE vypůjčili stanici DGX100, z jejíž pomocí stvořili GAN Theft Auto. Výstup vypadá jako Grand Theft Auto V, ale ve skutečnosti se tu nevyužívá grafický engine a jde jen o výplod umělé inteligence.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Steam odstartoval letní výprodej, potrvá dva týdny Steam odstartoval letní výprodej, potrvá dva týdny
Dva týdny se můžeme rozmýšlet a zda a co si pořídíme před prázdninovým obdobím z nabídky Steam Summer Sale. Jde tak opět o klasický letní výprodej na Steamu, který se týká většiny nabízených her. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zhaoxin ukázal své první samostatné GPU i v benchmarku Unigine Heaven Zhaoxin ukázal své první samostatné GPU i v benchmarku Unigine Heaven
Společnost Zhaoxin, společný podnik šanghajské státní společnosti SASAC a tchaj-wanské VIA, nás už dříve zaujala svými procesory x86, které může vyrábět právě díky firmě VIA. Nyní ale bylo ukázáno i samostatné GPU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek