reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejnovější modely základních desek DFI budou u nás již brzy dostupné

6.10.2005, Karel Polívka, aktualita
Nejnovější modely základních desek DFI budou u nás již brzy dostupné
Základní desky z produktové řady LANParty značky DFI zejména pro platformu AMD způsobily opravdový rozruch (hlavně díky jejich nadstandardním možnostem přetaktování a ladění výkonu) a staly se vyhledávanými základy pro náročné uživatele...
Základní desky z produktové řady LANParty značky DFI zejména pro platformu AMD způsobily opravdový rozruch (hlavně díky jejich nadstandardním možnostem přetaktování a ladění výkonu) a staly se vyhledávanými základy pro náročné uživatele a ladiče výkonu. Slovní spojení "DFI LANParty" se v podstatě stalo synonymem pro jistotu nadprůměrné základní desky pro platformu AMD (pro platformu Intel má své modely také, ale zde už tolik nezabodovala). Nedávno došlo k rozšíření řady LANParty o následující modely:

DFI LANParty UT nF4 SLI-DR Expert - základní deska postavená na čipové sadě nForce4 SLI, která navazuje na úspěchy svých předchůdců a přidává ještě něco navíc. Jedná se především o upravené PCB, kdy je mezi sloty PCIe 16x více místa, než tomu bylo u dřívějších modelů (tam byl mezi oběma sloty jen jeden slot PCIe 1x, zatímco u nového modelu se jedná o slot PCIe 1x a slot PCIe 4x), díky čemuž se stane použití dvou grafických karet s rozměrnými chladiči bezproblémovou záležitostí - změnilo se i umístění čipové sady, což též hraje svou roli, jelikož u dřívějších modelů její aktivní chladič mohl být "dušen" rozměrnějším chladičem grafické karty v primárním slotu PCIe 16x.

Dále byl změněn způsob přepínání mezi režimem využití jedné grafické karty a režimem SLI. Na desce nenaleznete skupinu jumperů jako u předchozích modelů, jelikož je to zde řešeno skrze nastavení v BIOSu, takže se jedná o mnohem pohodlnější záležitost. Další změna se týká napájecího +12V konektoru, jelikož zde není 4-pinový, ale rovnou 8-pinový (s tím jsme se už mohli u některých základních desek setkat). Ke zvýšení stability při přetaktování má přispět 4-fázový PWM namísto 3-fázového. DFI dále tvrdí, že byly ve finále přetaktovávací možnosti ještě o něco zlepšeny. Poslední změnou je fyzicky menší audio modul Karajan.
Mezi další vlastnosti patří:
 • Rozšiřující sloty: 2 sloty PCIe 16x (v režimu SLI má každý slot jen 8 linek), 1 slot PCIe 4x, 1 slot PCIe 1x a 3 sloty PCI
 • 4 porty rozhraní SATA II (možnost tvorby RAID pole typu 0, 1, 0+1) - v rámci možností čipové sady
 • 4 porty rozhraní SATA (možnost tvorby RAID pole typu 0, 1, 0+1, 5) - Silicon Image Sil3512 + GigaRAID
 • 2 kanály PATA133 (možnost připojit 4 zařízení a tvorby RAID pole typu 0, 1, 0+1) - v rámci možností čipové sady
 • Audio kodek AC'97 (7.1)
 • Dual gigabit LAN (PHY + Marvell)
Druhým nováčkem v této sérii se stala základní deska DFI LANParty UR RDX CF-DR, která je jistým způsobem výjimečná. Jedná se totiž o jedinou základní desku z nabídky společnosti DFI, která je postavená na čipové sadě od ATi. Jedná se samozřejmě o Radeon Xpress 200 CF (NorthBridge RD480, SouthBridge SB450), což je čipová sada, která má rozhodně dost co říci (prvotní testy na zahraničních serverech jsou velmi příznivé a ukazují, že ATi se její NorthBridge RX/RS/RD480 vskutku povedly a rozhodně tak nebudou dělat sérii DFI LANParty ostudu). NorthBridge RD480 tedy poukazuje na podporu technologie CrossFire a je další finální základní deskou, která následuje na nedávné uvedení této technologie do praxe. DFI tak nyní disponuje řešeními pro oba tábory - příznivce nVidie a její technologie SLI a příznivce ATi a její technologie CrossFire.
LANParty UR RDX CF-DR podporuje stejně jako kolegyně DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Expert i dvoujádrové procesory AMD. Mezi její další vlastnosti patří:
 • Rozšiřující sloty: 2 sloty PCIe 16x (v režimu dvou grafických karet, CrossFire, má každý slot jen 8 linek), 1 slot PCIe 1x a 3 sloty PCI
 • 4 porty rozhraní SATA II (možnost tvorby RAID pole typu 0, 1, 0+1, 5) - Promise PDC 40719
 • 4 porty rozhraní SATA (možnost tvorby RAID pole typu 0, 1, 0+1) - v rámci možností čipové sady
 • 2 kanály PATA133 (možnost připojit 4 zařízení a tvorby RAID pole typu 0, 1) - v rámci možností čipové sady
 • Audio kodek AC'97 (7.1)
 • Dual gigabit LAN (Marvell + Marvell PCIe)


Tyto základní desky sice již byly ohlášeny, ale pokud byste si jednu z nich chtěli koupit, narazíte na problém, kterým je nulový počet kusů skladem. Tato situace by se měla právě již zanedlouho změnit, jelikož 18.10. by měl český distributor základních desek této značky obdržet první zásilku v které by se měly právě tyto nové modely nacházet. Bude se zřejmě jednat jen o omezený počet kusů, ale od té doby by se to mělo s dostupností už jenom zlepšovat. Takže pokud jste na jednu z nich dostali zálusk, ale odradila vás nulová dostupnost, tak si ještě chvíli počkejte, blýská se na lepší časy :-).

Zdroj: www.dfi.com
reklama