Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejlepší z Ivy Bridge-E mají stále mít jen 6 jader

2.11.2012, Jan Vítek, aktualita
Nejlepší z Ivy Bridge-E mají stále mít jen 6 jader
Společnost Intel evidentně nikam nespěchá. Její již dříve uniklé materiály prozradily, že si chystá nástupce Sandy Bridge-E (recenze), dle očekávání Ivy Bridge-E, až na třetí kvartál roku 2013. Není divu, když v oblasti hi-end procesorů...
Společnost Intel evidentně nikam nespěchá. Její již dříve uniklé materiály prozradily, že si chystá nástupce Sandy Bridge-E (recenze), dle očekávání Ivy Bridge-E, až na třetí kvartál roku 2013. Není divu, když v oblasti hi-end procesorů x86 dnes nemá žádnou konkurenci.

Je také známo, že procesory Sandy Bridge-E jsou založeny na stejném 32nm návrhu jeko procesory Xeon E5, které však nabízejí osm jader a 20 MB L3 cache. To je u desktopových modelů osekáno přinejlepším na 6 jader a 15 MB cache a dle nejnovějších zpráv se to nemá změnit ani u Ivy Bridge-E.

Ty by měly samozřejmě nabídnout certifikované rozhraní PCI Express 3.0, vyšší frekvenci, podporu rychlejších pamětí plus další vylepšení své generace, ale stále jen 6 jader a 15 MB L3 cache. Za tím může ale stát pouze snaha udržet hodnoty TDP v přijatelných mezích, aniž by to negativně ovlivnilo taktovací frekvence procesoru, neboť výkon v jednovláknových aplikací je v desktopovém světě stále velmi důležitý. Dnešní 32nm Xeony E5 s osmi jádry a 130W TDP totiž sotva dosáhnou na 3 GHz.

Nicméně nás čeká ještě řada měsíců do příchodu Ivy Bridge-E a v jejich průběhu se může leccos změnit.

Zdroj: techPowerUp